Home Ushqim Rendesia e konsumimit te frutave me gjithe lekure

Rendesia e konsumimit te frutave me gjithe lekure

1402
0

Konsumimi i frutave me gjithë lëkurë ka rëndësi te madhe per shendetin tone .

Lëkura e portokalleve

Është e pasur me vitamina A, B, minerale si zink, kalcium, selen. Idealja do të ishte të konsumohej pasi të jetë grirë në mikser.

Lëkura e bananes

Rrit nivelin e serotoninës, është e pasur me fibra dhe potas. Në disa vende të Azisë lëkura e bananeve piqet ose futet në frigorifer, duke u futur në ëmbëlsira të ndryshme.

Lëkura e shalqirit

Përmban vitaminë C, vitaminë B6 dhe citrulinë, një aminoacid që ndihmon venat e gjakut për të lehtësuar qarkullimin. Hiqni vetëm pjesën jeshile dhe pjesën e bardhë hajeni lirisht.

Vetitë e frutave sipas ngjyrave

Viola- Ka efekte pozitive në aparatin urinar, kundër plakjes dhe në memorie.

Jeshilja- Ka efekte pozitive në sy, kocka dhe dhëmbë si dhe redukton rrezikun e tumoreve.

E bardha- Ka efekte pozitive në nivelin e kolesterolit, redukton rrezikun për t’u prekur nga tumori dhe sëmundjet kardiovaskulare.

E verdha dhe portokalli- Kanë efekte pozitive në sistemin imunitar, sy, lëkurë, si dhe redukton rrezikun për t’u prekur nga tumori dhe sëmundje kardiovaskulare.

E kuqja- Ka efekte pozitive në aparatin urinar, memorie, redukton rrezikun për t’u prekur nga tumori dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Previous article4 shenjat dalluese te kancerit te zorres
Next articleMbrohu nga dielli duke konsumuar cokollate

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here