Home Bota Djali i mbretit saudit, Mohammed bin Salman është princi i ri i...

Djali i mbretit saudit, Mohammed bin Salman është princi i ri i kurorës

1235
0

Mbreti i Arabisë Saudite ka emëruar djalin e tij Mohammed bin Salman si princ kurorë – duke zëvendësuar nipin e tij, Mohammed bin Nayef, si i pari në linjën e fronit.

Dekreti i mbretit Salman gjithashtu do të thotë se Princi Mohammed bin Salman, 31 vjeç, do të bëhet zëvendëskryeministër, ndërsa do të vazhdojë si ministër i mbrojtjes.

Princi Mohammed bin Nayef, 57 vjeç, është liruar nga detyra si kreu i sigurisë vendore, thonë mediat shtetërore.

Ai ka premtuar besnikëri ndaj princit të ri të kurorës, njofton agjencia e lajmeve SPA.

Mbreti Salman, 81 vjeç, hyri në fron në janar të vitit 2015, pas vdekjes së vëllait të tij Abdullah bin Abdul Aziz.

Ai njoftoi riorganizimin e tij të parë të qeverisë disa muaj më vonë, duke emëruar Princin Mohammed bin Nayef si princ kurore dhe Princi Mohammed bin Salman si zëvendës i kurorës.

Analistët e përshkruan këtë riorganizim si një pushim në traditën e Arabisë Saudite, ku më parë është qeverisur nga mbretërit në vitet 70 ose 80.

Promovimi i fundit i princit Mohammed bin Salman dhe ngjitja e tij e shpejtë, është parë nga brezi i ri si një shenjë se gjërat po ndryshojnë.

Si ministër i mbrojtjes dhe zëvendëskryeministër, ai ka udhëhequr luftën e Arabisë Saudite në Jemen dhe ka mbikëqyrur politikën energjetike të mbretërisë.

Princi Mohammed bin Nayef ishte shefi i sigurisë së mbretërisë për shumë vite dhe ishte i njohur për qëndrimin e tij të fortë kundër militantëve xhihadistë.

Ai kishte udhëhequr luftën kundër terrorizmit dhe kishte marrëdhënie të mira me aleatët perëndimorë të Arabisë Saudite, duke përfshirë SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here