Home Aktualitet Forbes: Vladimir Putin eshte njeriu me i fuqishem ne bote

Forbes: Vladimir Putin eshte njeriu me i fuqishem ne bote

543
0

vladimir-putinPresidenti i Rusise, Vladimir Putin është personi më i fuqishëm në botë, sipas Forbes.

Presidenti rus ka lene pas kreun e SHBA Barack Obama në vendin e dytë dhe me pas Xi Jinping, Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Kinës, në të tretën.

“Si kreu i padiskutueshëm dhe i paparashikueshëm i një shteti me fuqi bërthamore, askush nuk do ta quaje ate ndonjëherë të dobët,” tha redaktori i lartë Forbes ‘Caroline Howard.

Papa Francis i katërti është lideri i vetëm jo-politik në krye të 10.
Sergey Brin dhe Larry Page, bashkë-themeluesit e Google, janë ne vendin e nëntë të barabartë, ndërsa themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg,the i riu në 25 me te pasurit, është 22.
Me i vjetri në listë është 90-vjeçari, mbret i Arabisë Saudite, Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud.

Angela Merkel, kancelarja e Gjermanisë është e pestë, Kryeministri britanik David Cameron është 10, ndërsa François Hollande, presidenti i Francës, është 16.

1. Vladimir Putin, President i Rusisë
2. Barack Obama, President i SHBA
3. Xi Jinping, Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Kinës
4. Papa Francis, Kreu i Kishës Katolike Romake
5. Angela Merkel, kancelarja e Gjermanisë
6. Janet Yellen, Kryetar i Bordit të Guvernatorëve të Sistemit të Rezervës Federale United States
7. Bill Gates, Co-kryetar i Fondacionit Bill & Melinda Gates
8. Mario Draghi, Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane
9. Sergey Brin dhe Larry Page, bashkëthemeluesit e Google
10. David Cameron, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar
11. Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud, Mbreti i Arabisë Saudite
12. Warren Buffett, CEO i Berkshire Hathaway
13. Li Keqiang, Kryeministri i Kinës
14. Carlos Slim Helu, kryetar nderi i Amerikës Movil
15. Narendra Modi, Kryeministri i Indisë
16. Jeff Bezos, CEO i Amazon
17. Francois Hollande, President i Francës
18. Jamie Dimon, CEO i JPMorgan Chase
19. Ali Hoseini-Khamenei, Grand Ayatollah e Iranit
20. Rex Tillerson, CEO i Exxon Mobil
21. Jeffrey Immelt, CEO i General Electric
22. Mark Zuckerberg, CEO i Facebook
23. Michael Bloomberg, CEO i Bloomberg
24. Charles Koch dhe David Koch, CEO dhe EVP të Koch Industries
25. Timothy Cook, CEO i Apple

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here