Home Kuriozitete Titaniku 2, do jete i gatshem ne 2016

Titaniku 2, do jete i gatshem ne 2016

660
0

Miliarderi australian, Kliv Palmer, planifikon të ndërtojë versionin e shekullit 21 të anijes fatkeqe Titanik.

Palmer u ka thënë gazetarëve se ka nënshkruar memorandum me kompaninë kineze CSC për të ndërtuar Titanikun 2, i cili do të jetë gati për të lunduar në vitin 2016.

“Do të jetë po aq luksoz si Titaniku origjinal, por, natyrisht, do të ketë teknologjinë e shekullit 21 dhe sistemet e fundit të navigacionit dhe të sigurisë”, ka thënë Palmer.

Titaniku është mbytur në prill të vitit 1912, gjatë lundrimit të parë. Anija ka goditur në ajsberg, duke shkaktuar vdekjen e më shumë se 1,500 pasagjerëve dhe anëtarëve të ekuipazhit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here