Home Kuriozitete Ja kush jane me te pasurit e Europes

Ja kush jane me te pasurit e Europes

1737
0

Ka dallim mes pasanikëve në SHBA dhe Europë. Kështu shkruan Vox.com e cila nëpërmjet një harte tregon se kush janë njerëzit më të pasur të Evropës. Dallimi qëndron në faktin se Evropa nuk i ka pasanikët baronë të teknologjisë dhe manjatë të naftës, siç ndodh në SHBA. Të pasurit e Evropës drejtojnë më së shumti biznese të pakicës por shumë fitimprurëse.
Njerëzit më të pasur të Europës drejtojnë biznese fitimprurëse të bazuara kryesisht tek industria e lehtë, siç janë veshjet, ushqimet.
Kështu p.sh në Turqi më i pasuri është Murat Ulker, i fimës së famshme të biskotave e çokollatave ‘Ulker’, e njëjta situatë edhe në Itali, ku kryeson Michele Ferrero me të famshmen ‘Nutella’.

Për të gjithë ju shqiptarë që nuk e besoni, më i pasuri në Shqipëri renditet Samir Mane pasuria e të cilit siç mund të shihni në hartën treguese shkon deri në 1,3 bilionë.
Në artikull thuhet se informacionet janë mbledhur dorë pas dore dhe prandaj është e vështirë të gjendet e saktë vlera e pasurisë së tyre, por rëndësi ka që ju të mësoni kush janë ata.

Turqia- Murat Ulker, ‘Ulker’
Maqedonia- Maksil Minko, ‘Jordanov’
Italia- Michele Ferrero, ‘Nutella’
Shqipëria- Samir Mane, ‘Balfin’
Spanjë- Amaniko Ortega, ‘Zara’
Franca- Liliane Bettencourt ‘Loreal’
Greqia- Spiro Latsis, ‘EFG BANK’
Suedia- Stefan Persson ‘H&M’
Rusia- Alisher Usmanov, ‘Metalloinvest’
Austria- Red Bull, Dietric, ‘Mateschitz’
Britania- Gerald Grosvenor, ‘Grosvenor’

harta-milionere

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here