Home Aktualitet Liberalizimi i vizave: Rregullat dhe sanksionet ne rast se shkelen

Liberalizimi i vizave: Rregullat dhe sanksionet ne rast se shkelen

47943
205

Procesi i liberalizimit të vizave mes Shqipërisë dhe vendeve të “Shengen” nuk është vetëm një vendim me të drejta por dhe me detyrime të shumta. Vetëm dy muaj para ditës që shqiptarët do të lëvizin pa barriera gazeta “Tirana Observer” boton të gjitha sanksionet që kanë shtetasit shqiptarë nëse shkelin rregullat. Parlamenti Europian ka miratuar më 7 tetor raportin e eurodeputetes Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Shqiptarët e boshnjakët nuk duhet të kërkojnë vizë për të qëndruar në vendet e zonës “Shengen” për një periudhë të shkurtër kohe, ose më saktë për një periudhë maksimale deri në 90 ditë.
Rregullat
Ajo që do të ndodhë, ka shumë mundësi të jetë njëlloj me ç’ka ndodhur para gati një viti me shtetasit e Serbisë, Malit të Zi dhe të Maqedonisë. Për të mund të përfituar nga liberalizimi i vizës, duhet të kesh pasaportë biometrike, nëse nuk e ke, viza është e nevojshme. Pasaporta biometrike ka brenda një mikrocelulë (mikroçip) ku janë të regjistruara edhe shenjat e gishtërinjve.
Rregullat e reja do të vlejnë vetëm për ata që udhëtojnë për turizëm, mision, biznes, me ftesë të dikujt, për studime maksimumi për një periudhë tre-mujore. Me liberalizimin e vizave, shqiptarët e boshnjakët do të mund të lëvizin në hapësirën e Shengenit, që praktikisht janë të gjitha vendet e bashkimit Europian, me përjashtim të Britanisë së Madhe, Irlandës, si edhe në Zvicër, Norvegji dhe Islandë, maksimumi, për 90 ditë nga data e hyrjes, brenda një periudhe prej 180 ditësh (6 muaj).
Kjo do të thotë që mund të bëhen udhëtime të shkurtra, me kusht që kohëzgjatja e tyre të mos i kapërcejë të 90 ditët brenda një periudhe prej gjashtë muajsh (180 ditësh). Ata që udhëtojnë lirisht në vendet e zonës Shengen me pasaportë biometrike nuk duhet të dëshmojnë kushte të veçanta financiare ose administrative, megjithatë duhet mbajtur parasysh që mbeten në fuqi të gjitha rregullat standard për ardhjen e qytetarëve të vendeve të treta. Pra mund të ndodhë që kur mbërrin në kufi mund të të kërkohet që të dëshmosh shumën që ke parashikuar për shpenzimet e udhëtimit ose mund të të kërkohet që të tregosh saktë vendin ku do të banosh.
Sanksionet
Autoritetet kufitare të vendeve të zonës Shengen kanë të drejtë që të mos lejojnë hyrjen, nëse këto kushte nuk respektohen, dhe të marrin një vendim përfundimtar për sa i përket aprovimit për të hyrë në vend. Nuk duhet harruar që këto rregulla të reja do të vlejnë vetëm për të udhëtuar për periudha të shkurtra, nuk do të të japin mundësinë për të qëndruar më shumë se tre muaj ose për të gjetur punë. Për këtë duhet paraqitur kërkesa për një vizë afatgjatë pranë Ambasadës ose Konsullatës së vendit të zonës Shengen ku dëshiron të shkosh.

Vetëm 90 ditë
Me liberalizimin e vizave, shqiptarët e boshnjakët do të mund të lëvizin në hapësirën e Shengenit, që praktikisht janë të gjitha vendet e bashkimit Europian, me përjashtim të Britanisë së Madhe, Irlandës, si edhe në Zvicër, Norvegji dhe Islandë, maksimumi, për 90 ditë nga data e hyrjes, brenda një periudhe prej 180 ditësh (6 muaj). Kjo do të thotë që mund të bëhen udhëtime të shkurtra, me kusht që kohëzgjatja e tyre të mos i kapërcejë të 90 ditët brenda një periudhe prej gjashtë muajsh (180 ditësh).

Paratë e xhepit
Pra mund të ndodhë që kur mbërrin në kufi mund të të kërkohet që të dëshmosh shumën që ke parashikuar për shpenzimet e udhëtimit ose mund të të kërkohet që të tregosh saktë vendin ku do të banosh. Këto mund të ndikojnë që të të refuzohet kalimi i kufirit nëse polici kufitar krijon dyshime për qëllimet e vizitës jashtë vendi.

Punësimi
Nuk duhet harruar që këto rregulla të reja do të vlejnë vetëm për të udhëtuar për periudha të shkurtra, nuk do të të japin mundësinë për të qëndruar më shumë se tre muaj ose për të gjetur punë. Për këtë duhet paraqitur kërkesa për një vizë afatgjatë pranë Ambasadës ose Konsullatës së vendit të zonës Shengen ku dëshiron të shkosh.

Belgjika ofron ndihmë për heqjen e vizave
Belgjika do të mbështesë Shqipërinë si në kuadër të liberalizimit të vizave, ashtu edhe në etapat e tjera të procesit të integrimit evropian”, deklaroi dje zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Belgjikës, Steven Vanackere. Ky i fundit priti në një takim ministrin e Jashtëm shqiptar Edmond Haxhinasto, ku kanë diskutuar mbi çështje si forcimi i mëtejshëm i bashkëpunimit dypalësh, nxitja e investimeve belge, ecuria e procesit të integrimit evropian të Shqipërisë, liberalizimi i vizave si dhe zhvillimet më të fundit në rajon.

Ministri Jashtëm takon edhe eurodeputeten Tania Fajon

Haxhinasto në Bruksel, kryefjalë heqja e vizave

Gjatë vizitës në Bruksel, ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto ka zhvilluar një sërë takimesh me zyrtarët më të lartë të BE-së. Haxhinasto ka zhvilluar një takim me Martin Sculz, kryetarin e grupit parlamentar Aleanca Progresiste e Socialisteve dhe e Demokrateve evropiane. “Ne patëm një takim shumë të hapur dhe shkëmbyem pikëpamje të frytshme. Ne analizuam vendimin e fundit të Parlamentit Evropian, të javës së fundit, për të  aplikuar një regjim vizash ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Ne e konsiderojmë këtë si një sinjal të mirë për të rritur marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, për ta bërë jetën më të lehtë për shqiptarët, për të rritur shkëmbimet ekonomike ndërmjet Bashkimit Evropian  dhe Shqipërisë nga liberalizimi i vizave”, u shpreh Shulz pas takimit. “Patëm një mirëkuptim për nevojën që jeta politike në Shqipëri duhet të jetë institucionale në Parlament dhe të trajtohen ato çështje që na kualifikojnë si një vend, i cili po ecën normalisht drejt Bashkimit Evropian”, tha Haxhinasto. Gjithashtu, shefi i diplomacisë shqiptare, zhvilloi edhe një takim me eurodeputetin Italian Gabriele Albertini, ku kanë diskutuar për procesin e heqjes së vizave dhe situatën politike në Shqipëri. Nga ana e tij, përfaqësuesi i politikes se jashtme te PE, Albertini, konfirmoi  se Komisioni qe ai drejton ndjek me vëmendje situatën në Shqipëri dhe është një partner aktiv për kapërcimin e mosmarrëveshjeve aktuale politike ne vend.  Gjithashtu, Haxhinasto ka zhvilluar edhe një takim me eurodeputeten Tanja Fajon, me të cilën ka folur kryesisht për procesin e heqjes së vizave. Znj. Fajon u shpreh se beson në këtë proces kaq të prekshëm dhe kaq të shumëpritur për qytetarët shqiptarë, pasi dhe Sllovenia ka përjetuar me entuziazëm të madh procesin e integrimit evropian. Ajo vlerësoi të gjithë punën e bërë gjatë kësaj kohe nga autoritetet shqiptare, të cilët kanë lehtësuar punën me të dhënat bindëse që kanë raportuar gjatë gjithë kësaj kohe, tregues të ndryshimeve dhe investimeve të jashtëzakonshme në Shqipëri.

Martin Shultz
“Ne patëm një takim shumë të hapur dhe shkëmbyem pikëpamje të frytshme. Ne analizuam vendimin e fundit të Parlamentit Evropian, të javës së fundit, për të  aplikuar një regjim vizash ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Ne e konsiderojmë këtë si një sinjal të mirë për të rritur marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, për ta bërë jetën më të lehtë për shqiptarët, për të rritur shkëmbimet ekonomike ndërmjet Bashkimit Evropian  dhe Shqipërisë nga liberalizimi i vizave”.

Xhani Pitella
“Kur bëhet fjalë për çështje madhore për mua nuk ka ngjyra politike. Unë jam socialist dhe kam miqtë e mi në Shqipëri, por mbështes gjithnjë çështjen e duhur që është heqja e vizave dhe integrimi europian i Shqipërisë. Te këto dy pika nuk ka diferencime grupesh politike. Duhet të ecim së bashku në Shqipëri dhe Europë, në mënyrë që të rinjtë shqiptarë të mund të udhëtojnë lirisht dhe që Shqipëria të afrohet gjithnjë e më shumë në BE”.

205 COMMENTS

 1. Pershendetje! Jam ne Itali kam kalu 3 mujorshin ketu e tani dua te shkoj ne Spanje a te kthejn mprapsht a la ndonje problem ju lutem me ktheni nje pergjigje ?

 2. Prsh!
  ika ne Greqi ne shtator edhe u ktheva ne dhjetor ,dmth qe e plotesova 3 mujorshin andej

  Tani ne janar te 2020 a e kam te drejt te udhetoj 3 muaj perseri . pa i ber 3 muan ketej kpt !

  pres prgj !..

 3. Ju lutem me ktheni pergjigje…mami im i beri 3 muaj ne greqi sa kohe duhet te beje ne shqiperi qe te marre nje udhetim tjeter, ngaqe kam nevoje per te ketu ne itali per motive shendeti.faleminderit

 4. Pershendetje desha te dij se isha 2 mujaj ne itali dhe tani kam ardhur ka 20 dit ..po te shkoj perseri tremujori fillon nga e para apo joo ..ju lutem me informoni per kete

 5. Pershendetje .desha te dija kur bej dy muaj ne itali dhe nje muaj ne shqiperi.a kam te drejt te shkoj prap ne itali se sot mua me kethyen ne doganen e vlores .

 6. prsh kam mar nje ekspuls ne zvicer po se di per sa vjet e kam a me ndihmon dot si ta verefikoj pastaj kam provu me kalu ne itali po dogana itlane me ka vene nje kryq me shkronja A2

 7. po ne qoftese un nuk e kam thy 90 diteshi,sa duhet te rri ne shqiperi qe te shkoj perseri un kam ndenjur 2 muaj sa duhet te rri ne shipri dhe te vete prap ne greqi

 8. prsh kam espuls ne itali deri ne 2019,nuk jam i deportuar po thjesht me kan vendso espuls dhe kam ardh vete ne shqipri,por nuk kam te drejt hyrje,kush me ndimon,me ndonje udhezim si mund te dal ne itali ne rruge kush me informon per kte gje du nje person qe tme nxjerri ne itali kundrejt nje pagese,,,te me kontaktoje ne numrin 0699639101 viber

 9. Pershendetja
  E kam nje problem
  Kame. Ardh ne. Austri te gruja ime. para 11muaj

  Dhe nuke jame. Kthi
  po. Sikur te. Kthehem tashe qa mundet me ndodh?
  Ju. Lutem kush din. Inf ju. Lutem

  • Njilloj si rasti juaj jam edhe une ! A moret ndonji informacion se qfar penaliteti ke kur te kthehesh nga austria meqense kam kaluar 90 dite qendrimi ?

 10. pershendetje deshta te pyes nese din njeri kam kaluar afatin e qendrimit 3 mujor por jam i martuar me shtetase te huaj a ka problem kjo gje??

 11. pershendetje
  policia kufitare greke me vendosi nje mase administrative prej 1200 eurosh oasi vula hyrese greke nuk ishte she dukshme edhe pse kjo sishte per fajin tim.
  Tani une dua te dal jashte shtetit , jo ne greqi , por nuk e di a me penalizon kjo gje.
  Mund te me jepni nje pergjigje ?
  Faleminderit.

 12. Une jam nje person qe jetoj ne greqi me me me vize shenge por I kam shkelur rregullat…doja tju pyesja nese kam mundesin te udhetoj ne shetet e tjera te europes pa qen e nevojshme te plotesoj dhe tre muaj te tjera ne Shqiperi?

 13. Mirdita une doja te dija nese dikush mund te me ndimoj.jam duke rinovuar permeson ne ita.para se te nisem per ne shqipri do bej shenjat e gishtave.por une doja te dija nese mund te shkoj ne shqipri me pashaport biometrike por permeson e skaduar nga kroazia?une kam folur me konsullaten kroate dhe ate te Bosnia-Erzegovina ata me thon qe ska asnje problem por une jan prap ne dilem sepse disa miq te mi me thon qe smudem ju lutem me ndimohni.cfar duhet te bej? Faleminderit

 14. Pershendetje..une kam udhetuar nga Tirana ne lubjane dhe me pas ne Frankfurt. Ne aeroportin e frankfurtit mbi vulen e pashaportes me vendosen edhe dy vija paralele me nj-tj. A mund te me thoni cfare jane dhe a me hapin probleme ne te ardhmen.

  • Asnigjo s'do te thotë edhe mua me ka ber ashtu ne Frankfurt ajo dmth qe ta kan ndaluar udhetimin ashtu me ben edhe mua por mas 3 dite jam nisur prap per gjermani dhe tash jam ne gjermani KLM

 15. Pershendetje, jam Diana Proga, dhe doja te dija nje informacion ne lidhje me kalimin per ne shtetin Hollandez.
  Para 5 viteve kam qene ne greqi me familjen dhe ne kthim me vune nje gjobe 600 euro per shkelje afati, gje qe nuk isha e mire informuuar.
  Kete vit dua te shkoj ne Hollande.
  A me pengon kjo gjobe per shkak se nuk e kam paguar.
  Shpresoj te mar nje pergjigje.
  Gjithe t emirat dhe faleminderit!

 16. Pershendetje desha te pyes me kane vu ekspuls ne Gjermani si mundet ta heq te lutem me ndihmo me jep ndonje pergjegje. Faleminderit

 17. po n qoftese kalon 90 dit jasht shtetit shqiptar dmth cfar mer nga shteti prsh eksplus apo gjob nga shteti gjerman ?????????

 18. Pershendetje desha te merja nje iformacion desha tju pjyesja qe une kam erdhur ne greqi kam qe ne daten 4 janar 2017 deaha te dija si munde te mar nje lejeje qendrimi ne greqi sepse viza 3 mujorshe me mbaron ne 4 prill ju lutem si munde te me ndimoni me nje iformacion qe ta di se cfar mude te bej ju lutemme ktheni nje pergjigje flm

 19. Pershendetje . Mua me kane zene me shkelje , kam kaluar 6 dite te 3 mujorshit . Me kane dhene nje afat largimi nga 7-30dite . Un ika diten e 2-te . Por ekspulsin e kane vene besoj ato te zyres se emigracionit . Si mund tja bej. E kam ndonje mundesi te heqjes se ekspulsit? Si mund te veproj ?!

 20. Desha tju pyes nese e din ndokush reth pashaportes
  I kam ber 2 muaj ne gjermani dhe jam kthyer tani un tani prsh sa kam te drejt te bej ktu ne shqiperi qe te shkoj ne gjermani perseri tkem 3 muj per ti ber atje ??? Ti bej 2 muaj ktu dhe te kthehem perseri a i kam 3 muaj ?

 21. Ragg qualcuno di voi sape che cosa succede se un albanese rimane più del previsto fuori dal paese??
  Un amico mio albanese sta qui da un anno e otto mesi,e adesso aveva intenzione di tornare per l'Albania per disgrazia ed ha paura se li fanno un espulso da Italia e mi sa che viniva multato.
  Grazie.
  Cordiali saluti.

  • Buonasera. E meglio che lui rimane la . In Italia. Io ho superato 6 giorni di piu de 3 mesi . E mi hano meso un espulso per 3 anni . Ho 3 giorni che sono ritornata in Albania. E adesso sto cercando un avokato per togliere il espulso ma è tropo difficile. Ornela albanese

 22. Pershendetje.nese mer ikspuls dhe nuk mund te levizesh jasht shqiperis.dhe ben celebrim me dike qe ka letra te nje shteti jasht ateher mund te perfundohen? Apo nga ikspulsi nuk ben dot asgje ?

 23. Pershendetje me duhet ndihma juaj nese mind tme ndihmoni .Ne 19 dhjetor jam kthyer nga zvicra nga 90 dit jam kthyer 3 dite me heret .tani jemi 2017 dhe do doja te udhetoja ne 14janar drejt zvicres .a mundem un? A kam te drejt te udhetoj serisht .ju lutem me ndihmoni sepse kam pyetur shum e disa thon po pa problem te tjer jo .shum flm

 24. Pershendetje. doja te dija ku duhet te pyes per pasaporten time nese ka apo nuk ka expuls dhe ne qoftse kam expuls cfare te kerkojn apo bejn ata ndaj meje

 25. PERSHENDETJE…JAVEN QE KALOİ İKA NE AMSTERDAM NGA QE NUK KİSHA GARANCİ ME KTHYEN MBRAPSH DHE NE PASHAPORT TE VULA QE ME VENDOSEN NE KATER CEPAT E VULES ME VUN KATER VİZA TE VOGLA.CFAR DO TE THOT KJO QE MA KAN NDALUAR TE GJİTH EUROPEN PER TE HYR..JU LUTEM ME THONİ DİÇKA.

 26. pershendetje.

  Bashkatdhetar te nderuar une kam nje problem dhe dasha te pyes nese ndokush prej jusha ka pas kesi rasti ose ka degjuar.

  para 5 viteve u lajmrova azil me familje ne France pas procedures se verifikimit dhenjes se gishtave me doli se gjermania me kerkon per nje veper para 12 viteve Franca me ekstradoi ne Gjermani ku edhe e vuajta denimin per 5 vite, nderkohe gruaja dhe femijet u paisen me card de sejur tani ata kan leje pune dhe banesen , gruaja punon femijet shkollohen.

  Tani pasi vuajta denimin gjermania me ka kthyer ne Kosov dhe me ka ndaluar udhetimin per zonen shengen, nese dini ndonje menyr se si te bashkohem prap me familje, a do te kem problem nese shkoj direkt ne France apo duhet te kerkoj ne menyr legale bashkom familjar. Ju lutem nese dini ndonje informat te me ndihmoni

 27. Pershendetje…doja te dija dicka..jam ne greqi prej nje periudhe prej 5 muajsh…por nk kam gjobe pasi skam kaluar per ne shqiperi….ju lutem a me thoni nese mundem te leviz nga greqia ne suedi?a mund te kaloj

 28. Pershendetje,banoj ne greqi rreth 26 vjet.ne shkurt te vitit 2002 isha ne italy pa dokumenta dhe me dhane nje espulso, qe mos kisha mundesi te udhetoja ne evrope.letren qe me dhane espulsin nuk e kam e kam humbur , jam i martuar,gruaja dhe djali jane me dokumenta greke kurse mua nuk me eshte hequr akoma espulsi.Cdo vit kur arrine data e mbarimit te espulsit rinovohet automatikisht,dhe me lejohet kalimi vetem ne greqi.punoj si shites ne nje firme dhe me eshte e nevojshme te udhetoj nga ana e punes jashte shtetit.Ne greqi ndodhem me letra te rregullta.Do te doja te me ndihmoni cfar levizjesh duhet te bej qe te kem mundesine te heq espulsin.FLM.me ktheni pergjigje si munde te veproj

 29. jam kethyer nga zvicra dhe kam mar ikspuls, a luaj dot ne vendet e tjera te evropes se kam degjuar qe po more ekspuls ne zvicer iken ne vendet e tjera, ju lutem me jepni 1 pergjigje nese keni informacion per kete ??

 30. jam kethyer nga zvicra dhe kam mar ikspuls, a luaj dot ne vendet e tjera te evropes se kam degjuar qe po more ekspuls ne zvicer iken ne vendet e tjera, ju lutem me jepni 1 pergjigje nese keni informacion per let

  • Eldi fier Zvicera qe prej vitit 2008 bene pjese ne marveshjen e shengenit dhe llogjike eshte qe ndalesat e mara nga nje shtet i cili bene pjese ne kete marveshje duhet te velej edhe per keto shtete ku nuk bene pjese vetem Britania e Madhe.Mirpo Zvicera funksionon si federat dhe disa kantone nuk e aplikojn kete mundesi,ju mjafton qe personi ne fjale vetem tu rrije larg kufijeve te saj per afatin e caketuar te ndaleses.

 31. Jam ne greqi dhe dua te,di ne vitin2015 me daten20 nentor hyra dhe dola po ne vitin 2015 me 28 dhjetor dhe hyra tani ne vitin 2016 me 28 prill i kam 3 muaj te plota

 32. Pershendetje une kam apelasi per 7 vjet ne greqi.jam i martuar me greke dhe kam dy femije.si mund te hiqet apelasi? Me ktheni ndonje pergjigjesh te di sì te veproj.

 33. Pershendetje une quhem filip dhe jam nga Tirana deshe te pyes a mundem me qendruar 3 muaj ne europe pastaj me ardhe dhe me ik prap pas 10 ditesh dhe me qendruar dhe tre muaj te tjere behet kjo ju lutem me tregoni

 34. Pershendetje, kam pashaport italjane dhe jam ne angli..burri im ka marr nje expuls perpara qe te u martoshim. A mund te vi ne angli? Pres naj pergjgje. Flm

 35. PSH Dua Te di kam mar apelas Ne greqi dhe ka 2vjet qe ka mbaruar .dhe kam shkuar Ne dogane greke me kan vene kryq qe do hek apelasi por un kam ndyshuar emrin dhe si mund Te veproj kur un apelasin e kam me emrin e pare

 36. Persh…ju lutem me dihmoni nqfs keni mundesi….burri im ka mar apelasi ne doganen greke se pse kishte vul fallco…aj te dogana tha qe nuk ka te drejt te shkoj ne shtetet e bashkuar te europes…kjo gje dodhi para 1 viti dhe esht per 5 vjet denimi…tani ne duam te shkojm ne angli….por nuk e dim aka te drejt te shkoj ne anli…ka te bej gje apelasi qe mori me anglin???denimi shkon edhe per anglin????ju lutem ktheni pergjgje kush di naj gje

  • prsh jam nji emigran me dokumenta ne belgjik kam marr print e mi ne belgjik me garanci qe i kam ne mosh te thyer e plotsojn 3 mujshin me 27 nentor mirpo ne shqiperi nuk kam njeri qe mju sherben se jan te semur pytja ime esht a mundem me i majt edhe tre muj me ju sherby ketu se ne shqiperi jan vetem e jan pleq dhe ban ftoht shum atje per ket mosh fld…

 37. Doja te dija kam ikur ne greqi me daten 21.05.2015 dhe jam kthyer me 10 gusht 2015 tani qe te plotesohet 3 mujorshi , a duhet te jete 10 nentori apo 21 nentori si i numerojne ditet kto

 38. Pershendetje…do doja te me shpjegojet nese un qe bej 90 dite tani ne nentor a mund te kthehem perseri ne janar meqe hyn vit i ri…ju lutem se me duhet me patjeter..

 39. Pershendetje. Une aktualisht kam 3 muaj qe jetoj ne hungari,por mbrenda 3 muaj e kam levizur. Vajtur ne shqiperi dhe kthyer. 03/10/2015 eshte hyrja e funfit ne hungari. Tani mundem te qendroj edhe 3 muaj nga hera e fundit qe kam hyre?? Ju lutem me ktheni pergjigje

 40. Pershnedetje do ja te dija kam ik pardje nga Macedonia sepse keshtu kisha bileten po faktikisht nk kisha graci per me Macedoni sepse nk do qendroja shume veq 2ore se kisha avionin per malmo sweden dhe per malmo kisha garanci dhe letra qe me persin sepse kam per te bere martes andej tani Macedonia nk me la te kaloj ne kufi dhe nk I merrete parasysh keto letra dhe mindesisht me ka vulosur pashaporten dhe siper me ka vua nje kryq tani ju liter mund te me ketheni nje pergjigje se dua te inoformacion sepse mua po presin atje faliminderit

 41. Dua te udhetoj per Itali dhe te qendroj 3 muaj. Kam hyre ne Nars 2015 dhe kam qendruar 20 dite. Nese shkoj ne netor 10 dite, a duhet te qendroj ne janar-mars 2016 80 dite te tjera? ne pritje te nje sqarimi nga ana juaj. FLM

 42. mbas 12 vitesh ne angli jam kthyer vullnetarisht ne vendlindje vetem britania e madhe me ka vendosur 1 vit expuls, si mund ta dije une a kam expuls per shenghen apo jo , ju lutem me ndihmoni shume flm per ndonje sqharim mund te kontaktoni 0665515192 me respekt xhevahir syla dob 17/05/1980 shume flm

 43. kam 1 problem shume te madh fillimisht kam shkuar ne itali atje kam qendruar 2 vjet me pas kam ardhur ketu ne Belgjike dhe ndodhem prej 1 viti gjithsej me behen 3 vjet ilegale ne europe ketu ne komunen e ketij qyteti qe jeton kam bere kerkese per martes me te fejuarin tim qe eshte Belg dhe nuk ma kane pranuar kerkesen nga Brukseli me kane dhene pergjgijen e fundit qe duhet te largohem tani afati eshte vetem per 6 dite ketu dhe duhet te largohem sepse ne te kunderten shkoj ne arrest dhe me pas ne Shqiperi,,,,dua te di nese me do me kene vene Ekspuls keta te Brukselit apo jo normale ne letren qe me derguan nuk ishte shkruar per kete gje por une nuk e di ndoshta ne kompjuter ne emrin tim me ka vene ekspuls jam shume e stresuar per kete gje sme pranuan te bej martes po me debojne ne nje menyre jo normale dhe me avokat sbesoj te bej pune kam shume pak dite koohe te qendroj ketu,cfar duhet te bej? te shkoj ne Shqiperii a mund te bej martes atje dhe te kthehem prap me te fejuarin ketu na kane shkatterruar me kete vendim,,,,me jepni nje pergjigje sa me te shpejte dhe te sigurt ju lutem,faleminderit.

 44. Nuk jetoj ne shqiperi prej shum vitesh, por
  Dua te them shqiptaret duan te levizin ta Shikojn
  BOTEN
  Prandaj ju lutem shum qe te behen visat ne menyre pa diskutushme….
  Thank you very much
  VELI DEDA

 45. Ciao a tutti: jam ne ita me pasaport Po kam kaluar tre muaj dhe kam mbyllur fax dhe ka dal nulla osta. Ne albania Po doja te dija nese ka problem ne dogane te shkoj ta marr? Grazie

 46. Pershendetje,gjeta faqen tuaj dhe mendova qe ta bej ktu kerkesen. Kam nje problem,kam jetuar 1 vit e 7 muaj ne zvicer,dmth kam kerkuar azil atje dhe pas ksaj kohe me kane kthyer..pas nja 5 muajsh qe erdha u nisa prap per zvicer nepermjet greqise pra kidha biler avioni athine-gèneve dhe shteti grek nk me la te kaloja + qe me ka vene ne pashaporte vule kthimi dhe shkronjen F Doja te dija a eshte apellas dmth ikspuls dhe nese po eshte vtm ne greqi apo ne gjith evropen Flm pres pergjigje Respekt
  Read more at: https://lajmetshqip.com/contact/

 47. Psh un para 2 vitesh e pak me ka kapur policia hollandeze me letra italiane fallco dhe kam ber 2 muaj burg dhe me sollen ne shqiperi ne holland me than qe isha i ndaluar per 2 vjet me shkel ne europ, dhe gjat ketyre 2 viteme skam ber asnje perpjekje qe me dal ne europ , por tani qe me ka mbaruar afati 2 vjecar me 24 janar te 2015 me kambaruar , dhe un para 2 ditesh vajta ne aeroport dhe pyeta qe a kam te drejt me dal dhe me than qe jo nuk ke te drejt , cfar duhet te bej un ne ket rast ju lutem me ndihmoni pasi sdi ku me u perplas qe me pyt ju pershendes

  • Te njejtin problem kam dhe une,kam marre per dy vjet espuls ne norvegji per letra italiane fallco,me tha ne per dy vjet,por pagina kalova dy vjet prape nuk kam te drejte te leviz ne europe.ju lutem me ndihmoni

    • pershendetje the me ndihmoni po patet mundesi? une kam dale nga shqiperia per ne angli qe ne vitin 2003 , kam ikur me shehngen deri ne belgjike dhe pashaporta vjeter me ka humbur ne belgjike , tash jam kthyer vullnetarisht nga anglia para se te ktheheja nxora carte the pashaport biometrike ne ambasade shqiptare ne angli , dhe pashaportin time e ka humbur ministria e brendshme angleze aksidentalisht , the fati mire i imi une u ktheva vullnetarisht me karten time biometrike , e anglia me ka dhene me shkrim qe vetem kam 1 vit expuls per angli , e pastaj kur arrita ne rinas me moren shenja gishtash nga gojthenat thone qe mund kem 5 expuls per ne shehngen me ndihmoni ju lutem po patet mundesi , per sqarim kontakti 0665515192 shume flm

   • Pershendetje,te njejtin problem kam dhe une, ne norvegji me thane qe ke vetem dy vjet, ke mundur ti japesh zgjidhje, cfare veprimesh duhet te bejme qe te anullohet espulsi?
    Faleminderit

 48. pershendetie do doja te dia. . un qendrova ne itali 1 muai e gjys ne 2014 per vit te ri ika ne shqiperi e tn u ktheva prap ne itali po duet te rri …nje muai e gjys.. qe te plotesoi 3 muai 90 dit apo mund te rri 3 muai se hyri vit tieter

 49. Nje shenje ne pasaport kryq dhe shkronje F4 vec nje dite kam shkel pa dieniju luten nje pergjigje.me kthyen ne doganen ne hungari me dhan nje leter po qe ae kuptoj per qendrimin ktu apo jashte date 12-8-2014dhe u ktheva me 10 -11-2014…pastaj me 31-1-15 me ndodhi kjo..nuk me lan te kaloj….cfar duhet te bej

 50. Pershendetje ju lutem a mund te marr nje informacion te sakte nga ju .une kam marre apelas ne shtetin e belgjikes per 3 vjet .edhe me kan thene nese 2 vjet nuk tenton te thyesh rregudhin …1 vit te falet nese mundeni me tregoni se cfar rregullit duhet te ndjek ta hjeke kete 1 vit aplas …ju faleminderit…

  • Pershendejte Mamaja ime ne 2012 ka mar nje gjob nga pala greke.jam interesuar dhe ne sistem nuk rezulton gje.por ne pashaporten ka vetem te shkruar 600€.pyetja esht a mund te udhetoj per ne itali?.flm

 51. persh., kam nje pytje., si duhet ta kontrolloj pashapotem ti a kam apelas apo jo, se me kan kapur nje here ne greqi the me kan vure apelas por kur i pyes te dogana shqiptare me thon se nuk ke gje , te lutem me ndimoni si mund ta di a me kan vene apelas apo jo , ju flm shume.

  • Pershendetje.Jam kapur nga policia franceze ne dhjetor 2014 me dokumenta fallco dhe jam kthyer ne shqiperi ,po ikja ne angli .A ka ndonje menyre per te ikur tani nga ?.A ndryshohet emri apo ndonje rruge tjeter ju lutem me ktheni Pergjigje .Faleminderit

 52. Pershendetje dua te di nese mund te iki tani ne fund vit . Kam ikur vjet ne 16 dhjetor dhe kam ardh ne 21shkurt pastaj ika prap ne 26 maj dhe erdha ne 13 gusht . Pastaj ika ne 21 shtator dhe erdha ne 13 tetor . Dua te di nese mund te leviz perseri se kam dit nga ky vit dhr nese mund te ri andej per te vazhduar vitin tjeter pa problem . Ne angjensi me than po mund te levizesh po duhet te ze dhe keto 5 ditet nga ky vit dhe vitin tjeter duhet te bej 85 jo 90 dit ju lutem dua nje pergjigje te sakt sa me shpejt

   • Ju lutem desha tju pyes kam marre nje apelas 5 vjecar ne Greqi dhe ka mbaruar ne dhjetor 2015 afati desha te di nese zhduket automatikisht nga sistemi apo duhet ce te gjej nje avokat edhe pse ka mbaruar afati i ndalimit sepse kam frike se me del gjate udhtimit ju lutem nje pergjigje me respekt …

   • Pershendejte jam banor i maqedonis . Ne muajn e 10 . 2016 nga berlini udhetova per ne selanik me aeroplan pastai ne kufirin greqi maqedoni me denuan me 1200 euro shkaku se kisha thyer ligjin kisha ndenjur 6 muaj ne gjermani. A eshte normale ky denim me 1200 euro? Pres prgj ju pershendes

    • Pershendetje. Nqs ju keni ndenjur me shume se 3 muaj ne gjermani ne nje periudhe 6 mujore ju penalizoheni. Masat varen nga shtetet perkatese te Shengenit

 53. Pershendetje . Kam levizur shum kete vit ne disa shtete po me kan ngel dhe 15 dit dhe dua te iki perseri nga dhjetori po nuk e di si te veproj. duhet te kethehem ne daten 31 dhjetor per te mbyllur 6 mujorshin pavarsisht se ditet si kam ber apo te vazhdoj vitin 2015 dhe kam te drejt te ri 3 muaj . Ju lutem me ketheni pergjigje

  • pershendetje,u futa ne greqi me 15 gusht,pastaj dhe 2 here tjera me 29 dhjetor bera 88 dite,ku me takon te futem prape,ca me thone ne 15 gusht,ca me thone me prill,ju lutem me ktheni pergjigje flm

 54. pershendetje : une kam qen ilegal per shum vite ne greqi dhe me kan kthyer shum her ne shqipri kam pas mar dhe ekspuls (apelas) dhe i fundit me mbaron ne 2015 ne shtator ,,po nuk kam ekspuls me denim thjesht nga policia,, doja te dije nese kam te drejt me poshaportte leviz ne shtete tjera jo en greqi dhe pse kam eksplus ne greqi? ekspulsin ekam mar ne 2010 para 4 viteve qe atherskam leviz kurr me poshaport jasht ,, ju lutem me jepni nje imformacion flm

 55. kam ne greqi 4 vjet pa dokumenta ,,. ne janar t 2014 more pashaporten biometrike tek ambasada shqiptare ne athine … dhe nuk kam udhetuar ne asnje vent tjeter dmth nuk kam asnje vule apo vize ne pashaport… tani dua t iki ne belgjik nga greqia … eshte e mundur te udhetoj nga greqia per belgjik pa pasur date hyrjeje nga doganat greke…..

 56. pershendetje : kush ka ide per sa i perket kalimit me makine nga italia per shqiperi dhe anasjelltas. jam resident ne itali me permes soggiorne ne rinovim. mund te kaloj me ricevuten nga kroacia bosnja dhe mali i zi dhe te kthehem prap. apo jo? falenderoj ne anticip kush ka informazione

 57. Pershendetje , dua te martohem ne belgjike dhe te fejuaren e kam hollandeze dhe doja te dija se ceshtja e marteses zgjat 6 muaj dhe afati I 3 mujorshit skadon mund te me bejne probleme ?
  Ju lutem me ktheni pergjigje , faleminderit per kuptimin…

 58. kam nje problem edhe me duhet pak ndihme edhe informacion e nuk po di kujt t'i drejtohem , po ju drejtohem ju me shpresen qe te me mirkuptoni edhe shpresoj te me ndihmoni brenda mundsive , kam takuar nje vajze ne france dhe kam kaluar disa kohe me te , po dal menjehere ne teme , e dashura ime eshte nga shteti i El Salvadorit dhe ajo ka te drejte te shetise ne shume vende te botes pa vize me te drejte qendrimi 3 mujor , perfshire edhe Shqiperine edhe europen , ndersa une nuk kam te drejte te shkoj ne El Salvador pa vize , por me e keqja nuk mbaron ktu , une jam perfshire ne procedura azili ne France tash 10 muaj edhe ( nuk jam shume i sigurte ) por po me thojne qe nqs mbylli azilin si me deshire si pa deshire do te vendosin ekspuleS 5 vjecare pa te drejte hyrje ne europe ( po sic ju thashe nuk jam i sigurte shum ) , deshira ime dhe e te fejuares time eshte qe une ne muajin shtator te mbyll azilin dhe te kthehem ne Shqiperi
  dhe ajo do te vi ne shqiperi qe te beje celebrimin martesor edhe te me nxjerre nje vize qe une te shkoje te jetoj ne El Salvador bashke me te , problemi eshte qe neqoftese mua me vendosin ekspuls dhe nuk kam te drejte te hyje ne europe per 5 vjet si t'ia bej qe une te paraqitem ne nji nga ambasadad El Salvadorit ose konsullatat qe te terheq vizen qe ajo do te me dergoje pasi te bejme celebrimin ne Shqiperi ?
  A perben problem te madh per mua neqoftese me vendosin ekspuls 5 vjecar edhe pas martese me te dashuren time c'fare te drejtash kam une ? edhe a mundem une ta marr vizen qe ajo do te me dergoje ?
  une edhe e fejuara ime njihemi prej disa kohesh edhe kemi kalur disa kohe bashke ketu ne France , ju lutem me ndihmoni , kam shume nevoje per ndihme ne keto momente me respekt Erald Agia

 59. Pershendetje
  Kam hyr me daten 13 nentor 2013 ne greqi dhe kam dal me 4 dhjetor 2013
  Kam hyre me 18 prill 2014 doja te pysja dhe sa dite kam te drejt te qendroj ne greqi qe mos te mar gjob ?? Faliminderit

 60. Pershendetje
  Une kam hyr ne greqi me date13.11.2013 dhe kam dal me 4.12.2013 kam hyr prap me 18 .04 2014 dhe jam akoma ne qreqi ju lutem sa dit duhet te qendroj ne greqi qe tmos mar gjob ?? Faliminderit

 61. p r sh jam nje algin kuqi me duhet nje sqarim per pasaporte kam qen ne gre dhe kam qendruar 1vit 8 muaj dhe me kapi policija por i kisha thyer pasa dhe me derguan ne drejtim te shqipris dhe nderkoh nuk me kan dhen as nje lloj informacioni nese kam apo jo apelos me respekt me jepni je pergjigje ju lutem nume cel 0686908670 flm per mirkuptimin

 62. pershendetje,jam nisur ne daten 5 janar 2014 per te udhetuar ne greqi.kisha me vete garanci qe me kishte derguar vellai,dhe 1500 euro per te shpenzuar,dhe polici grek nuk me la te kaloja pasi un i kisha edhe leket edhe garancin.plus kesajt me beren dhe kryq ne pasaport pa asnje lloj arsyeje,vetem nga qe e pyeta pse nuk mund te kaloj,dhe ai me vuri kryq,dhe me tha me inat…qe ik qe ketej mos te ve ndonje apelasi….se na ngelet ju shqiptaret ketu,gjeni ndonje shtet tjeter per te udhetuar,edhe un ika pa folur fare.ne qofte se eshte dikush qe te ma shpjegoj kete rastin tim.se spo e mar vesh per deri sa kemi te drejt te udhetojm ne europe me passaporte biometrike dhe kam garanci dhe lek,kjo do te thot qe ata nuk zbatojne rregullat e europes dhe veprojne si tja u japi per momentin mendja.faleminderit pres nje pergjigje

 63. pershendetje un jetoj ne spanje prej 3 vjetesh dhe e kam ther vizen shengen po un jam e martuar me spanjoll dhe dasmen e kam ver ketu kam mar dokumenta spanjolle po kur do kthehem nje dite ne shipri do me hapin naj problem

 64. pershendetje dua te di kete gje sa eshte qendrimi jashe shtetit shqiptar se mora vesh qe dryshuan gjerat me pare ishte me 3 muaj tashi thone me 1 muaj e gjysem se kuptoj eshte dhen ky regull apo jo falemiderit.

 65. Nuk e kuptoj kerkoj nje shpjegim duke filluar un kam udhetuar ne vitin 2006 me vize franceze dhe un kalova limitin e qendrimit ne zonen shengen kam jetuar jasht qe ne ate vit deri tani ne 2014 per fat te keq un humba pashaporten shiptare jasht shtetit ne vitin 2012 dhe kam jetuar ilegal jasht shtetit un kam gjith familjen atje jasht me dokumenta europiane problemi esht se un humba pashaporten shiptare dhe bera nje denoncim pas asaj un u paraqita ne ambasaden shqiptare the u interesova si mund tja bej per ber pashaporten shqiptare dhe konsulli me dha nje leje kalimi per te ardh ne shqipri dhe per te ber pashaporten biometrike tani un kam ardhur ne shqiperi pas 7 vjetesh tani kam ber pashaporten biometrike dhe dua te udhetoj perseri ne vendin ku kam jetuar gjat gjith kesaj kohe me familien time tani un kam cuar dem dy bileta udhetimi heren e pare isha me babain tim ai me dokumenta te rregullta dhe ai po me merte persiper kur u paraqita ne rinas me than ti ke nje "SHEKULL"jasht shtetit si ka mundesi qe nuk ke dokumenta un ju shpjegova se e kam humbur etj tani esht hera pare qe bej pashaporten biometrike dhe me than ti nuk kalon se e ke kaluar afatin tani do presesh 3 muaj ktu dhe pastaj te lem te kalosh . Por un mendoj se simas liberalizimit te vizave kjo perjudhe 3 mujorshe bazohet simas liberalizimit tw vizave cnderhyn 2006 un nuk kam udhetuar as nje her me pashaporte biometrike tani ne rinas ata me dhan nje leter ku thote shpjegim ke kaluar ditet e qendrimit ne zonen shengen dhe nuk kaloj dot kerkoj ndihme nuk e kuptoj dot !!!!!

 66. Perdhendetje ndothodhem ne London per me shume se 1 e gjysem jam regjistruat dhe pres nje pergjigje nga home office per qendrimin Tim ne London .. Nje pyetje kam per ju nese pergjigja nga home office is negative dhe kthehem ne shqipni .. I kam te drejt te udhetoj jasht kufijeve .. Ju lutem me ktheni njepergjigje me respekt lela

 67. pershendetje doja te dija un kam hy ne shqiperi ne dt 12 tetor nga 3 mujori me kan ngel dhe 10 dite.nisem tani ne janar per ne itali doja te dija qe duhet te ri 10 dit qe me kan ngel apo 3 mujori fillon nga e para.

 68. pershendetje une ika ne shtator ne itali edhe u ktheva ne fund te nentorit une tani duhet te iki prap ne itali ne maj apo mund te iki edhe ne fillim te vitit flm … ju lutem pres pergjigje …..

 69. doja te pyesja kjo puna e 6mujorshit, 3 muj nga janari ne qershor dhe nga korriku ne dhjetor e? nqs iken jasht shqiperis rri 3 muj deri nga fundi vitit ke te drejt te ikesh ne fillim te vitit tjeter nga janari? apo duhet te plotesosh 3muj ose 6 muj nshqipri??

 70. Përshendetje… Kam ardhur ne itl para me shum se nje viti dhe ne qershor te ketij viti kam mbushur nje vit qe e kam thyer vizen. Nderkoh motres i ka ardh përgjigjia për pashaporten italiane dhe pun dy javesh ajo do te jet zyrtarisht shtetase italiane, jam duke përgatitur dokumentet qe nga shqipëria pasi motra ka te drejt tmë bej dok mua, pyetja qe më shqeteson paksa esht se A DO TE PENALIZOHEM UN MEQENSE E KAM KALUAR AFATIN PËR MË SHUM SE NJE VIT, JU LUTEM MË JEPNI NJE PËRGJIGJE FALEMINDERIT

 71. KAM QENE NE ITALI PA DOKUMENTA DHE PASHAPORTEN BIOMETRIKE E KAM MARRE ATJE.PASI MORA PASHAPORTEN BIOMETRIKE KAM QENDRUAR RRETH 7 MUAJ ATJE PASTAJ ERDHA NE SHQIPERI.DESHA TE IKI PERSERI PREVA BILETEN DHE NE AEROPORT ME THANE QE KAM THYER RREGULLAT DHE ME DUHET TE PRES 2 MUAJ QE TE KALOJ PER NE ITALI SI I RREGULLT, NE NJE KOHE QE UNE NUK KAM HYRE NE ITALI ME KTE PASAPORTE POR E KAM MARRE ATJE GJATE KOHES QE KAM QENE ILEGAL ATJE KAM VETEM VULEN E KTHIMIT NE SHQIPERI NE TE.JU LUTEM ME KTHENI PERGJIGJE: UNE JAM KTHYER NE KORRIK NE SHQIPERI ME DUHET PATJETER TE PRES EDHE DY MUAJ QE TE IK PERSERI NE ITALI? ESHTE E DREJTE KJO DUKE QENE QE UNE NUK KAM HYRE ME KTE PASAPORTE NE ITALI POR E KAM MARRE NE AMBASADEN SHQIPTARE NE ITALI.

 72. pershendetje,, quhem antigona dhe momentalisht jetoj ne israel,, por me duhet te shkoj ne qipro per disa dite,, ketu kam mar viz turistike per 3 muaj,, nese dal nga shteti i israelit dhe kthehem serish kjo perfshihet brenda 90 diteshit qe une kam mundesi te qendroj, dmth,, duhet te mar dhe nje 90 ditesh tjeter leje qendrimi apo vazhon ditet qe kane mbetur.. ju faleminderit,,me dergoni nje pergjigje ..

 73. KALOVA PARA 5 DITESH DHE NGA SHQIPERIA PER GREQI DHE NE KAKAVIE ME THANE SE DUHET TE RI 6 DITE NE GREQI DHE JO ME SHUME SE DO ME DENOJNE ME GJOBE DHE UNE KAM 1 VIT PA ARDHUR TEK TE AFERMIT NE GRQI PSE SME LENE 90 DITE PO ME LA AFAT ME TE SHURTER KA NDRYSHUAR NDO NJE GJE ? DERGOMENI NJE PERGJIGJE NE IMEIL

 74. pershendetje! o bo bo… po un qe e kam thyer fare lejen e qendrimit, qe vitin e kaluar me 20 mars jam futur ne itali, edhe akoma nuk jam kthyer ne hqiperi… c’far do behet me mua, si mund te veproj qe mos te mar anullate!

 75. pershendetje..do tju lutesha te me kthenit nje pergjigje sa me te shpejte te jet e mundur ju lutem… hyrja e par per ne zonen shengen 03-10-12, daljaper ne shqiperi 21-10-12. hyrja e dyt,19-11 12 dalja per ne shqiperi 09-12-12. hyrja e tret 28-04-13 dhe ndodhem akoma ne zonen shengen… ajo qe kerkoj te di eshte dhe sa koh duhet te rri une ne zonen shengen edhe pse afati gjasht mujor eshte mbushur qe nga hyrja e pare ju luitem sa me shpejt te jet e mundur. gjith te mirat lajmetshqip…

 76. kam kene ne greqi kam marre vule si hyra ne greqi , por kur u ktheva se kam firmose se kisha frike se pata kalu 3 muajt . .vule nga greku as nga shqiptari ne shqipri ne momentin .si unisa per greqi me vune gjobe 1200 euro ….do doja me edite se gjoba eshte vetem per grekun a per gjith evropen akam te drejte me ike ne itali pa paguar gjoben gjoben ekane vene greket

 77. a mund te udhtoj ne shengen vetem me bilete vajtje dhe kthimin ta pres kur te dua.gjithnje duke respektu afatin 90 dite per 180 dite.kjo pasi kthimi mund behet ma para.per arsye nga me te ndryshmet.qofte dhe ekonomike.

 78. Pershendetje
  Per ta sqaruar edhe njehere rregullin e ri.
  Personat me pasaporte biometrike lejohen te qendrojne ne shtetet shengen 90 dite brenda 6 muajve. Pra, duke filluar nga Janari deri ne Qershor ju keni te drejte te qendroni vetem 90 dite, pamvaresisht sa here mund te hyni apo dilni. Nese kete afat e plotesoni perpara Qershorit duhet te prisni Korrikun per te dale perseri. Shpresoj tju kemi sqaruar sadopak. Faleminderit

  • pershendetje! dua te pyes kam bere hyrjen nga durresi per ne itali,, tani mund te bej daljen nga kakavija per ne shqiperi. kam 25 dite qe jam ne greqi. faleminderit

 79. dua te kthehem ne shqiperi por meka kalu afati i 90 diteve prej 1 muaji ju lutem me ndihmoni te dij nese kem probleme per te hyr ne shqiperi. faleminderit

 80. Persh .. Nese Mundeni me me treg .. kam ardh nga italia tesh 3 muaj kam qendru atje 1 muj … A mundem me ik un tani apo jo … i kam ba 3 muj qe kam ardh ne shqiperi

 81. pershendetje. ne date *23 12 2011* hyra ne shtetin grek me pasaporte biometrike dhe dola ne date *25 02 2012* pra kisha bere 76 dite dhe kur dola doganieret greke me vuren gjobe prej 600 eurosh duke me thene se kam ndenjur me teper sec duhej theksoj se hyra per here te pare ne greqi mund te me thoni ku mund te ankohem ne ndonje zyre ketu ne shqiperi flm

 82. deshiroja ta di kur ti shfrytzojsh 90 dit ateher duhet ta shikojm daten se kur kemi hy ne shengen e prej asa date di numrojm 180 dite ather mund te levizim prap??? eshte keshtu??

 83. pershendetje dua te di se kur mund te dal jasht shqiperise sepse ne vitin 2011 kam dal jasht shqiperis e i kam plotesuar 180 dite u ktheva ne dhjetor 2011 tani dua t di se kur mund te dal jashte shqiperis

 84. jam martuar me italian mora certifikatat e marteses ne gjendjen civile i perktheva ne gjuhen itaiane edhe me duhet ti dergoj ne konsullat atje me kane then do maresh 3
  vula sepse kam tre certifikata dua te di mund te pres dekumenta te tjera per te kaluar rregullisht ne itali pervec lejeve tre mujore tani qe une po pres nje femi nuk mund te vi ne shqiperi do kem probleme me vone

 85. pershendetje.jam kthyer nga greia 2 dit para se te me mbaronin 180 dit dhe me humbi pasaporta,erdha ne shqiperi dhe bera denoncim,po une nuk kam vula qe kam hyr ne token shqiptare dhe une rezultoj akoma sikur jam ne greqi.ju lutem se jam shum e shqetsuar,cfar ndodh ne kte rast dhe cfar duhet te bej une?ju lutem me ktheni nje pergjigje

 86. Pershendetje ju lutem doja te dija me saktesiht kur mund te dal serisht jashte shqiperise sepse une per vitin 2011 ka bere plot 6 muaj jsht qiperise, udhetimi im i pare ishte me date 02/03/2011.Tani mundesisht nga ana juaj deshiroj te di nese une nga data 01/01/2012 mundem te dal serish jashte shqiperise apo duhet te pres ne fillimin e muajit mars te viti 2012? Faleminderit.

 87. mundet te me thote njeri nese penalizohem jam nisur per ne greqi ne daten 1 tetor dhe e kam bileten e kthimit ne daten 30 dhjetor ju lutem me dimoni se nuk e di mir a e kaloj afatin apo jo te 90 ditve me respekte

 88. psh ju lutem desha te dija nese une jam me kontrat pune dhe ikam djegur 90 ditet tani a do kem probleme me shtetin belg apo me shtetin shqiptar ju lutem pergjigjuni

 89. me 19/03/2011kam hyr ne itali dhe kam dal13/06/2011 dua te shkoj perseri atije por nuk di se kur duhet te ri ne shqiperi 3muaj,cilen date duhet te mar per te nr.ditet ketu pyeta dhe me than daten e fundit qe kam dal nga italia

 90. ju lutem dua nje pergjigje ju lutem…. kam ardhur ne itali dhe dua te kaloj 90 dite dua te qendroj me shum…cfare dekumenti duhet te bej per leje qendirm dhe ku …..

  • doja te pyes ne kam kaluar ne gr dhe me vune vule me detyrim kthimi brenda 10 diteve problemi esht qe un jam per ne france dhe do rri vtm 3 dit ne gr pra brennda afatit por a duhet patjeter qe te kthehem ne shqiperi apo thjesht duhet te dal nga greqia brenda 10 diteve ?

 91. Kam hyre ne itali ne date 26 maj. Ne date 22 gusht me mbaron afati. me duhen disa dite te tjera per te shtyre afatin tim te qendrimit sepse dua te martohem. ne date 9 do shkoj ne Rome per te marre Nulla Osten, me pas ne date 10 do shkoj ne komune qe te caktojme daten e marteses me te fejuarin ( i cili eshte italian ) . shpallja marteses do me dali ne date 20, dmth pak dite para mbarimit, por kam frik se mos ma nxjerrin pak me vone… a mund te bej ndonje procedure qe te shtyj ndejtjen time ktu ?? nga shqiperia kam degjuar nje gjysem fjale qe mund te behet dicka e tille, dmth qe mund te me shtojn 10-15 dite te tjera pervec atyre qe kam ne dispozicion.
  nqs po cfar duhet te bej ?? ju lutem nje pergjigje sa me te shpejt sepse jam shume ne tension… faleminderit…

 92. ju lutem a mund te me thoni?-se me lejohet te qenroj jasht shtetit 90 dite nga data e hyrjes apo 90 dite gjithsei deri sa te plotesohet periudha 180-diteshe. ju lutem pres nje pergjigje sa me shpejt. faleninderit per mirkuptimin.

 93. i kam ber 23 dit ne greqi jam kthyer ne dt 24 maj kam ndenjur ne shqiperi 1 muaj e 10 dit me thane ku priten biletatse me 6 mujorin e dyt te vitit mund te kalosh perseri dhe te qendrosh 3 muaj esht e vertet kjo a mund te quhet dhe keshtu se me tha ke te drejte qe brenda 6mujorit te dyt te vitit te qendrosh 3 muaj

 94. ju lutem a mund te di nese mund te qendroj ne itali edhe pse po me mbaron 90diteshi pasi un kam letrat ne procedim dhe me kan njoftuar per te marre nullaosten,se kam degjuar se ka ndodhur dicka e tille dhe ska patur probleme.ju lutem me informoni sa me shpejt.

 95. vini: kur te rikthehen prinderit ne Shqiperi nuk ka problem nese ka kaluar afati i sigurimit shendetesor por problemi qendron qe nqs. prinderit (uroj mos ndodhe) do kene nevoje per trajtim mjeksor ne Itali do te duhet ti paguash shpenzimet vete.

  Roland: nqs. i kalon 90 dite ne itali brenda nje periudhe prej 6 muajsh atehere mund te penalizohesh per thyerje te regullave te qendrimit dhe nuk do lejohesh te futesh ne zonen shengen per 2 vjet fillimisht. Te keshilloj mos i kalosh se si dihet mbase do kesh nevoje te levizesh diku tjeter.

  Sokol: ne kroaci ke te drejte po ashtu te qendrosh per tre muaj dhe me pas mund te shkosh ne Turqi ku po ashtu mund te qendrosh deri ne 1 muaj pa problem sepse te dyja vendet nuk jane ne shengen dhe nuk ka problem nese kalohen 90 dite ne te dyja vendet bashke.

 96. po nqf se ke deshire te shkosh per turizem nder dy vende psh.ne kroaci dhe turqi brenda tre muajve/ke mundesi te veprosh keshtu apo jo??Ju lutem me ktheni nje pergjigje ne emailin tim.

  • doja te pyes ne kam kaluar ne gr dhe me vune vule me detyrim kthimi brenda 10 diteve problemi esht qe un jam per ne france dhe do rri vtm 3 dit ne gr pra brennda afatit por a duhet patjeter qe te kthehem ne shqiperi apo thjesht duhet te dal nga greqia brenda 10 diteve ?

 97. me kan ardhur prinderit nga shqipria ketu ne itali por problemi qendron se ate shendetsis sigurimi eshte bere 15 dite por kan kaluar 6 dite mund te ndodhin probleme kur te rikthehen ???? faleminderit per mirekuptimin

 98. Pershendetje Briki.
  Yt shoq ka hyre ne Itali duke mos deklaruar qe do qendroje per punesim. pra ai nuk lejohet te qendroje aty me shume se 3 muaj. Ne menyre qe te marre leje pune duhet te pajiset me pare me vize pune ne ambasade. Ne rast se kjo shkelet penalizohet per 5 vjet.

 99. salve!jetoj ne itali me prinderit,vjet erdha ne shqiperi dhe bera celibrimin me te fejuarin tim,im shoq tani esht ne itali, erdhi me liberalizimin e vizave, doja te dija a mund te bej kerkese pune gjat ketyre tre muajve ne menyre qe me vone te bej dokumentat per te qendruar ketu apo nuk lejohet??

 100. @Toni: e vleresoj shume komentin qe ke bere. Problemi qendron se eshte menduar vetem per pulicitetin qe i behet ngjarjes e jo se cfare ndodh me pas. per kete ke te drejte. ne jemi munduar te marrim sa me shume info nga ministria e jashtme dhe nga agjensite e tjera por dhe ata vete nuk jane shume te qarte.
  @Milena – gjithmone eshte mire te jesh i rregullt sepse nese ta kerkojne ne kufi kur kthehesh penalizohesh per 5 vjet.

 101. Pershendetje!
  E vleresoj shume punen qe po beni por ka dicka qe nuk kuptoj.
  Ajo qe une nuk kuptoj eshte se pse nuk publikoni nje broshure te plote me te gjitha informacionet perkatese per cdo kusht qe duhet plotesuar.publikoni dicka te sakte ne menyre qe gjithsecili te kuptoje se cfare duhet.nuk mund te flitet per shuma mesatare parash pasi ato ndryshojne ne varesi te shtetit ku shkon.lexova me lart nej guide per kete dhe me falni per injorancen por persa i perket Italise nuk kuptova asgje.
  mbase komenti im ju duket i pavend por kam pare njerez qe duke ndjekur publicitet e TVSH apo te rrjeteve te tjera mediatike,jane drejtuar ne kufi vetem me nje pasaporte ne dore.kjo ka te beje me mungese trasparence si nga ana e mediave ashtu edhe e instituzioneve.
  kam pare agjente te doganes ne firenze qe benin pyetje nga me idjotet (me cfare e paguan shkollen ne shqiperi ti? vellai yt kur eshte martuar?etj) ,prandaj vini ne dijeni qytetaret se per cfare pyetjesh duhet te pergjigjen ne menyre qe te mos bejne figuren e idjotit.tregojuni qytetareve se cilat jane te drejtat e tyre ne menyre qe te mos kthehen mbrapa vetem se agjentit te doganes i ngjall antipati.ju garantoj se keto jane gjera qe kane ndodhur dhe qe te gjithe kete e kane te qarte.
  ju falenderoj per mundesine qe me dhate per te shprehur mendimin tim.
  Ju uroj suksese dhe pune te mbare ne kete 2011.
  RRUGE TE MBARE ATYRE QE KANE NDERMEND TE UDHETOJNE JASHTE SHQIPERISE.

 102. @Dorjana: Ftesa eshte nje lloj garancie qe personi qe kalon kufirin e pret dikush. ftesa mund te merret nga puna nese punon ose nje vertetim ku banon. ne shume raste nuk te kerkohet asgje por gjithsesi mire eshte ta kesh.
  @Megi. nuk lejohen minorenet te udhetojne vetem, duhet te shoqerohen patjeter nga prinderit.

 103. personat qe kane ekspuls jane te ndaluar te hyjne ne te gjitha vendet shengen, edhe pse e kane vetem ne nje vend te shengenit. pra me pare duhet te pare nese mund te hiqet ekspulsi. kjo behet duke kontaktuar me drejtorine e policise se atij shteti.

 104. pershendetje…doja te dija pak me shume per punen e atyre personave qe kane ekspuls ne zonen shengen…ju lutem me ktheni nje pergjigje…ose nje add ku mund te marr nje informacion te qarte…flm shume..

 105. Personat qe jetojne jashte duhet te dergojne nje vertetim pune dhe nese kane dhe numer llogarie bankare.
  Duhet me patjeter qe personat te pajisen me siguracionin shendetsor qe merret ne cdo pike sigurimi.
  Ditet e fundit jane kthyer shume persona nga kakavija dhe preteksi eshte qe mungon deshmi penaliteti nga personi qe jeton ne Greqi. pra per ata qe jetojne ne greqi do te ishte me shume vlere te dergonin nje deshmi penaliteti.

 106. pres qe te vin per vitin e ri priderit e mi ! secili ka 73 vjeq e doja te dija se cfar dokumenti extra duhet te ken ato me vehte pervec dokumente dokumentit biometrik ! me falni per pyetjen qe po ju si behet ftesa ? eshte 1 vet declarim ? e persa i perke dokumenti te punes mjafton 1 deklarim i pronarit ?! faleminderit shum . gentiani

 107. jetoj ne greqi dua te mar nenen per festa ketu .pashaporten bjometrike e ka cfar tjeter duhet ti dergoj un qe te mos ket probleme ne kufi me ketheni pergjigje ju lutem

 108. une jetoj prej shum vitesh ne itali jam e punesuar dhe deshiroj te marr prinderit dhe doja te dija cfare deklarate duhet te mar ketu ne itali se prinderit te vijn ketej se te mos te krijohen probleme , ju lutem sa me shpejt te dij pergjigjen
  faleminderit per mirekuptin

 109. Bledi siguracioni duhet per cdo udhetim qe behet jashte. eshte e detyrueshme. duhet te pyesesh ne kompanite e sigurimit per tarifen. per minorenet eshte e detyrueshme te kene nje dokument qe ku do shkojne, pra nje ftese nga te afermit ku vertetohet adresa ose puna ne shtetin ku punojne.

 110. pershendetje…!
  doja te dija se ceshte ky siguracion shendetesor..
  pse dhe sa duhet paguar per 3 muaj…
  dhe a ka shtete qe se kerkojne…
  ju utem me shpjegoni…

 111. Për minorenët kërkohet të respektohen kushtet e lëvizjes së minorenëve nëse nuk janë të shoqëruar nga të dy prindërit. te sugjeroj te pyesesh ne ministrine e jashtme Kliko Ketu

 112. Sigurimet shendetsore merren ne te gjitha pikat ku behet dhe sigurimi i makinave. Nese jeton ne tirane sigurime ke prane cdo ambasade

 113. Pershendetje Martin
  E rendesishme eshte te vertetohet qellimi i vizites. pra ne rast se ke ndonje te aferm do jete shume mire te kesh nje ftese me vete. Sigurisht duhet edhe nje shume te hollash me vete. Disa komente me siper ke nje artikull per parate qe duhen per secilin shtet. Kete e ka nxjerre ministria e jashtme.

 114. O vlla po he se do nisem te enjten me kthe pak shpejt pergjigje un jam 14 vjec dhe nuk do te udhetoj me te 2 prinderit po vetem me cnje duhet nxjere ndonje dokument apo cfare?

 115. miredita doja te beja nje pyetje prinderit e mi do te shkojne te vellai im ne itali per te ndejur 20 dite eshte e detyrueshme qe te kene leke me vete apo te sjelli vellai nje dokument ju faleminderit

 116. Sigurimi shendetsor behet ne te gjitha pikat e sigurimeve dhe kushton ne varesi te diteve te qendrimit. Persa i perket femijeve mund te lexoni artikullin me link disa komente me siper.

 117. Kam 2 pyetje:Ku mund ta mar kte sigurimin shendetesor se se kam idene dhe per ata qe jane nen 18 vjec cfare kerkesash duhet te plotesojne!! Ju lutem pergjigjuni??

 118. Pershendetje Besarta.
  Rasti yt eshte pothuajse i njejte me Anxhelen. Meqenese babai yt eshte me dokumenta te rregullta, ka dhe shtepi mjafton te kesh me vete nje ftese nga babi ose leter punesimi. persa i perket parave nuk di te them fiks sa duhen por mjafton te deklarosh nje llogari bankare qe ka babi dhe sbesoj te nxjerrin probleme.

 119. ……babi im qendron prej kater vjetesh ne itali me dokumenta te rregullta eshte ne pune …ka marr dhe shtepi sepse don te beje bashkim familje …..mami une dhe motra ime jemi ne shqiperi tani qe u hap vizat shenge kemi deshire te shkojme per tre muaj a na nevojitet neve te kemi nje shume parash me vete dhe sa eshte shuma e tyre per person……..per ne mund te na mbuloje dhe babi ………..faleminderit per mirekuptimin ….ju lutem pres pergjigje qe te sqaroj dhe babin si jane punet dhe cfare na nevojitet neve..te lutem na e bo te qarte sa leke per person duam …apo nuk na duhen fare nqs kemi babin atje

 120. Pershendetje Anxhela
  E para duhet te jeni te pajisur me pasaporte biometrike.
  Nese eshte e mundur babi te dergoje nje ftese ose nje vertetim qe babi eshte ne pune. Kjo behet vetem per efekt qe te mos nxjerrin probleme. Kuptohet duhet te kesh nje shume te hollash me vete por mos u bej merak se nuk eshte kriteri kryesor. te uroj ta takosh sa me shpejt

 121. ………desha te beje nje pytje nqs une kam deshire te iki ne zonen shenge per 3 muaj pa e thyer afatin qe te takoje babin bashke me familjen time babi ka shtepi ne itali dhe eshte ne pune cfare na nevojitet neve per te kaluar ju lutem mu pergjigjni>>>333………

 122. nese dikush pret bileten e vajtje ardhje per 2 jave,3 jave, dhe gjate qendrimit ne vendet shengen i ndodh dicka e paparashikueshme,a mund ta shtyje bileten e kthimit?…sigurisht pa kaluar 90 dite,a mund ta shtyje per nje muaj ose dy?

 123. per ata persona te cilet kan shkelur ilegalisht ne vendet chenngen, dhe kan mar expuls nga atoretetet chengen italia greqia dhe te tje,,, thjesht se kan kaluar ilegal.. a kan te drejt te shkelin me rasin e liberalizimit te visave??????/

 124. pasaportat e vjetra shqiptare pritet qe te dalin nga qarkullimi, kjo besoj do behet me njoftim nga ministria e brendshme. persa i perket vizes tende per aq kohe sa pasaporta nuk ka skaduar besoj se mjafton per te levizur lirshem.

 125. ne qofte se ka ekspuls nuk lejohet te kaloje ne shengen. menyra per te hequr ekspulsin, kuptohet ne rast se nuk ka shkelje te rende, eshte duke komunikuar me drejtorine e policise te atij vendi qe eshte mare espulsi ose duke komunikuar me pare me ambasaden e atij vendi.

 126. Dicka nuk e kuptoj, mbrenda 6 muajve, pervec afatit te limituar 3 muaj per te qendruar, a ka limit per numrin e hyrje daljeve nga Shqiperia drejt vendeve te Shengenit? Ju lutem me sqaroni se nuk e kam te qarte… Faleminderit!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here