Home Kuriozitete Dhjetë parfumet më të mirë në botë

Dhjetë parfumet më të mirë në botë

843
0

Parfumi që dikur konsiderohej luks tashmë është bërë pjesë përbërëse e pandashme e çdo njeriu. Aroma të ndryshme dhe nga më të veçantat janë hedhur në treg nga kompani të ndryshme dhe kanë arritur kulmin në shitje. Tashmë përdorimi i një parfumi është bërë një detaj i rëndësishëm i ditës ashtu sikurse është veshja. Pak rëndësi ka marka apo çmimi , sot të gjithë si meshkujt dhe femrat janë përdorues të rregullt të parfumeve. Marka nga më të njohura gjenden në çdo dyqan parfumerie. Imitime apo origjinale, parfumet blihen nga çdokush. Shumëllojshmëria e tyre bën që të gjithë të gjejnë veten në aromat e këtyre parfumeve. Revista e njohur “The independent” ka bërë një përmbledhje të parfumeve më të mira në treg. Dhjetë emrat më të njohura të parfumeve. Duke nisur nga Guçi e deri te Calvin Clein.  I pari parfum që kryeson listën është Belle D’Opium. Një version i përditësuar aromatik i portretit të YSL-së, Belle D’Opium është një prekje e butë klasike. Erë myku e ngrohtë, është një parfum ideal për sezonin e dimrit.Çmimi: 39 dollarë për 30 mili litra. Emri tjetër është Hugo Boss. Një parfum shumë i njohur, me famë të jashtëzakonshme. Festimi portokall i lumturisë së Boss-it, është një aromë gazmore e mollës dhe pjeshkës me një bazë vanilje të ëmbël.Çmimi: 36 dollarë për 50 mili litra. Jo më pak i njohur është dhe Guçi. Një prej emrat më të lakuar në botën e parfumeve. Emëruar pas këngës së Barbra Streisand ‘Fajtor’, ky është një parfum që të jesh krenar, të mos kesh turp prej tij. Kjo është një aromë e gjallë orientale me mandarin dhe piper të kuq.Çmimi: 35 dollarë për 30 mili litra. Tom Ford është parfumi tjetër i radhës. Nëse ju ëndërroni për pushime në Mustique, kjo aromë e limonit blu do t’iu çonte drejt e në pemët e agrumet e këtij rajoni. Me barishtet e  kësaj toke ashtu si “bucu” e Afrikës së Jugut, kjo aromë ekzotike është e përkryer për ata që janë udhëtarët e zemrës. Çmimi: 115 dollarë për 50 mili litra. Një aromë tjetër e shkëlqyer është dhe Jo Malone. Frymëzuar nga Keats, “Odë e vjeshtës”, dardhë angleze dhe kolonjë “Fressia” arrin aromën e sapo pjekur të dardhës së mbretit William të kombinuar me freski e “Fressi-as” së bardhë. Çmimi:  68 dollarë për 100 mili litra. Comme des Garçons është një emër tjetër i njohur në tregun  parfumeve. Aroma e fundit e çuditshme vjen nga Comme des Garçons, “WonderWood” ka erë si një shëtitje gjallëruese përmes pyjeve me halat e pishave që kërcasin nën këmbë. Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra. Parfumi tjetër është Marc Jacobs. Lola ka vetëm një vit në treg, dhe për ta festuar, shishes së saj të bukur i është vendosur një veshje kadife për një kohë të kufizuar. Çmimi: 45 dollarë për 50 mili litra. La Prairie, kjo aromë luleje orientale vjen në një shishe të pazakontë, shishe skulpture që duhet të jetë në muzeun e Guggenheim. Çmimi: 72 dollarë për 50 mili litra. Marka me famë ndërkombëtare Kalvin Klein është një tjetër parfum i dhjetëshes. Lili dhe Jasmina janë esencat e luleve në zemrën e bukurisë. Me shishen e saj elegante, ovale, kjo është një zgjedhje e sofistikuar. Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra. Dhe në fund të renditjes është Chloe. Nuhatje e ëmbël, e paraqitur me një gotë elegante dhe shishe metalike me një zinxhir të sigurimit te kapaku, Chloe “Dashuria”, është një parfum që duhet të ketë çdo i fiksuar i modës. Çmimi: 50 dollarë për 50 mili litra.

1.Yves Saint Laurent

Një version i përditësuar aromatik i portretit të YSL-së, Belle D’Opium është një prekje e butë klasike. Erë myku e ngrohtë, është një parfum ideal për sezonin e dimrit.
Çmimi: 39 dollarë për 30 mili litra.

2.Hugo Boss
Festimi portokall i lumturisë së Boss-it, është një aromë gazmore e mollës dhe pjeshkës me një bazë vanilje të ëmbël.
Çmimi: 36 dollarë për 50 mili litra.

3.Guçi
Emëruar pas këngës së Barbra Streisand ‘Fajtor’, ky është një parfum që të jesh krenar, të mos kesh turp prej tij. Kjo është një aromë e gjallë orientale me mandarin dhe piper të kuq.
Çmimi: 35 dollarë për 30 mili litra.

4.Tom Ford
Nëse ju ëndërroni për pushime në Mustique, kjo aromë e limonit blu do t’iu çonte drejt e në pemët e agrumet e këtij rajoni. Me barishtet e  kësaj toke ashtu si “bucu” e Afrikës së Jugut, kjo aromë ekzotike është e përkryer për ata që janë udhëtarët e zemrës.
Çmimi: 115 dollarë për 50 mili litra.

5.Jo Malone
Frymëzuar nga Keats, “Odë e vjeshtës”, dardhë angleze dhe kolonjë “Fressia” arrin aromën e sapo pjekur të dardhës së mbretit William të kombinuar me freski e “Fressi-as” së bardhë.
Çmimi:  68 dollarë për 100 mili litra.

6. Comme des Garçons
Aroma e fundit e çuditshme vjen nga Comme des Garçons, “WonderWood” ka erë si një shëtitje gjallëruese përmes pyjeve me halat e pishave që kërcasin nën këmbë.
Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra.

7. Marc Jacobs
Lola ka vetëm një vit në treg, dhe për ta festuar, shishes së saj të bukur i është vendosur një veshje kadife për një kohë të kufizuar.
Çmimi: 45 dollarë për 50 mili litra.

8. La Prairie
Kjo aromë luleje orientale vjen në një shishe të pazakontë, shishe skulpture që duhet të jetë në muzeun e Guggenheim.
Çmimi: 72 dollarë për 50 mili litra.

9. Calvin Klein
Lili dhe Jasmina janë esencat e luleve në zemrën e bukurisë. Me shishen e saj elegante, ovale, kjo është një zgjedhje e sofistikuar.
Çmimi: 48 dollarë për 50 mili litra.

10. Chloe
Nuhatje e ëmbël, e paraqitur me një gotë elegante dhe shishe metalike me një zinxhir të sigurimit te kapaku, Chloe “Dashuria”, është një parfum që duhet të ketë çdo i fiksuar i modës.
Çmimi: 50 dollarë për 50 mili litra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here