Home Bota Uber: Skandalet që çuan Travis Kalanick të japë dorëheqjen

Uber: Skandalet që çuan Travis Kalanick të japë dorëheqjen

1652
0

Shefi ekzekutiv i Uber-it, Travis Kalanick, ka dhënë dorëheqjen nga firma, pas presionit të aksionerëve.

Dorëheqja e tij vjen pas disa muajsh kaotike në kompani, duke përfshirë një seri skandalesh mbi ngacmim seksual, kulturën maço dhe largimin e drejtuesve të lartë.

Z. Kalanick kishte thënë tashmë se po merrte një leje të pacaktuar pas vdekjes së papritur të nënës së tij në një aksident shëtitje me varkë.

Nuk ka dyshim se Travis Kalanick, themeluesi miliarder i platformës së ashensorve Uber, ndërtoi një kompani që është një nga gjigantët e Silicon Valley.

Uber tani vepron në 662 qytete anembanë botës dhe vlerësohet në gati 70 miliardë dollarë.

Z. Kalanick shquhet për reputacionin e pamëshirshëm në maxhim ku ka çuar në disa raporte shumë të pakëndshme rreth kulturës në Uber: me ngjarje të vazhdueshme rreth seksizmit organizativ dhe mosmarrëveshjeve me shoferët mbi kushtet e tyre të punës dhe me autoritetet lokale dhe autoritetet e taksive.

“Forca më e madhe e Travisit është se ai do të kalojë nëpër një mur për të përmbushur qëllimet e tij,” tha investitori dhe mentori Mark Kuban për New York Times. Kjo është mënyra më e mirë për ta përshkruar atë.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here