Home Bota Drone amerikane nga Italia ne sulm ndaj ISIS

Drone amerikane nga Italia ne sulm ndaj ISIS

649
0

Dronë të armatosur amerikanë do të nisen nga një bazë ushtarake në Itali për të kryer operacione kundër Shtetit Islamik në Libi dhe Afrikën e Veriut.

Lajmin e bën të ditur “Wall Street Journal”, sipas të cilës zhvillimi i ri vjen pas një vit negociatash mes qeverisë amerikane dhe asaj italiane.

Por ndezja e dritës jeshile nga Roma zyrtare ka ardhur me një kusht, që avionët e telekomanduar të përdoren vetëm për qëllime mbrojtëse, “konkretisht për të mbrojtur forcat speciale amerikane në Libi”.

Në lajmin e saj, “WSJ” citon burime nga administrata amerikane, të cilat saktësojnë se dronët e armatosur do të nisen në rast nevoje nga baza e Sigonelës, në Siçili, ku janë vendosur prej një viti.

Megjithatë, burime pranë Ministrisë italiane të Mbrojtjes kanë deklaruar se aktivitetet nuk kanë nisur ende dhe se herë pas here do të duhet autorizimi i qeverisë italiane, që ka kërkuar që operacionet të jenë të kufizuara.

Megjithatë, edhe Italia nga ana e saj ka ngritur nivelin e alarmit mbi situatën në Libi dhe muajin e kaluar ka vënë në funksion katër avionë të tipit “AMX” për misione zbulimi, në bazën e Trapanit.

Previous articleBB: Shqiperia drejt plakjes
Next articleNishani dekoron “Raiffeisen Bank”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here