Home Udhetim Ja kush janë vendet e rrezikshme për të kaluar pushime të bukura

Ja kush janë vendet e rrezikshme për të kaluar pushime të bukura

775
0

Ka disa vende ku turizmi është shumë i bukur, por rruga për të shkuar deri atje është mjaft e rrezikshme, ose të qenit atje nuk është një fushë me lule. Rreth 150 milje nga Briri i Afrikës, Sokotra gjendet një ëndërr e natyralistëve, një botë magjike biodiversiteti, ku gjenden rreth 700 specie bimësh dhe kafshësh që s’mund t’i hasësh në asnjë vend tjetër në tokë. Por, ky vend është pak i vështirë të shkosh deri aty: Ato pak fluturime që çojnë në ishull duhet të kalojnë nga Sana, kryeqyteti i Jemenit, qytetarët e varfër të të cilit janë njerëzit më të armatosur në botë dhe një prej bizneseve më fitimprurëse atje është rrëmbimi. Por Sokotra është një ishull mjaft i paqtë, i mbushur me male, plazhe të bardha dhe shkëmbinj. Gjithsesi problemi është të arrish deri atje. Për korrespondentët e lodhur të luftës, kontraktorët e ushtrisë dhe tipat e OJF-ve, klubi i vetëm i golfit në Afganistan i jep kuptim të ri fjalës “rrezik”. Në këtë vend golfi me 9 vrima, lojtarët kanë më shumë gjasa të humbasin kokën. Përpara se klubi të rihapej në vitin 2004 pas pushtimit amerikan, rrugët e lira ishin gjithnjë të mbushura me gropa të mëdha dhe kanale të konsumuara. Por klubi i ri nuk është. Tarifa për t’u futur aty është vetëm 15 dollarë, çka mund të quhet një pasdite e lirë dhe kaluar mirë. I vendosur rrëzë një kodre në pjesën lindore të Kongos, përgjatë kufirit me Ruandën gjendet klubi i safarit “Orchid”, i cili ofron një pamje spektakolare. Është e vështirë të krahasohen me gjë tjetër perëndimet mbi lumin Kivu nga veranda. Por sapo dielli perëndon, është mirë të qëndrohet brenda deri sa të dalë sërish. Ky vend turistik ka përjetuar dhunë të tmerrshme në vitin 2004, kur lideri rebel Laurent Nkunda i lejoi trupat e tij të lëviznin lirisht për tre ditë, duke përdhunuar e vrarë civilë pa pikën e mëshirës. Herë pas herë ka shpërthime të tilla, por trupat paqeruajtëse të OKB-së e ruajnë më shumë vendin. I vendosur në majë të një mali në Irakun e Kurdistanit ndodhet vendi turistik “Pank”, një komunitet prej shtëpish të vogla e me lëndina të kuruara mirë. Për ata që e vizitojnë këtë vend do të thotë të largohen nga kaosi dhe vapa e pjesës tjetër të Irakut. Zakonisht ky fshat turistik ofron tre helikopterë për turistët e vilave VIP dhe thuhet se po ndërtohet një hotel me pesë yje. E ndërkohë, nja 40 milje më tej mund të gjendet luftëtarët gueriles kurdë, të cilët përgatisin sulmet e tyre për t’u drejtuar nga Turqia lindore më pas. Para dhjetë vjetësh, qyteti në kufirin kamboxhian, Poipet ishte një vend mizerabël i cili gëlonte nga prostitucioni, droga dhe hajdutët. Për turistët me çanta shpine që u binte rruga nga Bangkoku për të shkuar në tempullin në Siem Ripe, ishte një vend ku mund të stamponin pasaportat dhe të pinin diçka të ftohtë. Por tani ky vend ka ndryshuar krejtësisht faqe. Ai është kthyer në një vend që tashmë konsiderohet si Las Vegasi i Azisë. Duke qenë se kumari është i ndaluar në Tajlandë, qyteti kufitar gëlon nga turistët që vijnë pikërisht për këtë arsye. Në Mazatlan gjendet një qytet bregdetar ndërmjet Meksiko Sitit dhe kufirit amerikan. Aty ka kohë të mrekullueshme, ushqim të mirë dhe autoritete miqësore, si dhe një autostradë drejt El Pasos, ku në fakt gjendet karteli famëkeq Sinaola, një prej organizatave më të pamëshirshme meksikane të drogës. Banorët lokalë ofrojnë ture që quhen narko në vendet ku gangsterët kanë zhvilluar beteja me artë dhe i çojnë turistët kureshtarë pranë shtëpive të Francisco Arellano Felix dhe Joaquin “El Chapo” Guzman Loer, krerë të karteleve Tijuana dhe Sinaloa. Nëse jeni mërzitur duke shkuar në vendet e ftohta për të bërë ski atëherë mund t’i drejtoheni Indisë. Ky s’është aspak një udhëtim i zkaonshëm. Kufiri i armatosur rëndë mes Indisë dhe Pakistanit ka qenë burim sherri në vitin 1947 dhe katër luftëra janë bërë për këtë terren. Në luftën e fundit në vitin 1999 trupat e Pakistanit u infiltruan në radhët indiane dhe e çuar sub-kontinentin në prag të luftës bërthamore. Por, në vitin 2003 u bë një marrëveshje armëpushimi. Kjo e bën këtë vend të rrezikshëm e njëkohësisht mjaft tërheqës.

Jemen
Sokotra me 700 lloje speciesh
Rreth 150 milje nga Briri i Afrikës, Sokotra gjendet një ëndërr e natyralistëve, një botë magjike biodiversiteti, ku gjenden rreth 700 specie bimësh dhe kafshësh që s’mund t’i hasësh në asnjë vend tjetër në tokë. Por, ky vend është pak i vështirë të shkosh deri aty: Ato pak fluturime që çojnë në ishull duhet të kalojnë nga Sana, kryeqyteti i Jemenit, qytetarët e varfër të të cilit janë njerëzit më të armatosur në botë dhe një prej bizneseve më fitimprurëse atje është rrëmbimi. Por Sokotra është një ishull mjaft i paqtë, i mbushur me male, plazhe të bardha dhe shkëmbinj. Gjithsesi problemi është të arrish deri atje.

Afghanistan
Klubit i golfit në Kabul
Për korrespondentët e lodhur të luftës, kontraktorët e ushtrisë dhe tipat e OJF-ve, klubi i vetëm i golfit në Afganistan i jep kuptim të ri fjalës “rrezik”. Në këtë vend golfi me 9 vrima, lojtarët kanë më shumë gjasa të humbasin kokën. Përpara se klubi të rihapej në vitin 2004 pas pushtimit amerikan, rrugët e lira ishin gjithnjë të mbushura me gropa të mëdha dhe kanale të konsumuara. Por klubi i ri nuk është. Tarifa për t’u futur aty është vetëm 15 dollarë, çka mund të quhet një pasdite e lirë dhe kaluar mirë.

Republika Demokratike e Kongos
Klubi i safarit “Orchid”
I vendosur rrëzë një kodre në pjesën lindore të Kongos, përgjatë kufirit me Ruandën gjendet klubi i safarit “Orchid”, i cili ofron një pamje spektakolare. Është e vështirë të krahasohen me gjë tjetër perëndimet mbi lumin Kivu nga veranda. Por sapo dielli perëndon, është mirë të qëndrohet brenda deri sa të dalë sërish. Ky vend turistik ka përjetuar dhunë të tmerrshme në vitin 2004, kur lideri rebel Laurent Nkunda i lejoi trupat e tij të lëviznin lirisht për tre ditë, duke përdhunuar e vrarë civilë pa pikën e mëshirës. Herë pas herë ka shpërthime të tilla, por trupat paqeruajtëse të OKB-së e ruajnë më shumë vendin.

Irak
Vendi turistik “Pank”
I vendosur në majë të një mali në Irakun e Kurdistanit ndodhet vendi turistik “Pank”, një komunitet prej shtëpish të vogla e me lëndina të kuruara mirë. Për ata që e vizitojnë këtë vend do të thotë të largohen nga kaosi dhe vapa e pjesës tjetër të Irakut. Zakonisht ky fshat turistik ofron tre helikopterë për turistët e vilave VIP dhe thuhet se po ndërtohet një hotel me pesë yje. E ndërkohë, nja 40 milje më tej mund të gjendet luftëtarët gueriles kurdë, të cilët përgatisin sulmet e tyre për t’u drejtuar nga Turqia lindore më pas.

Kamboxhia
Hoteli “Star Vegas dhe Kazino”
Para dhjetë vjetësh, qyteti në kufirin kamboxhian, Poipet ishte një vend mizerabël i cili gëlonte nga prostitucioni, droga dhe hajdutët. Për turistët me çanta shpine që u binte rruga nga Bangkoku për të shkuar në tempullin në Siem Ripe, ishte një vend ku mund të stamponin pasaportat dhe të pinin diçka të ftohtë. Por tani ky vend ka ndryshuar krejtësisht faqe. Ai është kthyer në një vend që tashmë konsiderohet si Las Vegasi i Azisë. Duke qenë se kumari është i ndaluar në Tajlandë, qyteti kufitar gëlon nga turistët që vijnë pikërisht për këtë arsye.

Meksikë
Ture narko në El Sid
Në Mazatlan gjendet një qytet bregdetar ndërmjet Meksiko Sitit dhe kufirit amerikan. Aty ka kohë të mrekullueshme, ushqim të mirë dhe autoritete miqësore, si dhe një autostradë drejt El Pasos, ku në fakt gjendet karteli famëkeq Sinaola, një prej organizatave më të pamëshirshme meksikane të drogës. Banorët lokalë ofrojnë ture që quhen narko në vendet ku gangsterët kanë zhvilluar beteja me artë dhe i çojnë turistët kureshtarë pranë shtëpive të Francisco Arellano Felix dhe Joaquin “El Chapo” Guzman Loer, krerë të karteleve Tijuana dhe Sinaloa.

Indi
Vendi i skive Gulmarg
Nëse jeni mërzitur duke shkuar në vendet e ftohta për të bërë ski atëherë mund t’i drejtoheni Indisë. Ky s’është aspak një udhëtim i zkaonshëm. Kufiri i armatosur rëndë mes Indisë dhe Pakistanit ka qenë burim sherri në vitin 1947 dhe katër luftëra janë bërë për këtë terren. Në luftën e fundit në vitin 1999 trupat e Pakistanit u infiltruan në radhët indiane dhe e çuar sub-kontinentin në prag të luftës bërthamore. Por, në vitin 2003 u bë një marrëveshje armëpushimi. Kjo e bën këtë vend të rrezikshëm e njëkohësisht mjaft tërheqës.

Tailandë
Shkoni si “ai” dhe kthehuni si “ajo”
Për shumë vite, Tajlanda ka qenë e njohur si destinacioni, ku mbërrije si “ai” dhe largoheshe si “ajo”. Kur ekonomitë aziatike u dobësuan përpara dhjetë vitesh, komuniteti mjekësor tajlandez përfitoi nga valuta e tyre e lirë dhe përmirësoi infrastrukturën mjekësoe për të tërhequr vizitorët ndërkombëtarë, më së shumti në fushën neurlogjisë, sëmundjeve kardiovaskulare, ortopedi dhe okulistikë. Qershia mbi tortë është spitali “Bumrungrad”, i cili përbëhet nga 900 mjekë dhe dentistë.

Malajzi
Kocka legeni në Malajzi
Si një koloni angleze deri në vitin 1957, infrastruktura e Malajzisë është e shkëlqyer dhe gjuha angleze është mjaft e përhapur. Çmimet janë 30-50 përqind më të lira se në Singapor. Ndërhyrjet e kockave të legenit mund të arrijnë deri në 6800 dollarë. Për operacione serioze këshillohet që turistët mjekësore të interesohen më shumë dhe të marrin opinione në masë të gjerë. Gjithashtu, të këshillueshme janë konsultat e përsëritura dhe testet e kryera më shumë se një herë.

Afrika e Jugut
Vendi ku mund të largoni veset
Afrika e Jugut mund të duket shumë larg, për të marrë rrugën deri atje për një doktor, por për shumë pacientë kjo është dhe arsyeja pse zgjedhin këtë destinacion. Për ata që duan trajtime kozmetike ose për varësinë nga alkoli ose droga dhe nuk duan që ta dijë njeri, ky vend është më se i përshtatshëm. Çmimet nuk janë më të ulëtat në botë, por ky vend tërheq më shumë njerëzit e famshëm që duan të kurohen në kushte private ndaj çmimi përfshin dhe këto lehtësi. Dhe ajo çfarë është shumë e rëndësishme, është se shumë prej këtyre shërbimeve përfshijnë dhe ekspedita gjuetie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here