HYRJE Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi

HYRJE Ekonomi

Euroja pëson rënie, arrin nën 1.41 dollarë

Euro ka shënuar një rënie gjatë hapjes së bursave ditën e sotme duke shkuar në 1,4054 dollarë, në kuadrin e krizës politike në Portugali. Gjithashtu,...

“Aktor” fiton tenderin për rrugën Tiranë-Elbasan

Qeveria duket se ka shpallur fituesin e rrugës Tiranë-Elbasan për pjesën e tunelit, pranë Kërrabës, me gjatësi 4 km. Lajmi jepet me siguri nga...

Eurozona, pakt me gjashtë vende jashtë euros

Vendet e Eurozonës do të nënshkruajnë shumë shpejt një marrëveshje me gjashtë vende të BE-se jashtë euros, në mënyrë që të bëjnë ekonominë e...

Banka Shqiptare rrit normën bazë të interesit

Banka e Shqipërisë vendosë të rrisë me 0.25 përqind normën bazë të interesit duke kapur vlerën e 5.25 përqind. Në fjalën e tij Guvernatori i...

Rritet cmimi i naftës me pesë lekë brënda javës

Çmimi i naftës në vendin tonë vazhdon që të ketë rritje edhe këtë javë. Kështu një litër nafte nga 170 lekë që kushtonte një...

Bode: Amnistia fiskale do përfundojë brenda vitit

Amnistia fiskale pritet që të përfundojë brenda këtij viti. Ministri i financave Ridvan Bode në një tryezë të përbashkët me grupet e interesit ku...

Ruli: Buka do vijojë të rritet, nuk e ndalojmë dot

Ministri i Bujqësisë, Genc Ruli, ka paralajmëruar dje se çmimi i drithërave dhe për pasojë dhe ai bukës do vazhdojë të rritet për shkak...

“The Economist”: Shqipëria ka humbur rrugën drejt Brukselit

Disa prej vendeve të Ballkanit po çapiten dhe ligështohen në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian. Shkak është paqëndrueshmëria politike dhe tensioni që i...

Papunësia, INSTAT: Të rinjtë zënë përqindjen më të madhe

Numri i të rinjve të papunë zë përqindjen më të madhe në vendin tonë. Ky fakt vërtetohet nga një anketë e fundit e Institutit...

Ligji i ri për sigurimet shëndetësore, Vasili: Më shumë transparencë

Ligji i ri për sigurimet shëndetësore që ka marrë miratimin e Këshillit të Ministrave do të sigurojë më shumë transparence dhe autonomi në menaxhimin...

“The Economist”:Euro drejt humnerës, ja se çdo të ndodhë me Evropën

Tregjet financiare shpërfillen 85 miliard euro si paketë ndihme financiare ofruar për Irlandën më 28 Nëntor. Ofrimet nuk janë bërë vetëm për...

Berisha: Buxheti i 2011, buxhet historik për Shqipërinë

Buxhet historik e ka quajtur kreu i qeverisë buxhetin e vitit 2011 që do të miratohet në mbledhjen e sotme të qeverisë. Duke folur në...

Te fundit