Sunday, September 19, 2021
Home Blog Page 5
Pa vizë, por me formular! Në një intervistë për “Deutsche Welle”-n, Komisioneri i Çështjeve të Brendshme të BE-së, Dimitris Avramopoulos sqaroi se Sistemi Europian i Informacioneve të Udhëtimit dhe Autorizimit (ETIAS) nuk do të thotë rikthim i vizave. Mesazhi i...
Përmes një raporti kombëtar mbi identifikimin e nevojave të mësuesve, Ministria e Arsimit ka gati hartën e parë për fushat ku mësuesit kanë mangësi dhe që duhen trajnuar në vazhdim. “Femrat kanë marrë më shumë pikë se meshkujt, mësuesit me...
Presidenti i Republikës, Ilir Meta mori pjesë në ceremoninë e hapjes së ekspozitës së arteve figurative të autores gjermane, Rosemarie Trockel, që u zhvillua në Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë. Ky aktivitet u mbajt në kuadrin e Tetorit Gjerman,...
Ambasadori amerikan Donald Lu ishte në Korçë, ku festohej Dita amerikane, këtë fundjavë të ngarkuar me ngjarje politike për Tiranën. Marrëdhënia e gjatë e Korçës me emigracionin në Amerikë, prej më se një shekulli, u festua me aktivitete simbolike në...
Kryeministri Edi Rama ka mbledhur mëngjesin e sotëm grupin parlamentar të PS. Pikë e parë e rendit të ditës është qëndrimi i Partisë Socialiste ndaj kërkesës së Prokurorisë së Krimeve të Renda lidhur me deputetin Saimir Tahiri. “Në Shqipëri pas prindërve...
Droga shqiptare është problem real për fqinjët. Italia duket e dorëzuar. Nuk i ndalon dot tonelatat me drogë që po pushtojnë brigjet e saj. Kreu i antimafias, Franko Roberti, u kërkoi autoriteteve ta legalizojnë, si rrugë për të luftuar...
Pas zgjedhjeve të përgjithshme në Qershor, kryeministri Edi Rama ka formuar një qeveri të re, bazuar në një shumicë absolute të Partisë Socialiste në parlament. Qeveria e re fitoi një votëbesim në parlament dhe mori detyrën më 13 Shtator....
Projektbuxheti i vitit 2018 ka dy ka karakteristika kryesore. Ai vazhdon politikën e uljes së borxhit dhe rrit investimet publike. Vitin e ardhshëm qeveria parashikon që të ardhurat totale në arkën e shtetit të arrijnë në rreth 3.5 miliardë euro,...
Shumë shpejt në Tiranë do të mbërrijnë ekspertët e FBI që do të vendosen në Minsitrinë e Brendshme. Lajmi është bërë i ditur nga vetë ministri Fatmir Xhafaj. Ai është takuar me ambasadorët Donald Lu dhe Romana Vlahutin, dhe sipas...
Avokati i deputetit Saimir Tahiri kundërshtoi kërkesën e Prokurorisë për marrjen e autorizimit për arrestimin e tij, jo vetëm si të pa argumentuar në prova dhe indicie, por as të bazuar në Kushtetutë dhe ligj. “Kërkesa që i drejtohet organit...
Hije përgjimesh edhe në Ministrinë e Brendshme. Një zyrtar i lartë është kallëzuar në Prokurorinë e Tiranës pasi përgjonte mbledhjet që zhvilloheshin në këtë dikaster. Rasti është mbajtur i izoluar për të mos u bërë publik, por burime nga organi...
Sfida mes Skënderbeut dhe Partizanit të Beogradit po kalon me një vëmendje të madhe edhe në mediat serbe. Në portalet e tyre, ata gjejnë një skandal, edhe pse ndeshja nuk është luajtur akoma. “Skandal në qendër të Tiranës. Kosova është...