Home Sport FSHF: Jemi te indinjuar nga vendimi i UEFA-s. Do shkojme ne KAS

FSHF: Jemi te indinjuar nga vendimi i UEFA-s. Do shkojme ne KAS

524
0

duka-armandoFederata Shqiptare e Futbollit përmes një deklarate për mediat pas vendimit të UEFA-s shprehet mjaft e indinjuar me Apelin duke e cilësuar si të pastër politik dhe të bazuar në deklarata kontradiktore dhe që nuk marrin për bazë që të realisht ndodhi në Beograd,

por që bazohen në atë që shkruhet, kur pamjet filmike dhe provat e tjera janë mëse të qarta. Por FSHF shprehet se nuk do të dorëzohemi dhe se do të vazhdojmë betejen ligjore në KAS, Gjykata e Arbitrazhit Sportiv, pasi aty është shpresa e vetme për drejtësi.

Deklarata e plotë

Federata Shqiptare e Futbollit, u njoh të martën në mbrëmje me vendimin e Komisionit të Apelit, tek i cili shpresonte që të gjente më tepër drejtësi, në lidhje me vendimin e Komisionit të Etikës dhe Disiplinës, për ndeshjen e Serbi – Shqipëri, zhvilluar në Beograd më datë 14 tetor 2014 dhe të ndërprerë në minutën e 41 të takimit. Ky vendim i këtij Komisioni, la në fuqi të gjitha vendimet e Komisionit të Etikës dhe Disiplinës së UEFA-s, në lidhje me këtë takim të papërfunduar.

Pavarësisht argumenteve juridike dhe fakteve të dokumentuara me foto dhe video, si edhe mbrojtjes profesionale të avokat Antonio Rigozzi dhe studiove ligjore, të prenotuara nga FSHF, përsëri asgjë nuk ndryshoi. Pavarësisht nga qëndrimi i njëjtë politik i Komisionit të Apelit, FSHF është e indinjuar për mosmarrjen parasysh e fakteve të vërtetuara të dhunimit të lojtarëve shqiptarë. Të pushtimit të fushës, nga tifozë dhe persona të inkriminuar, të thirrjeve raciste “vritini shqiptarët”, të hedhjes në fushë të sendeve të forta dhe fishekzjarreve dhe të shumë elementëve të pasigurisë.
Megjithatë, gjatë seancës së pyetjeve, kanë dalë shumë fakte të reja dhe deklarata kontradiktore, të zyrtarëve të ndeshjes, që deklaruan për këtë takim, të cilat akoma më shumë na bindin se në shkallët e mëtejshme, Shqipëria do të gjejë drejtësinë.

Federata Shqiptare e Futbollit, e pakënaqur me këtë vendim njofton opinionin, dhe median, se do të vazhdojë ta kërkojë drejtësinë, pranë Gjykatës të Arbitrazhit Sportiv (KAS) në Lozanë, edhe më shumë e binduar se i takojnë tre pikët e fitores, së kësaj ndeshjeje. FSHF do të vazhdojë betejën e saj ligjore, e qartë në qëndrimin e saj, se vetëm kështu do të fitojë vetëm futbolli. Një lojë e pastër, pa dhunë dhe pa racizëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here