Home Kuriozitete Peshku me kembe gjendet ne Zelanden e re

Peshku me kembe gjendet ne Zelanden e re

1039
0

James u përpoq menjëherë ta shpëtonte peshkun plotësisht të në mënyrë që më pas të mund ta çonte në ndonjë akuarium, por për fat të keq ai nuk mbijetoi.

Peshku më pas u çua në Muzeun e Zelandë së Re për t’iu nënshtruar analizave.

Studiuesit e këtij muzeu thanë se një lloj i tillë peshku është shumë i rrallë, por edhe më i panjohur është fakti që peshku në fjalë ishte plotësisht i zi. Studiuesit janë duke kryer analiza të ADN së peshkut për të zgjidhur më tej misterin e peshkut të zi me këmbë.

Këta lloj peshqish jetojnë vetëm në brigjet e Zelandë së Re dhe nuk janë notarë të mirë, por mund të mbërrijnë  në breg të shtyrë nga rrymat detare.

Ata zakonisht përdorin këmbët e tyre për të ecur përgjatë oqeanit, në sipërfaqet shkëmbore dhe grumbujt koralore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here