Home Bota Lajm i fundit: Kamioni përplas besimtarët pranë një xhamie në veri të...

Lajm i fundit: Kamioni përplas besimtarët pranë një xhamie në veri të Londrës

811
0

Një burrë ka vdekur dhe tetë vetë janë plagosur pasi një kamion kaloi në një zonë për këmbësorët pranë një xhamie në veri të Londrës.

Kamioni hipi mbi trotuar dhe goditi një grup njerëzish vetëm pas mesnate pranë Xhamisë së Finsbury Park në shtatë rrugët e motrave. Një 48-vjeçar është arrestuar.

Kryeministri Theresa May tha se policia po e trajtonte atë “si një sulm të mundshëm terrorist”.

Këshilli Musliman i Britanisë tha se një furgon qëllimisht u drejtua drejt besimtarëve.

Dëshmitari okular Abdul Rahman i tha BBC se ai goditi një nga sulmuesit dhe ndihmoi ta neutralizonte.

“Kur djaloshi doli nga kamioni, ai donte të arratisej, largohej dhe bërtiste:” Unë dua të vras myslimanët. “Unë dua të vras myslimanët.”

“E kam goditur në bark … dhe më pas me disa djem të tjerë … e mbajtëm në tokë derisa ai nuk mund të lëvizte dhe e ndaluam derisa policia të vinte”.

Zyrtarët kundër terrorizmit janë në vendngjarje, tha Policia Metropolitane.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here