HYRJE Shkence

Shkence

Shkence

HYRJE Shkence

Eksperimenti

Nje grup shkencetaresh vendosen 5 majmune ne nje kafaz dhe ne mes nje shkalle me banane ne maje... Eksperimentet e Harry Harlow dhe bashkepunetoreve te...

Zbulohet nje tjeter planet afer sistemit tone diellor

Astronomët kanë zbuluar një planet të ri ngjyrë rozë që ndodhet shumë buzë Sistemit tonë Diellor. Shkencëtarët i vendosën planetit emrin 2012 VP 113. Ky...

NASA publikon foto te Tokes te kapura nga Marsi

NASA publikoi foton e pare te Tokes te marre nga planeti Mars. Pamja qe duket ne horizont eshte marre nga mjeti Curiosity dhe ne...

Dergoni emrin tuaj ne hapsire

NASA fton te gjithe njerezit te shtojne emrin e tyre per tu vendosur ne nje mikroçip qe do te udhetoje ne hapsire. Misioni hapsinor OSIRIS-REx...

Pakistan, pamjet satelitore te ishullit pas termetit

Kanë dalë pamjet e para satelitore të ishullit të ri që u formua nga tërmeti 7.8 ballë që ra në Pakistan ku humbën jetën...

Ekipi Amerikano-Rus niset ne hapsire

Dy kozmonautë rusë dhe një astronaut amerikan janë nisur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me një raketë Soyuz FG. Genadi Padalka, Sergei Revin dhe Xhozef...

CERN: Shkencetaret afër zbulimit të grimcës së pakapshme subatomike

Shkencëtarët e Organizatës Evropiane për Shqyrtime Atomike (CERN) në Zvicër kanë deklaruar se janë afër zbulimit të grimcës së pakapshme subatomike, që besohet se...

Ngrohja globale: “Kanibalizmi” i arinjve polarë

“Kanibalizmi” i arinjve polarë dihej, por ngrohja globale, sipas studiuesve, ka rritur ndjeshëm rastet kur arinjtë më të mëdhenj, ushqehen me trupin e më...

Shkencetaret zbulojne Alpe ne Antarktide

3 mijë metra nën akullin e Antarktikës, ndodhen masive malore të ngjashme me alpet të vendosura në pjesët e tjera të tokës. Zbulimi është...

Kapsula kineze Shenzhou 8 kthehet ne Toke

Një sondë kineze e gjithësisë është kthyer sot në shkretëtirën Gobi, në Kinë, pas kompletimit të manovrimit të parë në orbitë. Sonda Shenzhou 8, ishte...

Një pasardhës i majave shpjegon profecinë për 2012

Në vitin 2012 nuk do të ndodhë apokalipsi i parashikuar në kalendarin Maja, por do të nisë një evolucion i ri shpirtëror për njerëzimin. Këtë...

Bie Ajnshtajni, kalohet shpejtësia e dritës

Duket se Ajnshtajni është gabuar. Një ekip shkencëtarësh në CERN ka arritur të regjistroi grimca neutrinoje që udhëtojnë më shpejtë se drita. Siapas Reuters: Antonio...

Te fundit