Home Shendetesi Shtatzani stresuese? Ja si ndikon te femija.

Shtatzani stresuese? Ja si ndikon te femija.

2990
2

shtatShtatzenia eshte nje moment shume delikat ne jeten e nje gruaje, por pa dyshim eshte edhe per fetusin dhe per familjaret.
Nje hulumtim ka treguar se ne qofte se nena kalon nje stres te forte gjate muajve te shtatzenise, edhe femija i nenshtrohet stresit dhe kjo do te reflektohet ne te gjithe jeten e tij si femije dhe ne moshen e rritur.
Nje nene e stresuar eshte e veshtire por nje femije i stresuar ne shtepi eshte nje makth i vertete, jo gjithmne eshte e lehte per t’u lidhur me ta, e te mos flasim pastaj per problemet serioze qe lindin bashke me te.
Shtatzenia duhet jetuar ne menyre te qete dhe te relaksuar, problemet, ankthet dhe shqetesimet duhet te mbahen te gjitha larg.
Natyrisht ne nuk jemi makina dhe eshte normale te kemi shqetesime, e rendesishme eshte te evitoni stresin ne doza te larta, si per shembull grindjet e dhunshme te ciftit.
Kjo mund te duket e cuditshme, por ka disa meshkuj qe rrahin grate e tyre, edhe pse jane shtatzena, dhuna per fat te keq eshte e verber.
Nje studim i kryer nga mjeket e universitetit gjerman Konstanz, e publikuar ne revisten Translational Psychiatry, ka treguar se shtatzenite e perjetuar me stres te larte jane te demshme edhe per femijet.
Studimi eshte kryer ne nje grup djemsh, ku nenat gjate shtatzenise ishin rrahur dhe keqtrajtuar.
Gjeja qe ka befasuar te gjithe eshte se, tek keta djem shte prezent nje ndryshim gjenetik te perdispozuar ndaj stresit dhe problemeve te sjelljes.
Gjate shtatzenise, vihen ne levizje shume gjera te cilat ende nuk jemi ne dijeni.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here