Home Shkence Zbulohet nje tjeter planet afer sistemit tone diellor

Zbulohet nje tjeter planet afer sistemit tone diellor

743
0

2012-vp-13Astronomët kanë zbuluar një planet të ri ngjyrë rozë që ndodhet shumë buzë Sistemit tonë Diellor. Shkencëtarët i vendosën planetit emrin 2012 VP 113.

Ky i fundit ka një diametër prej 280 milje dhe është 80 herë më larg Diellit se sa Tokës.  Ky zbulim i fundit tregon se përreth Sistemit tonë Diellor mund të ketë shumë planete të tjerë.

Pikëpamja tradicionale e Sistemit Diellor ka qenë nga 9 planete që rrotullohen rreth Diellit.

Por, kjo teori u përmbys në vitin 1990 kur shkencëtarët zbuluan planetin e Plutonit. “Ky është një rezultat shumë emocionues.

Kjo tregon realisht atë çfarë ka buzë Sistemit Diellor. Do të presim për më shumë rezultate”, tregon profesor Andrew Coates në Universitetin  e Londrës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here