Wednesday, May 31, 2023
Home Blog
Models of hate speech or hate narratives are not obviously visible in Albanian media. Even though the media is rarely active in fighting hate speech in the country, it cannot be said that it is a source of hate...
The context of civic engagement in the EU integration process has changed through the past enlargements significantly. The process is becoming longer and there seems to be no guarantee of the EU acknowledging progress on the required reforms by...
Qyteti i Kavajës tronditet sërish nga një vrasje me armë. Mbrëmjen e sotme rreth orës 18:00 pronari i një lokali qëlloi për vdekje klientin. Viktima është Marius Ismaili 26-vjeç, ndërsa autori është Xhevdet Lecini 60-vjeç. Ngjarja ndodhi në lagjen...
Strukturat e Hetimit Tatimor njoftojnë se janë duke vijuar kontrolle verifikimi për subjekte që ushtrojnë veprimtari ekonomike në zonat turistike në vend, konkretisht në bregdet, me qëllim zbatimin korrekt të legjislacionit fiskal. Gjatë prezencës së këtyre strukturave në terren janë...
Kjo verë nuk do jetë si të gjithë të tjerat në Tiranë kjo sa i përket emrave me famë botërore që do të ngjiten në skenë. I pari që do të hapë siparin e paradës së koncerteve të artistëve të...
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe bashkëshortja e tij Brigitte, kanë mbërritur në Shtëpinë e Bardhë ku i priste Donald Trump dhe zonja e parë e SHBA-ve. Dhe në ceremoninë e mikpritjes, ajo që ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve...
Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, zhvilloi ditën e djeshme një takim me Prokuroren e Përgjithshme, Arta Marku, ku i përcolli rekomandimet e qeverisë për organin e akuzës për vitin 2018, miratuar me VKM në mars të këtij viti. Dy shtyllat...
Kreu i qeverisë Edi Rama ndodhet në Gjermani ku do të takohet me kancelaren Angela Merkel Çelja e negociatave për Shqipërinë do të jetë edhe fokusi i kësaj vizite të rëndësishme. Ndërkohë, Rama ka uruar shqiptarët “mirmëngjes” përmes një fotoje me...
Dergohen ne gjyq dy ish drejtoret e rrugeve, Andi Toma dhe Dashamir Xhika si dhe vartes te tyre e biznemene te akuzuar per abuzime me tenderat e rrugeve. Toma dhe Xhika jane konsideruar edhe si peshqit e medhenj te...
Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati gjatë intervistës me Zërin e Amerikës është pyetur edhe për ecurinë e marrëveshjeve me Greqinë. “Ka pasur vonesa për shkak të situatës së brendshme, por edhe për shkak të nevojës për...
Rritja në Ballkanin Perëndimor (Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kosovë, IRJ Maqedoni, Mali i Zi dhe Serbi) ka rënë në vitin 2017, pavarësisht nga krijimi i 190.000 vendeve të reja të punës në nëntëmujorin e parë të vitit. Sipas raportit...
Një grup deputetësh shqiptarë po zhvillojnë një vizitë në Kinë, me fokus rritjen dhe forcimin e bashkëpunimit. “Kënaqësi e veçantë gjatë takimit me NënKryetarin e Komitetit Qendror të Asamblesë Popullore të Kinës z.Ji Bingxuan dhe zv. ministrin e departamentit të...