Home Aktualitet Prokuroria e Vlorës jep dënimin për Shpëtim Gjikën, ja sa vite burg...

Prokuroria e Vlorës jep dënimin për Shpëtim Gjikën, ja sa vite burg do të kryej

603
0

Ish- kryebashkiakun Shpëtim Gjika ka marrë dënimin nga prokuroria e Vlorës ditën e sotme.

Sipas të dhënave, Gjika od të kryej 9 vite burg. Lajm i bëhet i ditur nga burime pranë organit të akuzës, ndërsa kujtojmë se Gjika akuzohet për “shpërdorim detyre” dhe “ndertim te paligjshëm”, “fallsifikim dokumentash”. Në shkurt të vitit 2015, Shpëtim Gjika, në atë kohë kryetar i Bashkisë së Vlorës u arrestua dhe ndaj tij nisi një proces i gjatë me akuzën për shpërdorim detyre.

Më herët Prokuroria e Vlorës pati kërkuar tre vjet burg për ish-kryetarin e Bashkisë Vlorë, pasi e akuzonte për një shkelje të vitit 2008. Sipas hetimit, Gjika i ka shitur një subjekti privat një truall rreth 350 metër katror tokë në vitin 2008 pranë Gjimnazit “Ali Demi” në Vlorë. Ky veprim nuk duhej bërë me firmën e Kryetarit të Bashkisë, por me vendim të Këshillit Bashkiak, që Gjika e ka shpërfillur.
Ky veprim nuk duhej bërë me firmën e Kryetarit të Bashkisë, por me vendim të Këshillit Bashkiak, që Gjika e ka shpërfillur. Ky vendim pafajësie, ishte i dyti për Shpëtim Gjikën pas largimit nga detyra. Në 2014 Gjykata e Tiranës e Shkallës së parë dhe Apelit e deklaroi të pafajshëm Gjikën për akuzën e shpërdorimit të detyrës. Ndërkohë është nën hetim dhe për disa leje ndërtimi të dhëna gjatë kohës që drejtoi Bashkinë e Vlorës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here