Home Auto Koenigsegg Agera me ne fund pritet te dale ne rruge

Koenigsegg Agera me ne fund pritet te dale ne rruge

893
0

Koenigsegg Agera pritet me në fund të dale në rrugë në Shtetet e Bashkuara këtë qershor, më shumë se dy vjet pas paraqitjes së tij. Prodhuesi suedez i supermakinave është në pritje të miratimit të një airbagu të dytë përjashtuar nga Administrata e Sigurise Kombëtare Highway Traffic (NHTSA).

Airbaget inteligjente janë të dizajnuara dhe te qepur per te llogaritur ashpërsine e aksidentit, permasat dhe sjellje e drejtuesit te automjeteve (nëse janë apo jo fëmijët të ulur në sediljen e pare), përdorimin e rripit, dhe sa afër personi është ulur në airbagun aktual . Christian Von Koenigsegg argumentoi se “automjeti Koenigsegg – një makinë 1.32 milione $ me performancë sportive ultra të lartë – nuk përdoret zakonisht per te mbajtur femije.”

Çështja airbag ka prekur Pagani më parë, e cila nuk ishte në gjendje të shesë makinat e saj në SHBA pasi NHTSA mohoi një kërkesë per përjashtimin nga rregulli airbag paraqitur nga prodhuesi italian pothuajse katër vjet më parë. Një tjetër prodhues i goditur nga kjo ishte Lotus, i cili ndaloi importimin e Elise dhe Exige në SHBA.
Nëse Koenigsegg merr një përjashtim nga ana e burokratëve amerikanë, se sa një Agera bardhë R do të transportohen në SHBA. Kjo do të jetë hera e parë super suedeze është ndërtuar për tregun amerikan që nga viti 2008. Ky R Agera është makinë 92 e ndërtuar ndonjëherë në të majtë të fabrikës Koenigsegg, dhe kompania ka në plan për të paraqese makinën e saj të 100-te ne Gjeneva Motor Show e ardhshme .

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here