Home Politike Bushati ne Belgjike: Shqiperia, e vendosur per permbylljen e reformave

Bushati ne Belgjike: Shqiperia, e vendosur per permbylljen e reformave

525
0

bushati-620x348Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, po zhvillon një vizitë dyditore në Bruksel. Kreu i diplomacisë shqiptare e ka hapur axhendën me një takim me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Punëve të Jashtme dhe Çështjeve Evropiane të Mbretërisë së Belgjikës, Didier Reynders.

Gjatë takimit mësohet se është diskutuar mbi thellimin e bashkëpunimit dypalësh, si dhe intensifikimin e mëtejshëm të marrëdhënieve shumë të mira që ekzistojnë midis dy vendeve.

Dëshmi e këtij bashkëpunimi është edhe fillimi i zbatimit reciprok të regjimit pa legalizim të dokumenteve, i njohur si regjimi i Apostille-s, për të cilin ministri Bushati e falënderoi homologun Reynders për realizmin e këtij angazhimi të ndërmarrë gjatë vizitës së tij në Tiranë.

Të dy ministrat diskutuan rreth ecurisë së reformave të ndërmarra nga Shqipëria, si dhe perspektivës së integrimit të Shqipërisë në BE, në veçanti për procesin e hapjes së negociatave për anëtarësim.

Ministri Bushati e njohu homologun Reynders me progresin e reformave të ndërmarra nga qeveria shqiptare dhe angazhimin e saj për të vijuar me vendosmëri përmbylljen e reformës në drejtësi, si një hap thelbësor për konsolidimin e shtetit të së drejtës në vend.

Ai e vlerësoi si tepër të rëndësishëm rolin e Mbretërisë së Belgjikës në proceset integruese euroatlantike, si dhe mbështetjen e vazhdueshme në këtë drejtim. Në takim u diskutua mbi përballjen me krizën e refugjatëve, si dhe mbi efektet anësore të kësaj krize për BE-në dhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

Të dy ministrat u ndalën dhe në zhvillimet më të fundit në rajonin e Ballkanit Perëndimor, sfidat e sigurisë si dhe nevojën për një adresim kolektiv në përballimin e tyre. Gjatë takimit u evidentua rëndësia e intensifikimit të bashkëpunimit të përforcuar mes BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor.146-620x513233-620x477

Previous articleCila eshte e ardhmja e reklamave në Internet
Next articlePensioni vullnetar, kushtet per perfitim

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here