HYRJE Opinione

Opinione

Opinione

HYRJE Opinione

Rama, një fillim në rrugën e vjetër

Mendoni për një çast Sali Berishën në parlament duke iu drejtuar opozitës: Më akuzoni për dhunë? Prisni se nuk keni parë gjë akoma! Pastaj...

Rrënjët identitare

“Në departamentin tonë, kemi edhe dy studentë pasuniversitarë nga Europa Lindore, me të cilët besoj se do të të hahet muhabeti.” Këto ishin...

Një parathënie për një libër mbi 23 qershorin

Nuk di nëse ndokush tjetër në këtë botë e ka parë ndonjëherë të udhës t’i bëjë parathënien një libri, në të cilin ka shumë...

Sjellja e çuditshme e kryeministrit në pritje

Ndonëse ka fituar me rezultat të thellë dhe ka gjithë kohën e nevojshme për të përgatitur marrjen në dorë të qeverisë së re, Edi...

33 qindarka për të nxënë, 67 për të ngrënë…

Arsimi, së bashku me shëndetësinë dhe rendin, janë përcaktuar nga PS-ja si fusha ku do të ketë një reformë pluguese në katër vjetët e...

Sfidat e Lulzim Bashës

Me shumë të drejtë, figura deri më tash të një rëndësie të caktuar të Partisë Demokratike, vazhdojnë të analizojnë procesin më të fundit zgjedhor...

Olldashi e Co. nuk prodhojnë dot skizmë në PD

“PD-ja do çahet”, dëgjohet të thuhet pas kritikave që i bëri Sokol Olldashi procesit zgjedhor brenda PD-së dhe pas intervistës që dha Astrit Patozi...

Do garanci që merren prej ndryshimit më 23 qershor

Sikur të më kërkonin se çfarë di me siguri se do të ndodhë pas 23 qershorit, në rrethanat hipotetike të ndryshimit të mazhorancës qeverisëse,...

A do të shkojë Berisha në burg?

Në Italinë e viteve ’90, ndodhi një revolucion juridik, i mbiquajtur i “duarve të pastra”. E filloi prokurori Antonio Di Pietro me çështjen “Tangentopoli”,...

Kryeministri shock-on sërish: denoncon opozitën nëpër shkolla

Në momentin që u kritikua pakëz për fjalimet e ndërkryera politike e sektare që po mbante nëpër shkolla, Kryeministri doli për të na thënë...

Rama synon ti marrë votues Topit!

“Bamir Topi të dalë nga qypi... të mos flasë si miza në qyp... të na sqarojë nëse do të marrë vota nga të pakënaqurit...

Tek Arbën Xhaferi rrinin tok intelektuali dhe patrioti

Të gjithë ata që kanë folur për Arbën Xhaferin këto ditë, gati njëzëri kanë nënvizuar prerjen intelektuale të tij; kanë veçuar edhe cilësi të...

Analize