HYRJE Ushqim

Ushqim

Ushqim

HYRJE Ushqim

Pijet e gazuara dhe efektet negative ne organizem

Pijet e gazuara janë pa dyshim një nga shkaktarët më të mëdhenj të kequshqyerjes. Për të mësuar më tepër mbi dëmet dhe rreziqet nga pijet...

Dieta 22 ditore

Pasi ka ndihmuar yjet e famshëm, dieta e 22 ditëve ka fituar mjaft vëmendje, dhe qëllimi sigurisht është dobësimi. Mjafton më pak se një...

Perfitimet e konsumimit te hudhres

Konsumimi i një thelbi hudhër në ditë bën mrekulli në trupin tuaj, pasi hudhra përbëhet nga substanca azotike, sodium, kalium, selen, kalcium, magnez, acid...

Si te humbesh peshe gjate veres

Të shfrytëzosh verën për të rënë në peshë, për të luftuar lodhjen dhe për të qënë në formë pa u lodhur është e mundur. Ja...

Fara rrushi per dhembe me te forte

Ekspertët e Universitetit të Ilinoisit, në Chicago College of Dentistry kanë zbuluar se farat e rrushit ndihmojnë në forcimin e dhëmbëve dhe luftën ndaj...

Ananasi dhe vlerat ushqyese

Ananasi me tulin e tij të verdhë e të ëmbël eshte nje thesar me vlera ushqyese per organizmin dhe lekuren tone. I freskët, të shuan...

Letra e aluminit, ja si ndikon ajo ne shendet

Vetë organizmi i njeriut prodhon sasi të vogla metalesh që janë të nevojshme për të, por problem qëndron tek personat që e përdorin shpesh...

Ushqimet e nevojshme per nje kujtese te forte

Njerëzit gjithnjë dhe më shumë po vuajnë nga humbja e kujtesës për shkak se truri nuk është më i stërvitur pasi i gjen gjërat...

Receta Tibetiane per nje jete te shendetshme

Nga Tibeti na vjen një recetë e lashtë prej 2000 vitesh e shkruajtur në terrakotë, recetë që do t’ju ndihmojë të keni një jetë...

Ja pse duhet te konsumojme mjalte cdo dite

Mjalti është antibiotiku më i shëndetshme që mund të konsumoni në mëngjeset tuaja dhe përveçse është shumë i shëndetshëm është dhe shumë i shijshëm...

Efektet negative te konsumimit te tepert te sheqerit

Shumë studime tregojnë se konsumi i tepërt i sheqerit është i dëmshëm për organizmin dhe nxit shfaqjen e shumë sëmundjeve. Por jo gjithmonë arrijmë ta...

Mjeket apel: Mos konsumoni bathe, rrezikoni jeten

Mjekët apelojnë popullatën për të mos përdorur bathën si ushqim, pasi përdorimi i saj shkakton probleme shëndetësore. Në disa zona rurale të Fierit mjeku hematolog...

Te fundit