Home Rajoni Shkup, Presidenti Topi sot takon homologun Ivanov

Shkup, Presidenti Topi sot takon homologun Ivanov

647
0

Presidenti Bamir Topi nis sot axhenden e takimeve ne Maqedoni, ku qe mbreme ndodhet per nje vizite treditore.

Ai sot do të nis takimet zyrtare, ku paradite do të pritet nga homologu i tij  Gjorgji Ivanov, me te cilin do te dale edhe ne një konferencë të përbashkët.

Topi dhe Ivanov do të vizitojnë varrin e Goce Dellçev në Kishën e Shën Spasit, ku do të vendosin kurora lulesh.

Presidenti shqiptare pasdite do të takohet me kryetarin e LSDM-së, Branko Cërvenkovski, më pas takimet me kryetarin e Parlamentit Trajko Veljanovski, kryeministrin Nikolla Gruevski, ndërsa një darkë pune solemne në mbrëmje është organizuar nga zëvendëskryeministrja për evrointegrime Teuta Arifi.

Të nesërmen axhenda e presidentit shqiptar vazhdon me një takim dhe kafe me presidentin Ivanov në qendër të Shkupit. Më pas presidenti Topi do të marrë pjesë në hapjen e Panairit me produkte vendore dhe investime të huaja në Shkup.

Mesër pasdite Topi do te zhvendoset në Tetovë, në takimet me liderët e partive shqiptare. Presidenti Topi fillimisht do të qëndrojë në selinë e PDSH-së në takimin me kreun e kësaj partie Menduh Thaçi, ndërsa më pas vijon takimi me kreun e BDI-së, Ali Ahmeti. Në kuadër të vizitës, presidenti Topi pasdite do të vendos lule në memorialin e Ministrit të Mbrojtjes së Qeverisë së Ismail Qemalit, Mehmet Pashë Derralla në fshatin Gradec të Gostivarit. (INA)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here