Home Ushqim Mango, fakte interesante dhe vetite kuruese

Mango, fakte interesante dhe vetite kuruese

2625
0

mangoGati gjysma e mangove ne bote kultivohen ne Indi duke e bere Indinë prodhuesin me te madh ne bote.

Mango eshte fruti kombetar i Indise, Pakistanit dhe Filipinet. Eshte gjithashtu edhe pema kombetare e Bangladeshit

Mangot jane burim i shkelqyer i vitaminave A dhe C, dhe per ata qe jane fizikisht aktiv, qofte duke punuar jashte apo per ata qe jane vazhdimisht ne levizje, mango eshte nje menyre e mire per te plotesuar kaliumin e humbur

Fruti i mangos ne te cilen fara nuk eshte formuar plotesisht, mund te kombinohet me kripe dhe mjalt per te trajtuar diarene, dobesine e mengjesit, kapsllekun dhe tretjen. Mango gjithashtu sherben per trajtimin e goditjes nga vapa.

Triterpene dhe lupeoli qe gjenden te fruti i mangos jane efektive ne frenimin e prostates dhe kancerit te lekures.

Ka reth 1000 varietete mangosh ne Indi megjithate vetem disa varietete rriten per tregeti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here