HYRJE Kulture

Kulture

Kulture

HYRJE Kulture

NASA ka zbuluar alienët!

“Haktivistët” e grupit më të madh të hakerave në rrjet, të njohur si “Anonymous” në videon e radhës të hedhur në qarkullim pretendojnë se...

Shkencëtarët e Harvardit: Sekreti për të bërë miq të rinj

Në fëmijëri vazhdimisht ballafaqohemi me mundësi për të krijuar miq të rinj, mirëpo me kalimin e kohës shumë nga marrëdhëniet tona stabilizohen, ndërsa  koha...

Magjia e Karnavaleve të Korçës

Në Korçë u zhvilluan këtë të shtunë karnavalet e famshme të qytetit. Për të 10-in vit radhazi, qendra e qytetit u pushtua nga personazhe...

Ambasadori Lu viziton sheshin “Skenderbej” sebashku me djalin

Vetëm një ditë pas hapjes për këmbësorët, sheshi “Skënderbej” ka pasur edhe një vizitor special. Ambasadori amerikan bashkë me djalin e tij kanë shëtitur...

Iluzionisti italian Walter Rolfo sjell magjine ne Bunkart

Një sallë ku do të mbaheshin mbledhjet e Kuvendit të Shqipërisë e kthyer në një skenë magjike, anëtarë partie te shqetësuar nga sulmi bërthamor...

Gjergj Kastriot Skenderbeu do behet film ne Hollywood

Joe DioGuardi, ish kongresmen në Amerikë, dëshiron të realizojë një film mbi Gjergj Kastriot Skënderbeun dhe historinë e tij. Ish kongresmeni DioGuardi, i cili është...

Shqiperia dhe Kosova drejt unifikimit te dosjeve

Arkivat e Shqipërisë dhe Kosovës po shkojnë drejt unifikimit të procedurave, themelimit të revistës së përbashkët dhe krijimit të Shoqatës Mbarëkombëtare të Arkivistëve Shqiptarë....

Teatri Metropol, nis rikonstruksioni

Bashkia e Tiranës ka nisur projektin e rikonstruksionit të teatrit te Metropolit. Kryebashkiaku Veliaj tha se investimi në këtë godinë ishte bërë i domosdoshëm,...

“The Sunday Times”: Ermonela, Madama perfekte

Zakonisht media dhe kritika britanike shkruan vetëm pas fillimit të shfaqjeve artistike, por kësaj here prestigjozja “The Sunday Times” e Londrës, i ka kushtuar...

Lamtumire Dritero

Dritëro Agolli u kthye dhe njëherë në Pallatin e Kongreseve, por këtë herë jo për të kritikuar anëtarët e partisë e as për të...

Nderron jete shkrimtari Dritero Agolli

Ka ndërruar jetë këtë të premte, në moshën 85-vjeçare, shkrimtari i mirënjohur Dritëro Agolli. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarë të shkrimtarit. Prej 4...

Nis sot Festivali në RTSH, zbulohet prezantuesja

Kanë kaluar 13 vjet që atëherë, kur në krah të Adi Krastës ajo tentoi të sfidonte vetveten. Sërish në skenë, por në një tjetër...

Te fundit