Home Bota Kupa e Botes, shembet mbikalimi ne Belo Horizonte. 1 i vdekur dhe...

Kupa e Botes, shembet mbikalimi ne Belo Horizonte. 1 i vdekur dhe 19 te plagosur

616
0

bridge-belo-horizonteNjë mbikalimi i papërfunduar eshte shembur në qytetin brazilian pritës të Kupës se Botës, Belo Horizonte, duke lënë të paktën një person të vdekur dhe duke hedhur hije mbi një turne që ka pësuar aksidente të përsëritura dhe vonesa ne ndërtime.

Ura, e vendosur rreth tre kilometra nga Stadium Mineirão ku lojrat e Kupës së Botës janë duke u luajtur, u shemb teksa automjetet ishin duke kaluar në një rrugë plot trafik nën të.

Pjesa e një autobusi pasagjerësh u shtyp dhe një tjetër makinë ishte bllokuar ende në rrënoja.

Ura e shembur kalon në një nga rrugët kryesore që lidh zonën e stadiumit me aeroportin ndërkombëtar.

Kjo ishte pjesë e një sistemi Bus Rapid Transit (BRT) qe zyrtarët kishin premtuar se do të ishte i gatshëm për Kupën Botërore.

Grupe njerëzish u mblodhën rreth skenën se aksidentit, disa duke thirrur te zemëruar.

“Kjo është paaftësia e autoriteteve tona dhe bizneseve tona,” tha nje punonjës banke, Leandro Brito.

“Për shkak të Kupës së Botës ata shpejtuan çdo gjë deri në fund . Kjo është arsyeja pse kjo tragjedi ka ndodhur.

“Ata nuk janë duke e bërë gjërat siç duhet. Gjithkush është shumë i zemëruar.”
a aksidentet fatale të ndërtimit. Tetë punëtorë vdiq stadiume të ndërtimit në 12 qytete që kanë priti lojra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here