Home Sport Vettel shpallet kampion bote në F1

Vettel shpallet kampion bote në F1

552
0

VettelPiloti i Red Bull, Sebastian Vettel ka siguruar titullin e katert kampion bote rradhazi në Formula 1, pas fitores së arritur sot në Çmimin e Madh të Indisë.

Gjermani arriti të sigurojë sot fitoren e gjashtë rradhazi për këtë sezon, duke u bërë njeriu i katërt në histori që fiton katër tituj kampion.

Vettel i bashkohte legjendave Juan Manuel Fangio, Alain Prost dhe Michael Schumacher. Fitorja e sotme e mban atë në lojë për të barazuar rekordin e të gjitha kohrave prej nëtë fitoresh të njëpasnjëshme në kampionatin botëror të Formula 1. Ne podium u ngjitën edhe Rosberg me Mercedes dhe Grosjean me Lotus.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here