Home Ushqim Ja pse duhet te konsumojme mjalte cdo dite

Ja pse duhet te konsumojme mjalte cdo dite

1535
0

Mjalti është antibiotiku më i shëndetshme që mund të konsumoni në mëngjeset tuaja dhe përveçse është shumë i shëndetshëm është dhe shumë i shijshëm dhe i kombinueshëm për një mëngjes perfekt.

Një lugë mjaltë përmbanë 64 kalori, nuk ka përmbajtje kolesteroli, yndyrë dhe sodium.

Përdorimi i mjaltit çdo ditë do t’ju sjellë shumë të mira shëndetësore, ndihmon në pakësimin e reaksioneve alergjike, pasi ka përmbajtje të polenit.

-Mjalti lufton kundër anemisë, qetëson kollitjen prandaj preferohet shumë të konsumohet gjatë stinëve të ftohta, gripit e ftohjes.

-Ndihmon në mënyrë natyrale të flini më mirë, konsumi i mjaltit rrit nivelet e seratoninës dhe insulinës, ndërsa trupi sistematikisht i konverton në melatoninë, dhe kjo ndihmon të keni gjumë të rregullt.

-Konsiderohet si antibiotik natyral, me të mund të mjekoni të djegurat e gjithashtu ka përmbajtje antibakteriale.

-Ka përmbajtje të madhë të antioksidantëve dhe kalciumit prandaj ndikon në përmirësimin e memories.

-Gjithashtu lufton temperaturën, ndërsa konsiderohet si një shërues natyral për lëkurën.

Previous articleEfektet negative te konsumimit te tepert te sheqerit
Next articleAktori Florian Binaj shpreh dashurine per femijet me nje tatuazh te vecante

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here