Home Kuriozitete Dhjetë grabitjet më të mëdha në të gjithë botën

Dhjetë grabitjet më të mëdha në të gjithë botën

700
0

Në të gjithë botën ka njerëz të cilëve ju punon mendja “mbrapsh”. Njerëz me një inteligjencë të sofistikuar të cilët kanë bërë grabitje nga më të bujshmet dhe nga më të mëdhatë. Shuma marramendëse të cilat janë marrë fare lehtësisht nga banda të ndryshme. Nga format më të çuditshme janë përdorur për këto grabitje, nuk gjen dy të njëjta. Është për tu habitur se si këta njerëz arrijnë me shumë pak punë të marrin në posedim shuma apo objekte me vlerë të jashtëzakonshme. Disa nga grabitjet më të mëdha të këtyre kohrave janë të listuara më poshtë. Dhjetë vjedhje të sofistikuara të cilat mbeten gjatë në mendjen e çdo kujt.  E para është DB Cooper. Ndërsa teknikisht nuk është një grabitje, aq më tepër e madhe, ky është një krim që ka mahnitur publikun amerikan për gati 30 vite dhe asnjë listë s’do të jetë e plotë pa e pasur këtë. Në nëntor të vitit 1971, avioni me fluturimin 305 drejt Orientit u rrëmbye nën presionin e një valixheje me bombë, nga një njeri, i cili kishte rezervuar një fluturim nën emrin Dan Cooper. Pasi kontrollonte një atentat avioni, një shënim përshkruante situatën, Cooper udhëzoi pilotin që të ulej në një aeroport, ku udhëtarët u shkëmbehyen për 200.000 mijë dollarë dhe 4 parashuta. Cooper pastaj urdhëroi pilotin ti drejtohej Meksikës. Pavarësisht faktit se luftëtarët reaktiv po hijezonin aeroplanin, ata kurrë nuk e vunë re figurën e vogël të brishtë të DB Cooper nga aeroplani, për shkak të kohës më shi të rëndë. Përkundër një kërkimi të gjerë, asnjë gjurmë e DB Cooper nuk është gjetur ndonjëherë. FBI-ja beson se ai nuk i ka mbijetuar kërcimit. Në vitin 1980, një shumë prej 5880 dollarësh u gjet në brigjet e lumit Columbia. Më pas vijon muzeu i Museonit. Kjo është një nga plaçkitjet më të mahnitshme të të gjitha kohërave, për shkak të faktit se të tjerat përveç bizhuterive të humbur kishin dhe një dritare të thyer, kjo nuk ka asnjë provë të vlefshme për një grabitje. Museon ishte vënë në një ekspozitë për publikun për të treguar minierave, procesin e prerjes dhe lustrimit të disa prej gurëve më historik të botës, disa prej të cilëve i përkisnin familjeve mbretërore. Pavarësisht nga rojet e sigurisë 24 orë, askush nuk ka parë gjë. Video mbikëqyrëse që monitoronin çdo centimetër katror të muzeut nuk treguan asgjë. Kabinetet që ishin bërë nga qelqi i përforcuar, nuk treguan shenja ngatërrimi. Stafi i Muzeut u kthye për të punuar për të gjetur 6 nga 28 rastet bosh. Ndërsa ngarkesa është raportuar të ketë vlerë rreth 12.000.000 dollarë, zëra të brendshme thonë se gurët e çmuar të vjedhur janë tepër të shtrenjtë për shkak të rëndësisë së tyre historike. Dunbari i blinduar është emri i vjedhjes së radhës. Allan Pejs ishte inspektori rajonal i sigurisë për makinën e blinduar Dunbar, dhe si i tillë kishte njohuri të rëndësishme brenda procedurave që ai vendoste për përdorim të mirë, ose të sëmurë. Ai rekrutoi 5 miq të fëmijërisë për ta ndihmuar atë në vjedhjen më të madhe në tokën amerikane. Pas koordinimit të kamerave të sigurisë, në mënyrë që ai të dinte kur mund të ishte i padukshëm, ai përdori çelësat e tij për të hyrë në objekt. Pasi i zunë prit rojeve një nga një nga lokali i personelit, banda iu vërsul rojeve dhe i ndrydhi ata para se çdo alarm mund të ishte shkaktuar. Ata pastaj kaluan një gjysmë ore duke ngarkuar miliona dollarë. Pas ngarkimit rreth 20.000.000 dollarë, Pace, atëherë u mori dhe kasetat e regjistrimit nga kamerat, duke marrë kështu provat krimit. Policia kishte motive të mendonte se kjo ishte një punë e brendshme për shkak se nuk kishte shenja të hyrjes me forcë, por nuk kishin asnjë fakt. Kjo deri në momentin kur një nga partnerët e Pace-it në krimin e vjedhjes,  në mënyrën më trashë dha një pirg të faturave origjinale me shirit të hollë për një shok dhe policia në fund mori provat e tyre. Pace u spiunua nga një prej njerëzve e tij dhe u dënua me 24 vjet burg. Ndërkaq banka e Republikës vijon si një nga vjedhjet më të bujshme të këtyre kohrave. Për fat të keq, është gjetur shumë pak për këtë grabitje. Në natën e 16 tetorit të vitit 1994, 10 burra hynë në Bankën e Republikës në Valledupar, të Kolumbisë dhe morën një shumë lekësh që kapte vlerën e mbi  28.000.000 milion dollarësh. Paratë ishin në qarkullim pa fatura. Një tjetër vjedhje në bankë është ajo e Irlandës. Policia beson se IRA ishte përgjegjëse për një sulëm që ka grumbulluar mbi 26.000.000 dollarë në 2004. Një grup meshkujsh të maskuar si policë hynë në shtëpitë e dy zyrtarëve të një banke në Irlandë, duke i marrë ata dhe familjet e tyre peng. Ndërsa familjet e tyre ishin duke u mbajtur peng, të dy zyrtarët janë kthyer në punë ditën tjetër sikur asgjë nuk ishte ndodhur. Pasi pjesa tjetër e stafit u largua ata i lanë grabitësit në bankë, dhe ata plaçkitën bankën dhe paratë i ngarkuan në një fugon të bardhë. Ata pastaj u kthyen për një ngarkesë të dytë disa kohë më vonë, sepse, siç të gjithë e dinë, ngarkesa e parë me të hollat nuk ishte e mjaftueshme. Banka tërhoqi nga qarkullimi këto të holla dhe nxori të reja në një ngjyrë të ndryshme, duke i bërë rreth 10.000.000 dollarët e parave të padobishme. Por nuk ngelen pas as dyqanet e bizhuterive. Dyqani i bizhuterisë Graff, ka pasur dy herë grabitje masive në gjashtë vitet e fundit. Më e madhja ka ndodhur këtë vit, ku dy burra të shtirur si konsumatorë morën me vete 43 sende me vlerë prej 40.000.000. dollarësh. Pas mbërritjes me taksi, ata hynë në dyqan dhe i drejtuan dy pistoleta stafit të cilët u frikësuan. Ata kishin shpenzuar më parë 4 orë me një artist make-up të fshihnin veten. Pas daljes nga dyqani, ata e mbajtën për pak kohë peng një punonjës dhe atëherë ikën jashtë në një BMË blu. Më pas u zhdukën pa gjurmë. Katër persona janë arrestuar në lidhje me këtë grabitje. Grabitja tjetër ka ndodhur në 2003, ku dy burra që i përkisnin hajdutëve ndërkombëtar të xhevahireve të quajtur rrjeti i “Panthers Pink”, grabitën nga dyqani 47 copë bizhu me vlerë 23.000.000 dollarë. Panthers Pink kanë qenë përgjegjës për të paktën 120 plaçkitje në të gjithë botën. Një tjetër bankë e grabitur është dhe banka qendrore në Brazil. Kjo është një dredhi që ju do të mendoni se vetëm Hollivudi mund ta përfytyronte. Një bandë njerëzish hapën një tunel prej 255 këmbësh nën blloqet qytetit gjatë 3 muajve nga një shtëpi me qira që ata kishin më parë. Tuneli paraqiti ajër të kondicionuar dhe ndriçim, kështu që djemtë nuk kishin për të thyer ndonjë përvojë të madhe. Ata mbuluan aktivitetet e tyre duke krijuar një biznes të rreme kopshtarie nga shtëpia me qira, dhe e çuan larg tokës në emër të legjitimitetit. Kur ata kishin arritur më në fund te kupola, ata gjymtuan zbulorët e bankës dhe alarmet dhe pastaj vodhën 5 kontenierë parash gjatë fundjavës. Të hollat nuk ishin të numëruara në mënyrë të njëpasnjëshme, duke e bërë të pamundur ndjekjen. Burra të shumtë janë arrestuar në lidhje me grabitjen, ndërsa organizatori, Luis Ribeiro, u gjet i vdekur në anën e një rruge pasi u rrëmbye nga policët të korruptuar. Ndërkohë plaçkitja më e madhe në tren është një tjetër histori e çuditshme vjedhjeje. Ronnie Biggs është për anglezët ai që DB Cooper është për amerikanët. Ai ishte pjesë e një bande prej 15 të fortësh të udhëhequr nga Bruce Reynolds, të cilët kanë grabitur një tren postar në 1963. Ngarkesa është e barabartë me rreth 74.000.000 dollarë sot. Ata morën 120 qese postare, pa pasur armë mes tyresh. Ata u përpoqën të digjnin shtëpinë në fermë që ata përdornin si një vend i izoluar, por bën një punë të tillë të tmerrshme sa policia ishte në gjendje të merrte shenjat e gishtave të të gjithëve. 12 prej 15 prej tyre u gjetën dhe u dënuar, por Ronnie Biggs arriti të shpëtonte nga burgu në 1965. Më pas vijon vjedhja në Magazinën Brinks Mat.
Gjashtë burra goditën çmimin e parë të jetës kur ata hynë në magazinën Matit Brinks në 1983 duke pritur që të gjenin 3.000.000 dollarë, të gatshme. Në vend të kësaj, ata hasën të gjithë në gati 9 herë më shumë se shuma e pritur, ata gjetën shufra ari, të cilat do të jenë me vlerë shumë absurde në të holla e sotme. Brian Robinson, organizatori i plaçkitjes, përdori kunatin e tij Anthony Zi, një roje i sigurisë në magazinë, për të fituar hyrjen të. Policia e Londrës bëri lidhjen familjare, dhe Zi pranoi rolin e tij në krim. Ai u dënua 3 vjet, ndërsa Robinson u dënua me 25 vjet burg. Dhe e fundit në list është Depua e sigurisë Kent. Çuditërisht, kjo nuk ishte bizhuteri, por mbi 92.000.000 dollarë në të holla. Kolin Dixon, menaxheri i Depos, po e ikte pas punës në shtëpi, kur ai më pas ndoq nga një makinë policie e paidentifikuar dhe u vendos “nën arrest”, dhe më pas ai u transferua në një fugon të bardhë. Në të njëjtën kohë, gruaja e tij dhe djali qenë marrë peng nga “policët me uniformë” dhe u dërguan pastaj në depo të nesërmen në shënjestër, ku Diksoni u informuar se ata do të vriteshin në qoftë se ai nuk bashkëpunonte. 6 persona të armatosur pastaj morën peng 14 punonjës dhe shumë para ngarkimi , rreth 53.000.000 dollarë në automjetet e tyre. Ata u largua nga vendngjarja, duke e lënë pengjet të padëmtuara. Mbi 30 njerëz janë arrestuar në lidhje me krimin.

1. DB Cooper
Ndërsa teknikisht nuk është një grabitje, aq më tepër e madhe, ky është një krim që ka mahnitur publikun amerikan për gati 30 vite dhe asnjë listë s’do të jetë e plotë pa e pasur këtë. Në nëntor të vitit 1971, avioni me fluturimin 305 drejt Orientit u rrëmbye nën presionin e një valixheje me bombë, nga një njeri, i cili kishte rezervuar një fluturim nën emrin Dan Cooper. Pasi kontrollonte një atentat avioni, një shënim përshkruante situatën, Cooper udhëzoi pilotin që të ulej në një aeroport, ku udhëtarët u shkëmbehyen për 200.000 mijë dollarë dhe 4 parashuta. Cooper pastaj urdhëroi pilotin ti drejtohej Meksikës. Pavarsisht faktit se luftëtarët reaktiv po hijezonin aeroplanin, ata kurrë nuk e vunë re figurën e vogël të brishtë të DB Cooper nga aeroplani, për shkak të kohës më shi të rëndë. Përkundër një kërkimi të gjerë, asnjë gjurmë e DB Cooper nuk është gjetur ndonjëherë. FBI-ja beson se ai nuk i ka mbijetuar kërcimit. Në vitin 1980, një shumë prej 5880 dollarësh u gjet në brigjet e lumit Columbia.

2.Muzeu Museon
Kjo është një nga plaçkitjet më të mahnitshme të të gjitha kohërave, për shkak të faktit se të tjerat përveç bizhuterive të humbur kishin dhe një dritare të thyer, kjo nuk ka asnjë provë të vlefshme për një grabitje. Museon ishte vënë në një ekspozitë për publikun për të treguar minierave, procesin e prerjes dhe lustrimit të disa prej gurëve më historik të botës, disa prej të cilëve i përkisnin familjeve mbretërore. Pavarësisht nga rojet e sigurisë 24 orë, askush nuk ka parë gjë. Video mbikëqyrëse që monitoronin çdo centimetër katror të muzeut nuk treguan asgjë. Kabinetet që ishin bërë nga qelqi i përforcuar, nuk treguan shenja ngatërrimi. Stafi i Muzeut u kthye për të punuar për të gjetur 6 nga 28 rastet bosh. Ndërsa ngarkesa është raportuar të ketë vlerë rreth 12.000.000 dollarë, zëra të brendshme thonë se gurët e çmuar të vjedhur janë tepër të shtrenjtë për shkak të rëndësisë së tyre historike.

3. Dunbari i blinduar
Allan Pejs ishte inspektori rajonal i sigurisë për makinën e blinduar Dunbar, dhe si i tillë kishte njohuri të rëndësishme brenda procedurave që ai vendoste për përdorim të mirë, ose të sëmurë. Ai rekrutoi 5 miq të fëmijërisë për ta ndihmuar atë në vjedhjen më të madhe në tokën amerikane. Pas koordinimit të kamerave të sigurisë, në mënyrë që ai të dinte kur mund të ishte i padukshëm, ai përdori çelësat e tij për të hyrë në objekt. Pasi i zunë prit rojeve një nga një nga lokali i personelit, banda iu vërsul rojeve dhe i ndrydhi ata para se çdo alarm mund të ishte shkaktuar. Ata pastaj kaluan një gjysmë ore duke ngarkuar miliona dollarë. Pas ngarkimit rreth 20.000.000 dollarë, Pace, atëherë u mori dhe kasetat e regjistrimit nga kamerat, duke marrë kështu provat krimit. Policia kishte motive të mendonte se kjo ishte një punë e brendshme për shkak se nuk kishte shenja të hyrjes me forcë, por nuk kishin asnjë fakt. Kjo deri në momentin kur një nga partnerët e Pace-it në krimin e vjedhjes,  në mënyrën më trashë dha një pirg të faturave origjinale me shirit të hollë për një shok dhe policia në fund mori provat e tyre. Pace u spiunua nga një prej njerëzve e tij dhe u dënua me 24 vjet burg.

4.Banka e Republikës
Për fat të keq, është gjetur shumë pak për këtë grabitje. Në natën e 16 tetorit të vitit 1994, 10 burra hynë në Bankën e Republikës në Valledupar, të Kolumbisë dhe morën një shumë lekësh që kapte vlerën e mbi  28.000.000 milion dollarësh. Paratë ishin në qarkullim pa fatura.

5.Sulmi i bankës veriore të Irlandës
Policia beson se IRA ishte përgjegjëse për një sulëm që ka grumbulluar mbi 26.000.000 dollarë në 2004. Një grup meshkujsh të maskuar si policë hynë në shtëpitë e dy zyrtarëve të një banke në Irlandë, duke i marrë ata dhe familjet e tyre peng. Ndërsa familjet e tyre ishin duke u mbajtur peng, të dy zyrtarët janë kthyer në punë ditën tjetër sikur asgjë nuk ishte ndodhur. Pasi pjesa tjetër e stafit u largua ata i lanë grabitësit në bankë, dhe ata plaçkitën bankën dhe paratë i ngarkuan në një fugon të bardhë. Ata pastaj u kthyen për një ngarkesë të dytë disa kohë më vonë, sepse, siç të gjithë e dinë, ngarkesa e parë me të hollat nuk ishte e mjaftueshme. Banka tërhequr nga qarkullimi këto të holla dhe nxjerrë të reja në një ngjyrë të ndryshme, duke i bërë rreth 10.000.000 dollarët e parave të padobishme.

6.Dyqani i bizhuterisë Graff
Ky dyqan ka pasur dy herë grabitje masive në gjashtë vitet e fundit. Më e madhja ka ndodhur këtë vit, ku dy burra të shtirur si konsumatorë morën me vete 43 sende me vlerë prej 40.000.000. dollarësh. Pas mbërritjes me taksi, ata hynë në dyqan dhe i drejtuan dy pistoleta stafit të cilët u frikësuan. Ata kishin shpenzuar më parë 4 orë me një artist make-up të fshihnin veten. Pas daljes nga dyqani, ata e mbajtën për pak kohë peng një punonjës dhe atëherë ikën jashtë në një BMË blu. Më pas u zhdukën pa gjurmë. Katër persona janë arrestuar në lidhje me këtë grabitje. Grabitja tjetër ka ndodhur në 2003, ku dy burra që i përkisnin hajdutëve ndërkombëtar të xhevahireve të quajtur rrjeti i “Panthers Pink”, grabitën nga dyqani 47 copë bizhu me vlerë 23.000.000 dollarë. Panthers Pink kanë qenë përgjegjës për të paktën 120 plaçkitje në të gjithë botën.

7.Banka Qendrore në Brazil
Kjo është një dredhi që ju do të mendoni se vetëm Hollivudi mund ta përfytyronte. Një bandë njerëzish hapën një tunel prej 255 këmbësh nën blloqet qytetit gjatë 3 muajve nga një shtëpi me qira që ata kishin më parë. Tuneli paraqiti ajër të kondicionuar dhe ndriçim, kështu që djemtë nuk kishin për të thyer ndonjë përvojë të madhe. Ata mbuluan aktivitetet e tyre duke krijuar një biznes të rreme kopshtarie nga shtëpia me qira, dhe e çuan larg tokës në emër të legjitimitetit. Kur ata kishin arritur më në fund te kupola, ata gjymtuan zbulorët e bankës dhe alarmet dhe pastaj vodhën 5 kontenierë parash gjatë fundjavës. Të hollat nuk ishin të numëruara në mënyrë të njëpasnjëshme, duke e bërë të pamundur ndjekjen. Burra të shumtë janë arrestuar në lidhje me grabitjen, ndërsa organizatori, Luis Ribeiro, u gjet i vdekur në anën e një rruge pasi u rrëmbye nga policët të korruptuar.

8.Plaçkitja më e madhe në tren
Ronnie Biggs është për anglezët ai që DB Cooper është për amerikanët. Ai ishte pjesë e një bande prej 15 të fortësh të udhëhequr nga Bruce Reynolds, të cilët kanë grabitur një tren postar në 1963. Ngarkesa është e barabartë me rreth 74.000.000 dollarë sot. Ata morën 120 qese postare, pa pasur armë mes tyresh. Ata u përpoqën të digjnin shtëpinë në fermë që ata përdornin si një vend i izoluar, por bën një punë të tillë të tmerrshme sa policia ishte në gjendje të merrte shenjat e gishtave të të gjithëve. 12 prej 15 prej tyre u gjetën dhe u dënuar, por Ronnie Biggs arriti të shpëtonte nga burgu në 1965.

9.Magazina Brinks Mat
Gjashtë burra goditën çmimin e parë të jetës kur ata hynë në magazinën Matit Brinks në 1983 duke pritur që të gjenin 3.000.000 dollarë, të gatshme. Në vend të kësaj, ata hasën të gjithë në gati 9 herë më shumë se shuma e pritur, ata gjetën shufra ari, të cilat do të jenë me vlerë shumë absurde në të holla e sotme. Brian Robinson, organizatori i plaçkitjes, përdori kunatin e tij Anthony Zi, një roje i sigurisë në magazinë, për të fituar hyrjen të. Policia e Londrës bëri lidhjen familjare, dhe Zi pranoi rolin e tij në krim. Ai u dënua 3 vjet, ndërsa Robinson u dënua me 25 vjet burg.

10.Depua e sigurisë Kent
Çuditërisht, kjo nuk ishte bizhuteri, por mbi 92.000.000 dollarë në të holla. Kolin Dixon, menaxheri i Depos, po e ikte pas punës në shtëpi, kur ai më pas ndoq nga një makinë policie e paidentifikuar dhe u vendos “nën arrest”, dhe më pas ai u transferua në një fugon të bardhë. Në të njëjtën kohë, gruaja e tij dhe djali qenë marrë peng nga “policët me uniformë” dhe u dërguan pastaj në depo të nesërmen në shënjestër, ku Diksoni u informuar se ata do të vriteshin në qoftë se ai nuk bashkëpunonte. 6 persona të armatosur pastaj morën peng 14 punonjës dhe shumë para ngarkimi , rreth 53.000.000 dollarë në automjetet e tyre. Ata u largua nga vendngjarja, duke e lënë pengjet të padëmtuara. Mbi 30 njerëz janë arrestuar në lidhje me krimin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here