LATEST ARTICLES

Krimi trondit Kavajen, pronari i lokalit vret klientin me plumb pas koke

0

Qyteti i Kavajës tronditet sërish nga një vrasje me armë. Mbrëmjen e sotme rreth orës 18:00 pronari i një lokali qëlloi për vdekje klientin. Viktima është Marius Ismaili 26-vjeç, ndërsa autori është Xhevdet Lecini 60-vjeç. Ngjarja ndodhi në lagjen nr. 2 në Kavajë në katin e parë ku Lecini kishte lokalin, në të njëjtin pallat ku banon Marsida Qatja...

Tatimet kontrolle ne gjithe bregdetin, bllokohet “Adriatik 2”

0

Strukturat e Hetimit Tatimor njoftojnë se janë duke vijuar kontrolle verifikimi për subjekte që ushtrojnë veprimtari ekonomike në zonat turistike në vend, konkretisht në bregdet, me qëllim zbatimin korrekt të legjislacionit fiskal. Gjatë prezencës së këtyre strukturave në terren janë konstatuar tatimpagues, të cilët ushtrojnë aktivitet të paregjistruar apo që nuk lëshojnë kupon tatimor për çdo shitje. Një resort i...

Yjet botërorë mblidhen në Tiranë. Nga “Danza Kuduro” te “Despacito”

0

Kjo verë nuk do jetë si të gjithë të tjerat në Tiranë kjo sa i përket emrave me famë botërore që do të ngjiten në skenë. I pari që do të hapë siparin e paradës së koncerteve të artistëve të njohur është pikërisht këngëtari Ermal Meta, i cili pritet që pas performancës së tij në Eurovizion të zhvillojë një koncert...

Çifti Trump drejt ndarjes? Melania e inatosur i shtyn dorën presidentit amerikan

0

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe bashkëshortja e tij Brigitte, kanë mbërritur në Shtëpinë e Bardhë ku i priste Donald Trump dhe zonja e parë e SHBA-ve. Dhe në ceremoninë e mikpritjes, ajo që ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve ka qenë pikërisht Melania Trump, ose në saktë kapelja e saj e madhe e bardhë. Si Brigitte ashtu dhe Melania ishin...

Burg për të korruptuarit, zbardhen rekomandimet e Qeverisë për Arta Markun

1

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, zhvilloi ditën e djeshme një takim me Prokuroren e Përgjithshme, Arta Marku, ku i përcolli rekomandimet e qeverisë për organin e akuzës për vitin 2018, miratuar me VKM në mars të këtij viti. Dy shtyllat kryesore të rekomandimeve mbeten lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Rekomandimet, të cilat janë botuar në Fletoren Zyrtare, përbëhen...

Mirëmëngjes nga Gjermania

1

Kreu i qeverisë Edi Rama ndodhet në Gjermani ku do të takohet me kancelaren Angela Merkel Çelja e negociatave për Shqipërinë do të jetë edhe fokusi i kësaj vizite të rëndësishme. Ndërkohë, Rama ka uruar shqiptarët “mirmëngjes” përmes një fotoje me pritjen e nderit që i është rezervuar në Gjermani. Aty duket trupa e nderit si dhe një tapet i kuq. A...

Abuzimi me rrugët, prokuroria dërgon në gjyq dosjen e “peshqve të mëdhenj”

1

Dergohen ne gjyq dy ish drejtoret e rrugeve, Andi Toma dhe Dashamir Xhika si dhe vartes te tyre e biznemene te akuzuar per abuzime me tenderat e rrugeve. Toma dhe Xhika jane konsideruar edhe si peshqit e medhenj te arrestuar pas nisjes se reformes ne drejtesi. Burimet zyrtare njoftuan se Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan ka përfunduar...

Kufiri me Greqinë, Bushati: Javën e ardhshme takohen ekspertët

0

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati gjatë intervistës me Zërin e Amerikës është pyetur edhe për ecurinë e marrëveshjeve me Greqinë. “Ka pasur vonesa për shkak të situatës së brendshme, por edhe për shkak të nevojës për një akordim më të mirë nga ana jonë. Javës tjetër do ketë një takim në nivel ekspertësh për përcaktimin e...

Banka Botërore: Më shumë vende pune në Ballkanin Perëndimor, por rritja është në ngadalësim

0

Rritja në Ballkanin Perëndimor (Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kosovë, IRJ Maqedoni, Mali i Zi dhe Serbi) ka rënë në vitin 2017, pavarësisht nga krijimi i 190.000 vendeve të reja të punës në nëntëmujorin e parë të vitit. Sipas raportit të rregullt ekonomik të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor, “Dobësitë ngadalësojnë rritjen”, shkalla e rritjes së PBB-së në rajon ra...

Vizita e deputetëve/ Kina e prirur të mbështesë Shqipërinë

0

Një grup deputetësh shqiptarë po zhvillojnë një vizitë në Kinë, me fokus rritjen dhe forcimin e bashkëpunimit. “Kënaqësi e veçantë gjatë takimit me NënKryetarin e Komitetit Qendror të Asamblesë Popullore të Kinës z.Ji Bingxuan dhe zv. ministrin e departamentit të marrëdhenieve me jashtë të PKK, z. Li Jun, të dëgjoja se për ta lidhja me popullin tonë vlerësohet si marrëdhënie...

Si u rrëzua Serzh Sargsyan, politikani më i fuqishëm i Armenisë

0

Për 11 ditë, opozita ushtroi presion kundër Serzh Sargsyan, politikanit më të fuqishëm të Armenisë. Por, pak persona prisnin që ai të largohej aq qetë nga detyra. Sargsyan, kryeministri i vendit dhe ish-president për një dekadë, dha papritmas dorëheqjen ditën e sotme. Opozita kishte mbushur sheshin kryesor të ish-republikës sovjetike. Dhjetëra mijëra protestues kërkonin largimin e tij. Duke u përballur me...

Liverpool me një këmbë në finale, Romës i duhet sërish një mrekulli

0

Liverpool është “me një këmbë” në finalen e Champions League ndërsa Romës do t’i duhet një tjetër mrekulli si ajo me Barcelonën për të përmbysur humbjen 5-2 të takimit të zhvilluar mbrëmjen e së martës në Champions League. Liverpool e nisi mjaft mirë ndeshjen duke shënuar 2 gola në pjesën e parë me Salah, ish-romanisti që nuk festoi. “Faraoni egjiptian”...