Home Bota Protestat ne Libi: Mediat reportojne per 10 mije te vdekur

Protestat ne Libi: Mediat reportojne per 10 mije te vdekur

1109
2

TRIPOLI- Një masakër e vërtetë po ndodh në Libi. Janë gati 10 mijë personat që kanë vdekur që nga fillimi i protestave kundër regjimit të Muamar Gadafit. Lajmi është pohuar në televizionin al-Arabiya, nga anëtari libian i Gjykatës Penale Ndërkombetare Sayed al Shanuka.

Duke folur nga Parisi, ai shtoi se të plagosurit në Libi arrijnë deri në 50 mijë. Al Shanuka, theksoi se në regjimet diktatoriale si ai në Libi, populli nuk mund të manifestojë. Sipas tij, që kur kolonel Gadafi erdhi në pushtet ka vrarë mijëra vetë ndërsa mijëra të tjerë ndodhen nëpër burgje.

Një tjetër konfirmim dramatik i bilancit të viktimave në Libi, është bërë edhe nga një mjek francez që sapo është rikthyer nga qyteti i Bengazit, i cili tha se përleshjet në Libi kanë shkaktuar mbi 2 mijë të vdekur vetëm në këtë qytet.

Xherard Byfe, aktiv prej një viti e gjysmë në qendrën mjekësore të Bengazit, ka thënë për të përditshmen franceze Le Point se gjatë ditëve të para, ambulancat merrnin rreth 100 të vdekur në ditë. E ndërkohë imazhet e dhjetra varreve masive tashmë në Libi, disa të mbuluara me cimento janë shfaqur në internet përmes një video amatoriale të xhiruar në kryeqytetin Tripoli. Videoja në fjalë tregon varret përgjatë bregdetit libian dhe një grup burrash që punojnë në atë që mund të konsiderohet një varrezë masive.

Sic raporton BBC, lideri libian Gadafi vazhdon të luftojë për të vënë nën kontroll Tripolin dhe zonat në perëndim të Libisë, ndërsa protestuesit tashmë kanë konsoliduar kontrollin e pjesës lindore. Nga ana tjetër, mijëra të huaj vazhdojnë të largohen nga vendi, dhe një kaos i vërtetë mbizotëron në aeroportin e Tripolit. Rrjeti britanik raporton se kryeqyteti libian është i shkretuar ndërsa përkrahësit e Gafatit të armatosur patrullojnë rrugët.

2 COMMENTS

 1. AH AH AH AHMADINEJAD JANE THIRJET E POPULLIT QE VUAJNE CDO DITE NGA REGJIMI I IRANIT!

  AH MAHMUD AHMADINEJAD JANE ZEMRAT E POPULLIT QE THERESIN CDO DITE DHE QE PO MBAJNE NE KURRIZ TE GJITHA VUAJTJET,VRASJET DHE BURGIMET.POPULLI PO RENKON DITE DHE NATE DHE PRESIN ME PADURIM DEMOKRACINE.VAMPIRI I IRANIT PO THITH GJAKUN CDO DITE.KETA JANE NJERES TE PANGOPUR.MENDOJNE PER VETEN E TYRE POR DITA PO VJEN DHE DO T’I LAJNE MIRE HESAPET.PUSHTETI I AHMADINEJADIT PO DRIDHET NGA FRIKA,PO I VJEN FUNDI DHE ANIJA E TIJ ESHTE NE MBYTJE E SIPER.
  INTELIGJENTET QE KANE IKUR NGA IRANI NGA SISTEMI I VJETER DHE NDODHEN NEPER KONTINENTE SI PRINCI REZA PAHLAVI I CILI DUHET TE KTHEHET NE IRAN DHE TE MARE PUSHTETIN NE DORE DHE TE MENDOJE PER POPULLIN,SE VAMPIRIT PO I VJEN FUNDI.PROTESTAT NUK DO NDALEN ASNJEHERE NE IRAN ATO DO TE JENE TE VAZHDUESHME DERISA TE CLIROHEN NGA SISTEMI.POPULLI DO TA HEQE ZVARRE AHMADINEJADIN NEPER RRUGET E TEHERAINIT SADO I FORTE TE JETE REGJIMI DIKTATORIAL.POSHTE SHUSHUNJAT E IRANIT QE PO I PIJNE GJAKUN POPULLIT.AH AH AH AHMADINEJAD JANE THIRJET E POPULLIT QE VUAJNE CDO DITE O GJAKATAR….. SKA DET PA DALLGE
  SKA PRANVERE PA ZAMBAK
  SKA DEMOKRACI PA GJAK
  BOTA ISLAME NE KERKIM TE DEMOKRACISE,,,
  MEDOHET SE PROTESTA TE FUQISHME DO KETE DHE NE AZI…
  MENDIMI I NJE TE HUAJI NGA USA BRIAN CHRISTOPHER BURDISSO!!!

 2. DY DIKTATORET ME TE KEQ TE SHEKULLIT MBAS ADOLF HITLERIT MAUAMAR GADAFI DHE MAHMUD AHMADINEJAD!
  KETYRE TE DYVE DUHET T’IU PRITET KOKA DHE TE VENDOSEN NE MUZEUMIN E TEHERANIT DHE TRIPOLIT,ME MBISHKRIMIN TE BARABARTE SI HITLERI.GADAFI DIKTATORI I LIBISE VRET POPULLIN PA MESHIRE KUR POPULLI KERKON ME CDO KUSHT DEMOKRACI.GADAFI NUK KA ASNJE SHANS PER TE JETUAR BASHKE ME FAMILJEN E TIJ.GADAFIN POPULLI DO TA VRASE DHE KOKA E TIJ DO SHKOJE NE MUZEUMIN E TRIPOLIT QE TE VIZITOHET NGA POPULLI I TIJ.OKB-JA DUHET TE VENDOSE PER GJETJEN DHE MARJEN E PARAVE TE TIJ.AI ESHTE NJE BILIONER I FUQISHEM.OKB-JA TE MOS BEJE ASNJE TOLERIM ME DIKTATORET SI GADAFI DHE AHMADINEJAD I IRANIT.LIBISE DHE IRANIT DUHET T’I JEPEN SANKSIONET NGA ME TE FORTAT DERISA TE CLIROHEN NGA SISTEMET FAMEKEQE.MUNDET SE NE KETO DY SHTETE MUND TE JENE TE FSHEHUR DHE KRERET E ALQAEDES.GADAFIT,AHMADINEJADIT DHE ALQAEDES PO IU VJEN FUNDI.POPULLI DO TE JETE GJITHMONE FITIMTAR.IRANI DUHET TE MERET NE KONSIDERATE NGA OKB-JA KUJDES ME IRANIN…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here