Home Bota Obama: NATO mund te nderhyje ushtarakisht ne Libi

Obama: NATO mund te nderhyje ushtarakisht ne Libi

835
1

Aleatët e NATO-s po “peshojnë” mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në Libi. Një gjë të tillë ka deklaruar Presidenti i SHBA-së, Barak Obama. Ai ka thënë se NATO po merr parasysh mundësinë e përgjigjes ushtarake për situatën e krijuar atje. Obama ka bërë një deklaratë të tillë pas takimit me kryeministren e Australisë, Julua Gillard.

Presidenti i SHBA-së ka theksuar se dhuna e qeverisë së Libisë kundër njerëzve të saj është e papranueshme. “Dua tu jap një mesazh të qartë atyre që janë rreth Gedafit: Është në dorë të tyre për të zgjedhur se si do të veprojnë “, tha Obama duke shtuar se do të jenë përgjegjës për dhunën e ushtruar. Presidenti i SHBA-së ka shtuar se “do të qëndrojmë me ata në përballjen me dhunën e padëshirueshme” duke mbështetur kështu popullin e Libisë.

SHBA ka vendosur sanksione financiare ndaj regjimit të Gedafit. Gjithashtu nga disa zyrtarë është kërkuar edhe vendosjen e kushtit si zona pa fluturime për të parandaluar luftimet nga ajri të regjimit nga civilëve.

1 COMMENT

  1. NATO NUK NDERHYN PER NAFTE POR NDERHYN PER JETEN E NJEREZVE.

    REZOLUTA QE JEP OKB ESHTE SHUME E DREJTE.FRANCA, ANGLIA DUHET TE NDERHYJNE URGJENTISHT PER TE NDALUAR VRASJET QE PO BEN KOLONEL GADAFI NDAJ CIVILEVE.GADAFI E MENDON LUFTEN QE DO ZHVILLOJE ME NATON SI NE MESJETE,ME BAJONETA ,TRUP ME TRUP.AJO DO GODITET NGA AJRI ME RAKETAT DHE MUND TE JETE NJE LUFTE DISA DITESHE.GADAFI ME USHTRINE E TIJ DO KAPITULLOJE SHUME SHPEJT.ESHTE SHUME E LEHTE KAPITULLIMI I LIBISE NQSE ELIMINOHEN DJEMTE E TIJ.ATA LOZIN NJE ROL TE RENDESISHEM NE USHTRINE E LIBISE.NATO PO BEN NDERHYRJEN JO PER NAFTE ASHTU SI E MENDOJNE DISA SHTETE PO PER T’I THENE “STOP” VRASJEVE TE KOLONELIT ME GJITHE ZAGARET E TIJ.POPULLI I LIBISE ESHTE NE MESHIREN E FATIT.NATO DO JETE GJITHMONE FITIMTAR.DIKTATORET ASNJEHERE NUK FITOJNE POR DO PERFUNDOJNE NE VRASJE ASHTU SI PERFUNDOI SADAM HYSENI ME FAMILJEN E TIJ.POPULLI I LIBISE DO TE JETE MIRENJOHES NDAJ OKB DHE NATOS.
    THANK YOU OKB,THANK YOU NATO!!!
    MENDIMI I NJE TE HUAJI NGA USA BRIAN CHRISTOPHER BURDISSO!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here