Home Ushqim Mjeket apel: Mos konsumoni bathe, rrezikoni jeten

Mjeket apel: Mos konsumoni bathe, rrezikoni jeten

2811
0

Mjekët apelojnë popullatën për të mos përdorur bathën si ushqim, pasi përdorimi i saj shkakton probleme shëndetësore.

Në disa zona rurale të Fierit mjeku hematolog Herblin Dollakaj jep alarmin për konsumimin e bathës, ku sipas tij këtë vit ka pasur shumë njerëz të moshave të ndryshme të shtruar në spital, të cilëve u është rrezikuar jeta nga përdorimi i këtij produkti.

Sipas mjekut specialist rastet më problematike janë ato të cilët e konsumojnë në mënyrë të përsëritur këtë ushqim, ndërkohë që më parë kanë qenë të shtruar në spital si pasojë e konsumimit të këtij produkti.

Në bazë të disa studimeve të fundit përdorimi i këtij ushqimi te shumë njerëz shkakton probleme shëndetësore deri në vdekje te pacientit.

Sipas mjekut hematolog te disa persona që konsumojnë bathë ndodh procesi i hemolizës dhe shkatërrimit i rruazave te kuqe. Zakonisht këta persona gjakun e shkarkojnë me anë të urinimit.

“Ju bëj një apel popullatës për moskonsumimin e bathës. Është i njëjti problem që na ndodh vit për vit, sidomos në zonën e Myzeqesë. Ka individë që vuajnë nga një sëmundje e gjakut dhe kur këta konsumojnë bathë ndodh hemoliza, ose shkatërrimi i parakohshëm i rruazave te kuqe. Ata që janë deficitar të enzimës në gjak mund të rrezikojnë dhe jetën sepse procesi i hemolizës varet kur ndalon. Është nga 4 deri në 7 ditë dhe duhet mbuluar me gjak e antibiotikë pasi mund të prekë edhe veshkat”, shprehet mjeku.

Apeli i mjekut hetolog thotë që personat që duan të konsumojnë bathë, fillimisht duhet të bëjnë analiza për të parë gjakun nëse janë deficitar të enzimës në gjak përndryshe rrezikoni jetën.

Previous articleDemi Rose shfaqet topless ne Ibiza
Next articleVlore, shperthim tritoli ne nje lokal. Nuk ka te lenduar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here