Home Bota Katastrofe ne Filipine, llogariten rreth 100 mije viktima

Katastrofe ne Filipine, llogariten rreth 100 mije viktima

591
0

Survivors walk under a fallen electric post after super Typhoon Haiyan battered Tacloban cityNjë prej stuhive më të fuqishme të regjistruara ndonjëherë ka vrarë të paktën 10.000 njerëz në pjesën qendrore të Filipineve.

Një zyrtar i lartë i policisë konfirmoi se nga valët e mëdha që kanë rrëmbyer fshatra të tërë bregdetarë dhe kanë shkatërruar qytete të rajonit numri i viktimave është shumë i madh.

Punëtorë të shpëtimit po luftojnë për të arritur fshatrat e shkatërruara përgjatë bregut, ku numri i të vdekurve ende është i panjohur, ndërsa të mbijetuarit vuajnë për ushqim pasi furnizimet janë pakësuar.

“Njerëzit janë duke ecur si zombi në kërkim të ushqimit:- është shprehur një student i mjekësisë në zonë e Leyte. “Është si një film”- thekson ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here