Home Bota Anija amerikane me e sofistikuar ne bote perplaset me nje anije kontenieresh

Anija amerikane me e sofistikuar ne bote perplaset me nje anije kontenieresh

1085
0

Shtatë anëtarë të ekuipazhit të Marinës së SHBA rrezultojne te humbur pasi anija e tyre u përplas me një anije tregtare jashtë brigjeve të Japonisë.
Ndër të plagosurit është oficeri komandues i USS Fitzgerald, i cili u dërgua në spital me helikopter.

Shkatërruesi u përplas me majen e anijes rreth 56 milje detare (104km) në jug-perëndim të Yokosukës.
Imazhet ajrore treguan dëme të mëdha në anën e djathtë të anijes së Marinës pas përplasjes rreth orës 02:30 lokale të shtunën (17:30 GMT të premten).
Zyrtari komandues i anijes, Cdr Bryce Benson, ishte në gjendje të qëndrueshme pasi u transferua në Spitalin Detar të SHBA, Yokosuka, sipas zyrtarëve të Marinës.
Dy marinarë të tjerë u dërguan në spital me anë të helikopterit për trajtime për “shembje dhe gervishtje”, tha Flota e Shtatë e SHBA-së nëpërmjet Twitter.

Nga mesi i mesditës koha lokale, ajo tha se të gjitha përmbytjet në bordin e USS Fitzgerald jane nën kontroll. Nuk besohet të jetë në rrezik të fundosjes.

Flota e 7-të tha gjithashtu se anija prej 154 metrash ishte në rrugën e saj drejt Yokosukës – nën pushtetin e saj, por me shpejtesi të kufizuar.

Një nga anijet luftarake më të përparuara në botë – Rupert Wingfield-Hayes

Zona ku ndodhi përplasja është jashtëzakonisht e zënë, me anijet që hyjne dhe dalin nga Tokio.

Megjithatë, USS Fitzgerald është një nga anijet luftarake më të përparuara në botë – me sisteme shumë të sofistikuara të radarëve.

Për momentin fokusi është në kërkim të marinarëve të zhdukur. Më vonë do të vijë hetimi se si një nga anijet luftarake më të sofistikuara të botës dështoi të shmangte përplasjen me një anije mallrash prej 30,000 tonësh në një natë të qetë dhe të qartë.
Kapiteni thotë se anija ACX Crystal përmban një flamur filipinas dhe peshonte pak më shumë se 30,000 ton, rreth tre herë më shumë se ajo e USS Fitzgerald.

Ai pësoi dëme më të lehta për harkun e portit, sipas transmetuesit japonez NHK.
Agjencia e Associated Press tha se nuk kishte të dhëna per të plagosur në bordin e ACX Crystal, një anije prej 222 metrash.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here