Home Politike Kuvendi miraton ndryshimin e rregullores. Kufizohet imuniteti

Kuvendi miraton ndryshimin e rregullores. Kufizohet imuniteti

374
0

Kuvendi ka miratuar me 73 vota pro ndryshimet në rregullore. Është miratuar kështu nisma për kufizimin e imunitetit, ndërsa opozita është larguar nga salla. Debatet e ashpra kanë zgjatur për orë të tëra per ndryshimin e rregullores paralementare, pjesë e të cilave dhe imuniteti deputeteve. Nisur nga revoltat  më të fundit botëre, nuk kanë munguar etiketimet për shefin e qeverisë të cilit iu kërkua dorëheqja.

Sipas socialistëve, heqja dorë me vetëdeklarim i imunitetit  nuk ka asnjë vlere juridike, dhe si pasoje prokuroria nuk mund te nise hetimet mbi nje deputet me kete kufizim. Paketa e ndryshimeve të rregullores dhe përshin masa më të rrepta penalizuese për deputetet e zhurmshëm si dhe kalimin e 60 minuteshit te diskutimit te lire në fudn të rendit të ditës. Më herët Kuvendi zhvilloi dhe një seancë përkujtimore për viktimate komunizmit.

Previous articleBayern mposht ne shtepi Interin
Next articleProfil për Presidentin e ri të Kosovës, Behgjet Pacolli

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here