Home Politike Vijon numërimi në Tiranë, kryeson Rama

Vijon numërimi në Tiranë, kryeson Rama

672
0

Të dhënat e KQZ-së deri në orën 09:10 tregojnë se kryeson Rama. Rezultati është:
Edi Rama – 85 774 vota
Lulzim Basha – 85 489 vota

Janë numëruar 324 kuti nga 485 që ka gjithsej kryeqyteti.

Në Durrës, Dako është në avantazh ndaj Xhaferrit me 1170 vota. Ky rezultat vjen pas numërimit të 81 kutive nga 165 që janë gjithsej. Aktualisht numërimi është bllokuar pas kërkesës së numëruesve të PD-së.

Në Fier ka fituar kandidati i Aleancës për të Ardhmen, Baftjar Zeqo.

Në Shijak ka fituar kandidati i Aleancës për të Ardhmen, Indrit Buka.

Në Shkodër, Lorenc Luka i Aleancës për Qytetarin kryeson me 5393 vota më shumë se rivali. Ndërsa në komunën Gur i Zi, bastion i së djathtës, është shpallur fitues kandidati i majtë.

Në qytezën e Selenicës është shpallur fitues kandidati i Aleancës për të Ardhmen, F. Aligjoni me 1040 vota kundrejt kandidatit të Aleancës për Qytetarin, me 676 vota.

Sipas të dhënave deri në orën 22:55, në 283 kutitë e numëruara prej 485 për Bashkinë e Tiranës rezultati i përkohshëm ishte:
Edi Rama – 72 038 vota
Lulzim Basha – 71 647 vota

Bashkitë ku janë shpallur fituesit:
Shijak PS
Fier PS
Vlorë PS
Patos PS
Gramsh PS
Rrogozhinë PDIU
Gjirokastër PS
Pukë PD
Himarë PS
Peqin PD
Përmet PS
Peshkopi PD
Tepelenë PS
Delvinë PD
Memaliaj PS
Lezhë LSI
Ballsh PS
Kukës PD
Burrel PS
Leskovik PD
Maliq PS
Bilisht PD
Sarandë PS
Rubik PS
Rrëshen PS
Ersekë PS
Kavajë PS
Orikum PS
Berat PS
Lushnje PS
Tiranë, mbetet i bllokuar procesi i numërimit
Procesi i numërimit të votave për Bashkinë e Tiranës vazhdon me ritme shumë të ngadalta. Nga 11 njësi bashkiake – që janë edhe qendra numërimi – vetëm në 4 prej tyre po kryhet numërim aktualisht. Numërim po bëhet vetëm në njësinë 2, 3, 5 dhe 11.

Bashkia e Tiranës
(16:20) Sipas të dhënave të fundit në Bashkinë e Tiranës rezultati i përkohshëm është: Edi Rama – 59 080 vota dhe Lulzim Basha – 58 887.

Bashkia Durrës, Dako në avantazh
(14:30) Nga votat e numëruara deri më tani ka një avantazh të lehtë kandidati i koalicionit “Aleanca për të Ardhmen”, Vangjush Dako, i cili ka marrë 10 197 vota ndërsa kandidati i koalicionit “Aleanca për Qytetarin” Ferdinand Xhaferri ka marrë 10 049 vota. Deri tani për këtë Bashki janë numëruar 51 kuti votimit.

Vlorë, thellohet avantazhi i Gjikës
Në Bashkinë e Vlorës, rezultati mes Gjikës dhe Kollozit sa vjen e thellohet. Shpëtim Gjika i Aleancës për të Ardhmen kryeson me 19482 vota, ndërsa Ardian Kollozi i Aleancës për Qytetarin ka 15442 vota. Gjika është në avantazh me 4240 vota më shumë.

Komuna Lunxhëri, fiton kandidati i AQ
Në KZAZ nr 25 në Gjirokastër ka përfunduar procesi i numërimit për komunën Lunxhëri. Fitues rezulton kandidati i Aleancës për Qytetarin, Ilia Puro, me 370 vota më shumë se kandidati i Aleancës për të Ardhmen, F. Gjoka.

Ndërkohë, ka përfunduar procesi i numërimit edhe për komunat Dropull i Sipërm dhe Dropull i Poshtëm, ku kanë dalë fitues dy kandidatët e PBDNJ-së. Përballë tyre garonin kandidatë të partisë MEGA.

Në Këlcyrë është shpallur fitues kandidati i Aleancës për të Ardhmen.

Komuna Kthellë, fiton kandidati i LZHK
Në komunën Kthellë në rrethin e Mirditës është shpallur fitues Prend Lekgega i LZHK-së me 503 vota, kundrejt 431 votave të Astrit Dedaj të Aleancës për Qytetarin me 431 vota dhe Tom Lleshaj i Aleancës për të ardhmen me 403 vota.

Bashkia e Klosit, fiton Mjeshtri
Kandidati i Aeancës për Qytetarin në Bashkinë e Klosit, Ramazan Mjeshtri, ka fituar me një diferencë prej 700 votash ndaj Mexhit Sinës, i Aleancës për të Ardhmen.

Shkodra, kryeson Luka
(14:50) Numërimi i votave në Shkodër ecën me rritme shumë të ngadalta. Deri më tani kur janë numëruar 26 kuti nga 98 gjithsej, kryeson kandidati i koalicioni “Aleanca për Qytetarin”, Lorenc Luka me 8496 vota ndërsa kandidati i koalicionit “Aleanca për të Ardhmen”, Genc Uruçi ka 3270 vota.

Ndërkohë, ka përfunduar procesi i votimit në 3 komuna:
Bushat – fiton kandidati i Aleancës për Qytetarin
Rrethina – fiton kandidati i Aleancës për të Ardhmen
Gruemirë – fiton kandidati i Alenacës për të Ardhmen

Vau i Dejës, fiton me 20 vota diferencë kandidati i AQ
Ka përfunduar procesi i numërimit në Bashkinë Vau i Dejës, ku me një diferencë prej 20 votash ka rezultuar fitues Gjon Marku, kandidat i Aleancës për të Ardhmen.
Marku mori 2226 vota, ndërsa rivali i tij 2206 vota.

Kandidati i majtë fiton në Kavajë
Në Bashkinë e Kavajës ka përfunduar procesi i numërimit të votave, nga ku ka dalë fitues kandidati i Aleancës për të Ardhmen, Elvis Roshi. Me një diferencë prej 801 votash, e cila mund të konsiderohet e thellë për shkak të faktit që Kavaja ka qenë gjithmonë një bastion i djathtë, Elvis Roshi do të jetë kryebashkiaku i ri i Kavajës për 4 vitet e ardhshme.

Kamëz, Mziu në avantazh
Në orën 9:30, në Bashkinë e Kamzës, rezultati i përkohshëm i numërimit të votave është 12 671 për kandidatin e Aleancës për Qytetarin, Xhelal Mziu, kundrejt 10 256 votave të rivalit Suli.

Ora 9:00

Në orën 9:00, kur janë numëruar 181 kuti nga 485 që ka Tirana, rezultati është 45 879 vota për Edi Ramën dhe 46 110 vota për Lulzim Bashën. Pavarësisht diferencës që herë ngushtohet e herë rritet, Rama ka qenë në avantazh gjatë gjithë kohës. Ndërkohë, procesi i numërimit në njësinë nr 5 ka rifilluar pas një bllokimi të gjatë.
(E përditësuar) –


Bashki Kuçovë

Bardhyl Gjyzeli “Aleanca për të Ardhmen”: 4871
Tempo Kapllani “Aleanca për Qytetarin”: 4121

Bashkia Peqin 8/8
Naim Teqja “Aleanca për të Ardhmen”: 908
Ilir Rrushi “Aleanca për Qytetarin”: 2670

Komuna Levan 17/17
Xheladin Malaj “Aleanca për të Ardhmen”: 2866
Agim Qejvanaj “Aleanca për Qytetarin”: 2011

Komuna Dushk 12/12
Afrim Dedej “Aleanca për të Ardhmen”: 2194
Bashkim Kadiu “Aleanca për Qytetarin”: 2010

Komuna Krutje 13/13
Andrea Muço “Aleanca për të Ardhmen”: 2138
Agim Sema “Aleanca për Qytetarin”: 2888

Bashkia Ballsh 8/8
Ilir Çela “Aleanca për të Ardhmen”: 2317
Dallëndyshe Allkaj “Aleanca për Qytetarin”: 2136

Bashkia Gjirokastër 27/27
Flamur Bime “Aleanca për të Ardhmen”: 6646
Genc Sinoimeri “Aleanca për Qytetarin”: 5177
Maringlen Koçiu: 45
Vjollca Çekani: 231

Bashkia Memaliaj 6/6
Lulëzim Meçi “Aleanca për të Ardhmen”: 1199
Hatixhe Qëndrai “Aleanca për Qytetarin”: 974

Bashkia Tepelenë 7/7
Tërmet Peçi “Aleanca për të Ardhmen”: 1736
Sevo Miçi “Aleanca për Qytetarin”: 735
Reshat Zika, LZHK: 1148

Bashkia Përmet
Gilberto Jaçe “Aleanca për të Ardhmen”: 2158
Kujtim Hoxha “Aleanca për Qytetarin”: 1811

Bashkia Ura- Vajgurore 10/10
Syrja Ormënaj “Aleanca për të Ardhmen”: 2369
Thoma Rumniçi “Aleanca për Qytetarin”: 2099

Komuna Drenovë 11/11
Hekuran Pupa “Aleanca për ;të Ardhmen”: 1560
Flamur Sala “Aleanca për Qytetarin”: 1623
Gjergji Disho: 62

Komuna Qendër-Ersekë 16/16
Kristaq Andoni “Aleanca për të Ardhmen”: 810
Enton Çarçani “Aleanca për Qytetarin”: 1004

Bashkia Bilisht 9/9
Haki Ajçe “Aleanca për të Ardhmen”: 1971
Valter Miza “Aleanca për Qytetarin”: 2638

Komuna Miras 13/13
Kryearti Sejdo “Aleanca për të Ardhmen”: 2561
Arben Laska “Aleanca për Qytetarin”: 2015

Bashkia Kukës 18/18
Alfred Cengu “Aleanca për të Ardhmen”: 3441
Hasan Halilaj “Aleanca për Qytetarin”: 6144

Bashkia Krumë 8/8
Liman Morina “Aleanca për të Ardhmen”: 1992
Bardhyl Peka “Aleanca për Qytetarin”: 1484

Komuna Golaj 15/15
Adem Lala “Aleanca për të Ardhmen”: 1744
Zenel Kastrati “Aleanca për Qytetarin”: 1783

Bashkia Bajram Curri 9/9
Avni Dega “Aleanca për të Ardhmen”: 1222
Agron Demushi “Aleanca për Qytetarin”: 2110

Bashkia Peshkopi 11/11
Ilir Vraniçi “Aleanca për të Ardhmen”: 3013
Ilir Krosi “Aleanca për Qytetarin”: 4422

Komuna Tropojë Fshat 15/15
Avni Boshnjaku “Aleanca për të Ardhmen”: 728
Ram Katroçi “Aleanca për Qytetarin”: 1628

Bashkia Lezhë 24/24
Gjokë Jaku “Aleanca për të Ardhmen”: 4631
Viktor Tushaj “Aleanca për Qytetarin”: 4933

Bashkia Rubik 13/13
Gjok Vuka “Aleanca për të Ardhmen”: 1643
Mark Ruçi “Aleanca për Qytetarin”: 1286

Komuna Fan 17/17
Neritan Boçi “Aleanca për të Ardhmen”: 659
Gjergj Prenga “Aleanca për Qytetarin”: 805
Agostin Mëhilli: 706

Bashkia Fushë-Arrëz 6/6
Nikolin Bardhoku “Aleanca për të Ardhmen”: 854
Alfred Qafa “Aleanca për Qytetarin”: 1183

Bashkia Pukë
Emver Sulejmani “Aleanca për të Ardhmen”: 903
Beqir Arifaj “Aleanca për Qytetarin”: 952
Astrit Kuçi: 706

Komuna Qendër (Bulgarec) 15/15
Ilirjan Dule “Aleanca për të Ardhmen”: 1786
Artur Lisi “Aleanca për Qytetarin”: 3471

Komuna Pojan 19/19
Vasillaq Çinoku “Aleanca për të Ardhmen”: 3284
Alfred Berberi “Aleanca për Qytetarin”: 3577

Bashkia Ersekë 5/5
Ali Laho “Aleanca për të Ardhmen”: 1548
Zhaneta Prifti “Aleanca për Qytetarin”: 1232

Bashkia Leskovik 2/2
Sergei Peshtani “Aleanca për të Ardhmen”: 503
Fatmir Guda “Aleanca për Qytetarin”: 838

Komuna Mollas-Kolonjë 12/12
Hasan Malushi “Aleanca për të Ardhmen”: 230
Artur Nazarko “Aleanca për Qytetarin”: 622
Flamur Bilo: 371

Komuna Kashar 18/18
Jakup Sulaj “Aleanca për të Ardhmen”: 4290
Besnik Fuçia “Aleanca për Qytetarin”: 5540

Bashkia Himarë 15/15
Jorgo Goro “Aleanca për të Ardhmen”: 1574
Savo Prifti “Aleanca për Qytetarin”: 560
Vasillaq Bollano: 1472
Dhimitër Llazari 144

Bashkia Sarandë 29/29
Stefan Çipa “Aleanca për të Ardhmen”: 7236
Edmond Gjoka “Aleanca për Qytetarin”: 4981

Komuna Aliko 11/11
Kristo Kaishi, PBDNJ: 1077
Ilia Thanasi “Aleanca për Qytetarin”: 684
Hristo Çabo 603

Komuna Ksamil 5/5
Besnik Abedini “Aleanca për të Ardhmen”: 1483
Vesel Koçiu “Aleanca për Qytetarin”: 1078

Komuna Kutalli 12/12
Shpëtim Vrapi “Aleanca për të Ardhmen”: 2816
Dritan Sula “Aleanca për Qytetarin”: 1911

Bashkia Burrel 16/16
Adelina Farriçi “Aleanca për të Ardhmen”: 3658
Skënder Lleshi “Aleanca për Qytetarin”: 3119

Bashkia Bulqizë 10/10
Myfit Duriçi “Aleanca për të Ardhmen”: 2440
Roland Keta “Aleanca për Qytetarin”: 2588

Komuna Otllak 15/15
Dalip Kanaçi “Aleanca për të Ardhmen”: 2623
Durim Myftaraj “Aleanca për Qytetarin”: 2614

Komuna Bradashesh 19/19
Vasil Terziu “Aleanca për të Ardhmen”: 1902
Sabri Sollaku”Aleanca për Qytetarin”: 3649

*******************************

TIRANË
Thellohet diferenca mes Ramës dhe Bashës
Deri në orën 20:50, nga numërimi i mbi 95 kutive të votimit rezulton në avantazh Edi Rama me 24 377 vota kundrejt 22 668 votave të Lulzim Bashës. Diferena midis dy kandidatëve është 1709 vota.

Kavajë, kryeson PS
(16:00) Kandidati i Partisë Socialiste, Elvis Rroshi, kryeson përkundrejt kandidatit të Partisë Demokratike, Refik Rrugija. Rroshi ka 1206 vota, ndërsa Rrugija 1059 vota.

VLORË
Gjika kryeson
Deri në orën 20:15 janë numëruar 27 kuti nga 86 për bashkinë e Vlorës ku kandidati socialist Shpëtim Gjika kryeson ka marrë 7983 vota ndërsa kandidati demokrat Ardian Kollozi 6544 vota. Në orët e para të ditës pati një përplasje mes një përfaqësuesi të PDIU-së dhe një të PD-së.

Në Vlorë, rezultatet e votave të marra për partitë politike deri në orën 20:45 janë si më poshtë:
Partia Socialiste – 4347
Partia Demokratike – 1937
Partia për Ddrejtësi Integrim dhe Unitet – 1258
Lëvizja Socialiste për Integrim – 620
Komuna Qendër
Është bllokuar procesi i numërimit pasi pretendohet se në kutinë për këshilltarët ka më tepër fleta. Debate bëhet për kutinë e fundit për të cilën pritet vendimi nga KZAZ-i, ndërkohë që kjo kuti mund të dërgohet në KQZ. Deri më tani kryeson kandidati Fredo Berberi me 217 vota.
Bashkia Orikum
Është ndërprerë numërimi.
Bashkia Himarë
Kandidati i PS-së, Gjergji Goro, fiton.
Bashkia Sarandë
Fiton kandidati i AA, Stefan Çipa.

KORÇË
Niko Peleshi, në avantazh
Të dhënat e fundit flasin për një 4980 vota të fituara nga kandidati socialist Niko Peleshi kundrejt 3924 që ka marrë Andrea Mano, kandidat i Partisë Demokratike. Ky rezultat vjen pas numërimit të 18 kutive të para.

Maliq
Ka përfunduar numërimi me fitoren e kandidatit të Partisë Socialiste
Bilisht
Kandidati i Aleancës rezulton fitues.

DURRËS
Votat e para, kryeson Dako
Nga raportimet e orës 20:00 bëhet e ditur se janë numëruar 15 qendra votimi gjithësej. Rezultati aktualisht është: 3567 vota për Vangjush Dakon dhe 3318 për Ferdinand Xhaferrajn.

BERAT
Nasufi në avantazh
Berat, KZAZ nr.1 74/26
3625 vota kandidati socialist Fadil Nasufi dhe 3395 vota Ilir Deçolli . (deri në orën 17:00)

 

Poliçan
Fiton Adriatik Zotkaj

Ura Vajgurore
Kandidati socialist Syrja Osmënaj është në avantazh me 200 vota kundrejt Thoma Rumniçit të Partisë Demokratike.

DIBËR
Peshkopi, AQ në avantazh
(ora 13:00) Në Peshkopi kryeson kandidati i Aleancës për Qytetarin me 200 vota më shumë se kandidati rival.
Bulqizë, fiton kandidati Roland Keta i PD-së me 80 vota diferencë
Burrel, fiton kandidatja socialiste

KUKËS
Krumë, pritet fitorja e kandidatit të majtë
Nga 5 kuti të numëruara deri në orën 11:30, kandidati i Aleancës për të Ardhmen, Liman Morina, me 1007 vota, është në avantazh ndaj kandidatit të Aleancës për Qytetarin, Bardhyl Peka, i cili ka 861 vota.
Bajram Curri, shpallet fitues kandidati i koalicionit “Aleanca për Qytetarin”

KORÇA
Pogradec, kryeson Artan Shkëmbi
Pas numërimit të 9 kutive mësohet se kandidati socialist Artan Shkëmbi ka marrë 4425 vota kundrejt rivalit të tij nga LSI i cili ka marrë 1828 vota.

FIER
Kryeson Zeqo
Baftjar Zeqo ka marrë 3 048 vota përkundrejt 1982 votave të kandidatit të AQ, Ilir Bele
Patos
Nuk ka nisur numërimi

LEZHË
Fiton Viktor Tushaj
Kandiati i LSI-së në Lezhë pritet të shpallet fitues. Viktor Tushaj mësohet të ketë 301 vota më tepër se rivali i tij Gjok Jaku. Ka mbetur pa u numëruar vetëm një kuti por pavarësisht rezultatit të saj, ajo nuk e ndryshon përfundimin e pritshëm me fitoren e Tushajt.
Rrëshen
Shpallet fitues kandidati i koalicionit AA, Ndue Kolaj me 870 vota më shumë se Gjon Deda.
Kurbin
Ka vetëm 30 min që ka nisur numërimi
Rubik, fiton kandidati i Aleancës për të Ardhmen

SHKODËR
Pukë, Shpallet fitues me një diferencë prej 80 votash kandidati i Aleancës për Qytetarin, Beqir Arifaj.

GJIROKASTËR
Përfundon numërimi në Gjirokastër dhe fitues rezulton Flamur Bime (PS) me 6635 vota kundrejt kandidatit të LSI, Genci Sinoimeri i cili ka marrë 5050 vota.
Përmet, fiton kandidati i Aleancës për të Ardhmen, Gilbert Jaçe
Tepelenë, përfundon numërimi, fitues kandidati i AA, Tërmet Peçi

ELBASAN
Kryeson Qazim Sejdini
Sejdini ka një diferencë prej 1 810 votash më shumë se kandidati rival Durim Hushi. Një kuti votimi, ajo me numër 2308, është shpallur e pavlefshme nga komisioni.
Bashkia Gramsh
Ndërkohë bëhet e ditur së ka përfunduar procesi i numërimit në Gramsh dhe pritet të bëhet publik rezultati zyrtar.
Bashkia Cërrik
Partia Socialiste mësohet të ketë marrë 592, ndërkohë që kryeson Partia Ddemokratike me 622, LDSH 200
Librazhd
Komuna Qendër, fiton Aleanca për të Ardhmen me 300 vota plus. Kjo komunë ka qenë nën drejtimin e Partisë Demokratike mandatin e kaluar.
Peqin
Fiton kandidati i djathtë, Ilir Rrushi, i cili do të drejtojë në mandatin e tij të dytë.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here