Home Aktualitet Kërcënohet me jetë Kryetari i Gjykatës së Vlorës

Kërcënohet me jetë Kryetari i Gjykatës së Vlorës

631
0

Një lajm i rëndë raportohet nga Vlora, ku mësohet se kryetari i Gjykatës së Shkallës së Parë në Vlorë, Skënder Haluçi ka marrë kërcënime të vazhdueshme kohët e fundit.

Ai ka pranuar për mediat faktin dhe shprehet se ka pasur një rritje të ndjeshme të kriminalitetit kryesisht në sektorin e lëndëve narkotike duke bërë që për pasojë dhe presioni ndaj gjykatësve të rritet.

Sipas Skënder Haluçit, është tentuar që si trupa gjyqësore por edhe ai të friksohen në mënyra të ndryshme dhe forma të ndryshme por në asnjë rast nuk kanë rënë pre e këtyre presioneve ndërkohë që sipas tij shqetësim ngelet siguria në gjykatë.
Duke qënë që gjykata nuk ka mundësi për një staf sigurie por vetëm një të ri i cili është një prej njerëzve më të shkurtër në qytet, Haluci ka zgjedhur që të marrë një të ri për sigurinë e tij si një mesazh që nuk i druhet asnjë kërcënimi për jetën e tij por për atë të gjykatësve të tjerë.
Për sa i përket Vettingut, Haluci është shprehur se kërkon të nisë prej tij sa më shpejt me qëllim që të vijojë puna në normalitet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here