HYRJE Opinione

Opinione

Opinione

HYRJE Opinione

Hate Speech, Propaganda and Disinformation in Albanian Media

Models of hate speech or hate narratives are not obviously visible in Albanian media. Even though the media is rarely active in fighting hate...

Civil society and the EU integration process

The context of civic engagement in the EU integration process has changed through the past enlargements significantly. The process is becoming longer and there...

Mentor Kikia: Benjamini, djali nga Tetova që duhej përcjellë si hero

Ky djalë, Benjamin Ferati, ishte në lulen e rinisë, vetëm 24 vjeç. Ai humbi jetën në përpjekje për të shpëtuar jetën e dy vajzave,...

Mesazhi i Artan Fugës: Një komb që do të bëjë vetëvrasje kolektive

Profesor Artan Fuga njihet si një personazh tepër social, duke sjellë herë pas herë edhe copëza nga eksperienca jetësore. Këtë herë fuga na sjellë...

Poçi prej balte dhe poçi prej hekuri

Që në krye të herës u kërkoj ndjesë lexueseve dhe lexuesve dashamirës, por të paanshëm të këtij shkrimi, që sot do t’i referohem La...

Situata politike në vend? Mendimi i Fatos Lubonjës

I ftuar në emisionin ‘Të Paekspozuarit’ të gazetarit Ylli Rakipi në ‘News24’, analisti Fatos Lubonja komentoi deklaratat e kreut të grupit Parlamentar të PS,...

Lubonja: Grotesku që na sollën dy aktorët Rama- Basha

Kjo është fushata elektorale më groteske që na kanë parë sytë në këta 25 vjet. Arsyet janë të shumta , por si kulm i tyre...

Bledi Mane: Klithmë lebetitëse për djalin e Fahri Balliut

Qajani hallin Pogradecit. Qajani hallin dhe shpetojeni sa nuk eshte vone. Refuzojeni duke mos e votuar kete koketul se eshte fyese dhe poshteruese te...

Prec Zogaj: Marrëveshja Rama-Basha premton një etikë të re të fushatës

Që nga dita e pardjeshme, qeveria politike katërvjeçare Rama-Meta është një qeveri e bashkadministrimit të zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit nga shumica dhe opozita....

Mentor Nazarko: “Ja tezat greke kunder shqiptareve ne Maqedoni”

Ndaj zhvillimeve të fundit në Maqedoni nuk mund të rrinte pa folur dhe Greqia. Folën gjithë aktorët më të rëndësishëm ndërkombëtarë, përfshi dhe Rusinë,...
Fatos Lubonja

Populli i ka hequr shpresat se keto banda mund te sjellin ndryshim

Zgjedhja president e Ilir Metës na kujtoi edhe një herë atë shprehjen e Ramës “S’keni parë gjë akoma”, që në këtë rast do të mund...

Mero Baze: Ka 2 rrugë si mund ta sjelli Basha PD-në në pushtet

Gazetari Mero Baze, në një shkrim të tijin botuar te “Tema.al”, shkruan se për Bashën ka vetëm dy mënyra për ta sjellë PD-në në...

Analize