Home Sport Luiza Gega sjell medaljen e pare te arte ne Shqiperi

Luiza Gega sjell medaljen e pare te arte ne Shqiperi

738
0

luiza-gegaAtletja shqiptare Luiza Gega ka arritur të fitojë medaljen e arit në garën e 1500 metrave me kohë 4:11:58 në Lojërat Evropiane Baku 2015.
Gjithashtu ka mundur të rrëmbejë edhe një medalje të argjendë në këtë kompeticion. Gega ka dominuar plotësisht finalen e 1500 metrave. Ajo njihet gjithashtu për arritjen e normës olimpike në lojërat e Rios 2016.

Kjo është hera e parë që një atlete shqiptare sjell një medalje ari në vendin tonë. Sfida e saj e radhës është Kampionati Botëror që zhvillohet në muajin gusht në Pekin.

Previous articleE majta drejt fitores ne Tirane dhe Durres. Bien disa bastione te se djathtes
Next articleSulmi ne Lazarat, një efektiv i forcave RENEA është qëlluar për vdekje

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here