Home Kuriozitete Zbulohet “Muri i Madh” Vietnamez

Zbulohet “Muri i Madh” Vietnamez

476
0

Në rajone gati të pa arritshme të Vietnamit, arkeologët kanë zbuluar monumentin më të madh të Azisë Juglindore.

Është fjala për një mur të gjatë 127 km. 4 km që shtrihet që nga provinca Quang Ngai deri në provincën jugore të Binh Dinh.

Si datë e ndërtimit të tij vlerësohet se është viti 1819.

Pjesa më e madhe e murit është akoma në kushte shumë të mira, dhe lartësia e tij arin deri në 4 m.

Previous articleAksident në Elbasan, 2 të vdekur dhe 5 të plagosur
Next articleBasha: Qytetarët të parët, më shumë vende pune

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here