Home Auto Krahasimi i Porsche Macan S vs Audi SQ5 vs BMW X4 30d

Krahasimi i Porsche Macan S vs Audi SQ5 vs BMW X4 30d

943
0

Jane SUV ne peshe 2 ton dhe sportive. Kane motorr diesel ultra efficient dhe fuqi qe mund te konkurrojne dhe veturat sportive. Kjo trio perben kreun e makinave SUV sportive.
Fale teknologjise se fundit me inovative dhe garave te rrezistences si ajo e Le Mans 24 ore, Audi SQ5, BMW X4 dhe Porche Macan premtojne funksionalitet te larte, shpejtesi dhe kenaqsi ne ngarje me nje stil Europian.

Te tre konkurentet vleresohen me nje cmim qe varion nga $80,000 deri $90,000. Ato kane nje motor V6 turbo diesel dhe rrota aktive te katerta. Aftesite e tyre jashte rruge jane shume te mira, pamvaresisht se veshtire ti bejne gomat me balte dhe mund te terheqin nje peshe 2400 kg.

[portfolio_slideshow id=17717]

Audi SQ5 cmimi dhe specifikimet:
Price: $90,600 plus on-road costs
Engine: 3.0-litre V6 twin-turbo diesel
Transmission: Eight-speed auto; AWD
Power: 230kW at 4500rpm
Torque: 650Nm at 1450rpm-2800rpm
Fuel use: 6.8L/100km
Warranty: Three-year/unlimited km
Servicing intervals: 12 months/15,000km

Porsche Macan cmimi per motorr nafte dhe specifikimet:
Price: $84,900 plus on-road costs
Engine: 3.0-litre V6 turbo diesel
Transmission: Seven-speed auto; AWD
Power: 190kW at 4000rpm-4250rpm
Torque: 580Nm at 1750rpm-2500rpm
Fuel use: 6.1L/100km
Warranty: Three-year/100,000km
Servicing intervals: 12 months/15,000km

BMW X4 30d cmimi dhe specifikimet:
Price: $83,900 plus on-road costs
Engine: 3.0-litre six-cylinder turbo diesel
Transmission: Eight-speed auto; AWD
Power: 190kW at 4000rpm
Torque: 560Nm at 1500rpm-3000rpm
Fuel use: 5.9L/100km
Warranty: Three-year/100,000km
Servicing intervals: Condition based

Verdikti
Pamvaresisht nje cmimi fillestar, BMW nuk eshte as vecanerisht sportive as praktike, gje e cila pak a shume e perjashton nga gara.
Audi SQ5 ofron motorrin me te fuqishem, hapsiren me te madhe nga te treja dhe motorri muskuloz do tundonte disa bleres por cmimi paksa i larte dhe ngarja jo shume komforte do ti hiqte shkelqimin.
Mbetet Porche Macan. Eshte makina me ngarje me komforte nga te treja. Ka nje cmim qe e kompleton. Ka nje motorr qe megjithese nuk eshte me i fuqishmi shfaq nje performance te shkelqyer.

Provat me kronometer

Audi
Pretenduar 0-100 km/h koha: 5.1 seconds
Testuar 0-60 km/h koha: 2.5 seconds
Testuar 0-100 km/h koha: 5.7 seconds

BMW
Pretenduar 0-100 km/h koha: 5.8 seconds
Testuar 0-60 km/h koha: 2.5 seconds
Testuar 0-100 km/h koha: 6.0 seconds

Porsche
Pretenduar 0-10 0km/h koha: 6.1 seconds
Testuar 0-60 km/h koha: 2.6 seconds
Testuar 0-100 km/h koha: 6.3 seconds

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here