HYRJE Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi

HYRJE Ekonomi

Autostrada Elbasan-Tiranë, qeveria marreveshje me Banken Islamike

Ministria e Financave firmosi marrëveshjen me Bankën Islamike për Zhvillim për marrjen e një kredi prej 222.7 milionë dollarë, me të cilën do të...

Shqiptarët, 70 % të kredive i marrin për makina dhe pushime

Gati 70.7% e kredive që japin bankat shqiptare shkojnë për pasuri të patundshme, dhe vetëm 11.4% për ushtrim të aktiviteteve të biznesit. Kjo do...

Berisha: Qeveria mbështet veprimtarinë e AMF-së

“Tregu financiar jo bankar ka njohur dimensione të reja, dhe mbi të gjitha ka njohur hapsira më të mëdha lirie, zgjerim të ndjeshëm në...

Euroja pëson rënie, arrin nën 1.41 dollarë

Euro ka shënuar një rënie gjatë hapjes së bursave ditën e sotme duke shkuar në 1,4054 dollarë, në kuadrin e krizës politike në Portugali. Gjithashtu,...

“Aktor” fiton tenderin për rrugën Tiranë-Elbasan

Qeveria duket se ka shpallur fituesin e rrugës Tiranë-Elbasan për pjesën e tunelit, pranë Kërrabës, me gjatësi 4 km. Lajmi jepet me siguri nga...

Eurozona, pakt me gjashtë vende jashtë euros

Vendet e Eurozonës do të nënshkruajnë shumë shpejt një marrëveshje me gjashtë vende të BE-se jashtë euros, në mënyrë që të bëjnë ekonominë e...

Banka Shqiptare rrit normën bazë të interesit

Banka e Shqipërisë vendosë të rrisë me 0.25 përqind normën bazë të interesit duke kapur vlerën e 5.25 përqind. Në fjalën e tij Guvernatori i...

Rritet cmimi i naftës me pesë lekë brënda javës

Çmimi i naftës në vendin tonë vazhdon që të ketë rritje edhe këtë javë. Kështu një litër nafte nga 170 lekë që kushtonte një...

Bode: Amnistia fiskale do përfundojë brenda vitit

Amnistia fiskale pritet që të përfundojë brenda këtij viti. Ministri i financave Ridvan Bode në një tryezë të përbashkët me grupet e interesit ku...

Ruli: Buka do vijojë të rritet, nuk e ndalojmë dot

Ministri i Bujqësisë, Genc Ruli, ka paralajmëruar dje se çmimi i drithërave dhe për pasojë dhe ai bukës do vazhdojë të rritet për shkak...

“The Economist”: Shqipëria ka humbur rrugën drejt Brukselit

Disa prej vendeve të Ballkanit po çapiten dhe ligështohen në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian. Shkak është paqëndrueshmëria politike dhe tensioni që i...

Papunësia, INSTAT: Të rinjtë zënë përqindjen më të madhe

Numri i të rinjve të papunë zë përqindjen më të madhe në vendin tonë. Ky fakt vërtetohet nga një anketë e fundit e Institutit...

Te fundit