Wednesday, May 31, 2023
Home Blog Page 3
Bashkimi Europian do ndihmojë bujqësinë shqiptare me një grant prej 93 milionë euro. Këto para do të shkojnë për projektet e zonave zonat rurale. Pritshmëritë janë që ky program t’i japë një shtytje të rëndësishme bujqësisë dhe zhvillimit rural në...
Rruga e Kombit mund të marrë një emër të ri nëse realizohet projekti i korridorit Durrës-Prishtinë- Nish. Autostrada e Paqes e quajti ministri serb për ekonominë në forumin e Dhomës së përbashkët të tregtisë Shqiperi-Serbi. “Projekti i ndërtimit të autostradës...
Presidenti Ilir Meta nderoi në 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike dhe si shprehje të vullnetit më të sinqertë për të vlerësuar një mik të shqiptarëve, me Dekoratën më të lartë të “Flamurit Kombëtar”. Kryeministrin e Bavarisë në periudhën...
Familjet në ndihmë ekonomike, një pjesë e pensionistëve dhe disa kategori të tjera të shtresave në nevojë nuk do të paguajnë taksë prone. Qeveria pranoi propozimin e deputetëve të mazhorancës në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë, për të përjashtuar nga...
Kompania që ka fituar për 10 vjet koncesionin e laboratorëve me vlerë 100 milionë euro, do të investojë në total vetëm 9.9 milionë euro. Diferenca rreth 90 milionë euro për 10 vitet e ardhshme do të jenë kostot operacionale...
Kalimi me të kuqe i vijave të bardha i kushtoi jetën një 60-vjeçari pak ditë më parë në kryeqytet. Në javën e sigurisë rrugore, media vëzhgoi sjelljen e këmbësorëve të cilët në analizat e policisë rrugore renditen si shkaktarët...
Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka kërkuar nga të gjithë drejtuesit e shkollave dhe drejtoritë arsimore në qarqe që të kontrollojnë sistemet e ngrohjes së ambienteve mësimore, marrë shkas nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Shupenzë të Dibrës. Kontrolli...
Presidenti i Republikës, Ilir Meta vizitoi pasditen e së premtes Panairin e 20-të të Librit “Tirana 2017”, i cili ka hapur siparin prej disa ditëve në Pallatin e Kongreseve. Pasi u mikprit dhe u shoqërua nga Kryetari i Shoqatës së...
Me përfundimin e procesit të demontimit të municioneve dhe armatimit të vjetër të ushtrisë shqiptare, disa uzina armatimi dhe municioni në vend tanimë kanë ngelur pa asnjë aktivitet. Për këtë arsye Ministria e Mbrojtjes dhe qeveria kanë menduar që këto...
“Shumica e vendeve aspirante për anëtarësim në BE nuk do të bëhen dot pjesë e bllokut përpara vitit 2050”, shkruan “Euractiv”, platforma mediatike e specializuar në publikimin “online” të artikujve të fokusuar te politikbërja në Europë. Duke cituar një studim...
Shqipëria dhe Kosova nuk do të kenë vetëm mbledhje qeverie të përbashkëta, por shumë shpejt edhe një komitet të përbashkët parlamentar, është dakordësia e përbashkët mes kryeparlamentarëve të dy vendeve, Gramoz Ruçi dhe Kadri Veseli. “Dakordësuam plotësisht që, për sa...
Qeveria shqiptare ka ide të qarta për zhvillimin e turizmit gjatë sezonit të ardhshëm. Nga panairi i Londrës, 1 nga më të rëndësishmit në botë, Shqipëria prezantoi objektivat për turizmin në 2018. “Kemi rakodruar që në Tiranë 3 objektivat e...