101 vizitore online

Hyrje » Bota

Arrestohen 2 skafistet qe shkaktuan 800 te vdekur ne Mesdhe

Anija ruse mbytet duke shkaktuar 54 te vdekur

Të paktën 54 persona kanë vdekur si pasojë e mbytjes së një anije peshkimi ruse në gadishullin Kamchatka, në perëndim të Oqeanit Paqësor. Në anije ndodheshin 132 persona, nga të cilët 78 rusë, ndërsa pjesa tjetër nga Letonia, Ukraina, Mianmari dhe Vanuatu. Mësohet se 63 persona janë shpëtuar nga ekipet e emergjencës, ndërsa të tjerë ende rezultojnë të zhdukur. Disa nga personat... 

Avioni eshte rrezuar qellimisht. Ky eshte konkluzioni i prokurorit francez

Përplasja tragjike e avionit Germanwings në Francë ka qenë një akt vullnetar nga ana e ndihmës pilotit i cili ka drejtuar aeroplanin drejt përplasjes. Këto janë të dhënat më të fundit që dalin nga hetimet lidhur me rrëzimin e aeroplanit Airbus A320. Është Prokurori i çështjes Brice Robin i cili ka bërë të ditur faktin se ndihmës piloti Andreas Lubitz 28 vjeç ka qenë gjallë... 

Avioni i rrezuar ne France eshte kthyer i gjithi ne “hi e pluhur”

Me zbardhjen e ditës kanë rinisur edhe operacionit në masivin Trois-Eveches, në Alpet franceze, në kufi me Italinë, ku një ditë më parë u rrëzua avioni A320 i “Germanëings” me 150 persona në bord, të gjithë të vdekur. Nga vendngjarja ekipet e shpëtimit raportuan se avioni është kthyer i gjithi në “hi e pluhur”. Ndërkohë që mbeten ende mister shkaqet e rrëzimit, janë... 

Nje avion me 148 pasagjere bie ne France. Asnje i mbijetuar

Një avion gjerman Airbus A320 u rrëzua në jug të Francës në Alpet e Provenzës pranë rajonit Digne, duke shënuar një tragjedi ajrore ku të 148 pjesëtarët në bordin e tij humbën jetën, pjesa më e madhe e tyre gjermanë dhe spanjollë. Avioni i kompanisë fluturuese Lufthansa Germanwings u përplas në jug të Francës gjatë fluturimit nga Barcelona drejt Duesseldolfit. Presidenti i... 

Serbi, rrezohet nje helikopter ushtarak, 7 viktima

Një helikopter i ushtrisë serbe, i cili po mbarte një foshnje të sëmurë për në Beograd, është rrëzuar pranë aeroportit kryesor të kryeqytetit serb. Ministria e Mbrojtjes e Serbisë ka thënë se shtatë njerëz kanë qenë në bord, në mesin e tyre katër anëtarë të ekuipazhit, dy infermiere dhe foshnja. Radiotelevizioni i Serbisë raporton se të gjithë personat ne bord besohet se... 

Ushtria ruse zhvillon manovra ushtarake duke dërguar 8 000 trupa të armatosura në Krime

Ushtria ruse zhvilloi sot manovra ushtarake të artilerisë së rëndë në shumë zona të Rusisë, duke dërguar 8 000 trupa të armatosura në Krime dhe në jugperëndim të vendit, pranë kufirit me Ukrainën. Sipas një deklarate të ministrit të Mbrojtjes, këto veprime ushtarake, që do të vazhdojnë deri në fund të muajit mars, përfshijnë edhe dërgimin e trupave në gadishullin e aneksuar... 

Mohammed Emwazi, nena njeh nga zeri xhihadistin qe pret koka

Nëna e xhelatit të ISIS-it, Mohammed Emwazi, ndryshe xhihadisti nga Britania, ka deklaruar se e ka njohur menjëherë zërin e të birit në njërën prej videoje të lëshuara nga Shteti Islamik. Prindërit e 26-vjeçarit Emwazi u thanë autoriteteve kuvajtiane se kontakti i fundit që kishin pasur me djalin e tyre ishte viti 2013 kur u telefonoi nga Turqia. Ai u kishte thënë se ishte duke shkuar... 

Spanje, rrezohet nje helikopter me 1 ton droge. Piloti eshte nje major shqiptar

Helikoperi me droge i rrezuar ne Cortes de la Frontera Agjencitë e huaja të lajmeve raportuan në mbrëmje vonë për rrëzimin e një helikopteri me drogë në Spanjë, por identiteti i pilotëve nuk u bë i ditur nga asnjë agjensi lajmesh. Sot ishte kryeministri Edi Rama që konfirmoi se një prej pilotëve që drejtonte helikopterin me drogë, është shqiptar dhe major i Forcave të Armatosura... 

Vdes Mbreti i Arabise Saudite, Abdullah bin Abdulaziz

Mbreti Abdullah bin Abdulaziz Mbreti i Arabisë Saudite, Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, ka vdekur në moshën 90 vjeçare, raportoi televizioni shtetëror arab të premten në mëngjes, sipas kohës lokale, ndërsa fronin e tij e trashëgoi i vëllai Salman. Mbreti Salman menjëherë e thirri familjen mbretërore për t’i bërë nderimet e besnikërisë Muqrin-it si princ trashëgimtar. Mbreti Abdullah... 

Itali, shqiptarët rekrutojne luftetare per ne Siri

Një grup shqiptarësh nga Shqipëria dhe Kosova kanë formuar një organizatë në Itali, e cila ka si funksion të saj rekrutimin e luftëtarëve të huaj që t’i bashkohen ISIS, shtetit islamik në Irak. Lajmi bëhet i ditur nga mediat italiane të cilat citojnë një burim të Prokurorisë së Përgjithshme shqiptare i cili thekson se organi i akuzës në vendin tonë është në komunikim të... 

Charlie Hebdo del ne shitje, mbaron qe ne oret e para

Numri i parë i të përjavshmes ”Charlie Hebdo”, që prej atentatit që përgjaku redaksinë e saj një javë më parë, në orën 07:00 GMT ishte e pamundur të gjendej në një numër të madh kioskash në Francë, theksuan gazetarët. “Nuk ka më”, përsërisnin njëri pas tjetrit shitësit parisian duke ngjallur një dëshpërim të fortë të klientëve. Disa prej tyre i janë rikthyer... 

Mos e humbisni...

Eva Longoria mahnitese me nje fustan te Victoria Bechkam

Eva Longoria mahnitese me nje fustan te Victoria Bechkam