Home Kulture Çmimet Nobel 2010, ja shkencetaret qe i kane marre

Çmimet Nobel 2010, ja shkencetaret qe i kane marre

674
0

Janë shpallur pesë çmime nobel.
Çmimin Nobel Memorial në Ekonomik
Shkenca, e cila nuk është një çmim origjinal Nobel, por është krijuar në vitin 1968 në Nobel, ne kujtim te bankes qendrore suedeze, do të shpallet të hënën
Çmimet Prestigjoze Nobel janë dhënë çdo vit më 10 dhjetor në ceremonitë e dyfishta në Stokholm dhe Oslo.
Këtu është një vështrim në fituesit e këtij viti dhe punën e tyre:
– Çmimi Nobel në fiziologji ose mjekësi: Robert Edwards i Britanisë fitoi Çmimin Nobel në mjekësi për zhvillimin në fertilizimin in vitro, një zbulim i madh që ka ndihmuar miliona çifte jopjellor te kenë fëmijë, por ka ndezur edhe një polemike jetëgjate me grupet fetare.

– Çmimi Nobel në fizikë: Lindur ne Rusi – Andre Geim dhe Konstantin Novoselov per eksperimentet me Graphene, materiali me i holle dhe me i forte i njohur nga njerezimi.

– Çmimi Nobel ne kimi: Amerikani Richard Heck dhe studiuesit japoneze Ei-Ichi Negishi dhe Akira Suzuki per gjetjen e menyrave te reja per lidhjen se bashku te atomeve te karbonit,metoda tashme te perdorura gjeresisht per te bere ilaçe dhe ne bujqesi dhe elektronike.
– Çmimi Nobel per letersi: peruani Mario Vargas Llosa, nje nga shkrimtaret me te mirenjohur ne boten spanjisht-folese dhe nje njeri i letrave i cili gjithashtu beri balle dhunes dhe ndarjeve politike te vendit te tij per te kandiduarin per president.
– Çmimit Nobel per Paqe: kinezi disident Liu Xiaobo per luften e tij te gjate dhe jo te dhunshme per te drejtat themelore te njeriut ne Kine.
Komiteti i Çmimit Nobel tha se ai ka besuar gjate se ekziston nje lidhje e ngushte ndermjet te drejtave te njeriut dhe paqes.
– Memorial i çmimit Nobel ne Shkencat Ekonomike: Do te shpallet te henen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here