Home Kuriozitete Dhjetë historitë më misterioze në botë

Dhjetë historitë më misterioze në botë

1150
0

Histori të panumërta misterioze që përshkojnë anë e mbanë botën. Fenomene të veçantë dhe ngjarje të habitshme. Këto mistere kanë shumë vite që ekzistojnë dhe ende mbeten të pazgjidhura. E fillojmë nga misteri i Stonehenge-it. Stonehenge është ndërtuar në tre seksione mbi 6.400 vjet nga banorët neolit të Salisbury Plain në jug të Anglisë, Stonehenge ka mahnitur vizitorët për mijëra vjet. Kjo sipërfaqe përmban 30 gurë të drejtë me peshë 26 tonë dhe 30 gurë horizontal të lartë. Çdo gur peshon 6 ton dhe është gdhendur nga “bluestone” nga një vend disa kilometra larg. Ndërtuesit neolit ishin në gjendje për të krijuar një monument që ka hutuar njerëzimit për mijëra vjet duke përdorur mjete vetëm të përbëra nga guri. Edhe pas gjithë këtyre viteve, askush nuk e di arsyen e vërtetë të ndërtimit të Stonehenge-it. Misteri tjetër që ka kjo vepër gjigante është dhe konstrukti i saj dhe ajo ç’ka bie më në sy janë gurët blu të përdorur, të cilët janë me përmasa gjigante. Misteri tjetër është edhe misteri që e gjithë bota gjithnjë i kushton vëmendje. E kemi fjalën për vrasjen e John F.Kennedy. Ky i fundit u qëllua një herë në shpinë dhe një herë në kokë teksa udhëtonte me gruan e tij Jacqueline në karvanin presidencial nëpër rrugët e Dallas, Texas më 22 nëntor, 1963. Lee Harvey Osëald u arrestua 45 minuta më pas të shtënave kundrejt Kenned-it. Pas disa orësh të marrjes në pyetje pa ndjekur shumë procedura ai u akuzua për vrasje. Më pas u vra nga Jack Ruby në garazhin e ndërtesës së policisë më 24 nëntor para qindra gazetarëve. Më 29 nëntor, Presidenti Lyndon B. Johnson krijoi një komision të quajtur “Warren” për të hetuar rreth vrasjes. Komisionin e drejtonte Earl Warren, Shefi i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara, dhe gjeti se Osëald ishte vrasësi i vetëm dhe se ai e bëri vrasjen nga kati i gjashtë i një ndërtese që shërbente si depozituese librash shkollor. Arma të cilën kishte përdorur ishte një pushkë italiane Mannlicher-Carcano. Një tjetër mister i madh është varri i Vlad Draculës. Konti Drakula, “Drakula i vërtetë” ishte në fakt një princ i Ëallachia (tani pjesë e Rumanisë). Një mbrojtës i mirë kundër turqve, ai është portretizuar si një hero, patriot dhe një horr i pamëshirshëm. Vlad Drakula ishte një sundimtar i egër i cili ka torturuar në mes 40.000 dhe 100.000 të armiqve të tij, të dy turqit dhe bashkatdhetarët e tjerë që përbënin një kërcënim për pushtetin e tij. Ai u vra në betejën kundër turqve pranë Bukureshtit në 1476. Turqit pas e vranë ja prenë kokën dhe ja dërguan sulltanit të Perandorisë Osmane, Mehmetit II. Pjesa tjetër e trupit të tij ende nuk dihet se ku. Një tjetër mister i takon mbretit Artur. A ekziston me të vërtetë një nga mbretërit më të famshëm apo është vetëm një legjendë në mënyrë që të frymëzohen trupat anglez? Për herë të parë është përmendur nga një klerik i Ëellsit i quajtur Nennius në shekullin e nëntë. Megjithatë, kontributi më i plotë i është njohur historisë së mbretërve të Britanisë, e cila daton në shekullin e dymbëdhjetë. Aty pohohej se mbreti Artur ishte i patejkalueshëm në pushtet dhe në diplomaci, një mbret i madh luftëtar i cili drejtoi Uellsin, Skocin, Irlandën, Norvegjin, Danimarkën, Gjermanin, Anglinë dhe Galin. Përflitet që historia e tij të jetë e rreme por kjo nuk shmang dashurinë që njerëzit kanë për legjendën e mbretit Artur.

10. Misteri i Stonehenge-it
Stonehenge është ndërtuar në tre seksione mbi 6.400 vjet nga banorët neolit të Salisbury Plain në jug të Anglisë, Stonehenge ka mahnitur vizitorët për mijëra vjet. Kjo sipërfaqe përmban 30 gurë të drejtë me peshë 26 tonë dhe 30 gurë horizontal të lartë. Çdo gur peshon 6 ton dhe është gdhendur nga “bluestone” nga një vend disa kilometra larg. Ndërtuesit neolit ishin në gjendje për të krijuar një monument që ka hutuar njerëzimit për mijëra vjet duke përdorur mjete vetëm të përbëra nga guri. Edhe pas gjithë këtyre viteve, askush nuk e di arsyen e vërtetë të ndërtimit të Stonehenge-it. Misteri tjetër që ka kjo vepër gjigante është dhe konstrukti i saj dhe ajo ç’ka bie më në sy janë gurët blu të përdorur, të cilët janë me përmasa gjigante.

9. Vrasja e John F.Kennedy
John F.Kennedy u qëllua një herë në shpinë dhe një herë në kokë teksa udhëtonte me gruan e tij Jacqueline në karvanin presidencial nëpër rrugët e Dallas, Texas më 22 nëntor, 1963. Lee Harvey Osëald u arrestua 45 minuta më pas të shtënave kundrejt Kenned-it. Pas disa orësh të marrjes në pyetje pa ndjekur shumë procedura ai u akuzua për vrasje. Më pas u vra nga Jack Ruby në garazhin e ndërtesës së policisë më 24 nëntor para qindra gazetarëve. Më 29 nëntor, Presidenti Lyndon B. Johnson krijoi një komision të quajtur “Ëarren” për të hetuar rreth vrasjes. Komisionin e drejtonte Earl Ëarren, Shefi i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara, dhe gjeti se Osëald ishte vrasësi i vetëm dhe se ai e bëri vrasjen nga kati i gjashtë i një ndërtese që shërbente si depozituese librash shkollor. Arma të cilën kishte përdorur ishte një pushkë italiane Mannlicher-Carcano.

8. Kafka e kristaltë
Misteri i kafkës së kristaltë përkon shumë vite mbrapa. Në 1881, dy mercenarë amerikanë kanë gjetur dy kafkat e para të kristalta. Trembëdhjetë kafka kristali, janë gjetur gjithsej në të gjithë Evropën Qendrore dhe Jugore. Ndoshta kafka më e famshme e gjetur ndonjëherë është kafka “Mitchel-Hedges”,e gjetur nga një shtatëmbëdhjetë vjeçare Anna Mitchel Hedges teksa shoqëronte babain e saj Albert Frederick Mitchel Hedges në një ekspeditë. Më pas u zbulua se Mitchel Hedges e kishte blerë kafkën në një ankand në Sotheby të Londrës në vitin 1943. Një tjetër kafkë e famshme është dhe ajo e Muzeut Britanik e blerë në Meksikë.

7. Varri i Vlad Draculës
Konti Drakula, “Drakula i vërtetë” ishte në fakt një princ i Ëallachia (tani pjesë e Rumanisë). Një mbrojtës i mirë kundër turqve, ai është portretizuar si një hero, patriot dhe një horr i pamëshirshëm. Vlad Drakula ishte një sundimtar i egër i cili ka torturuar në mes 40.000 dhe 100.000 të armiqve të tij, të dy turqit dhe bashkatdhetarët e tjerë që përbënin një kërcënim për pushtetin e tij. Ai u vra në betejën kundër turqve pranë Bukureshtit në 1476. Turqit pas e vranë ja prenë kokën dhe ja dërguan sulltanit të Perandorisë Osmane, Mehmetit II. Pjesa tjetër e trupit të tij ende nuk dihet se ku është.

6. Dhoma e qelibartë
Kjo dhomë mahnitëse është ndërtuar në 1701 nga mbreti i parë i Prusisë, por u zhvendos shpejt në Rusi si një dhuratë për Pjetrin e Madh. Dhoma është më shumë se 55 metra katrorë dhe për ta ndërtuar u deshën 10 vjet dhe gjashtë ton qelibar balltik. Kur ushtria e Hitlerit shkeli në Bashkimin Sovjetik, kuratorët u përpoqën të lëvizin dhomën edhe një herë, por qelibari ishte bërë i brishtë, kështu që ata e fshehën atë prapa një sfondi të thjeshtë. Megjithatë, nazistët e dinin se ku mund të shikonin për punën e famshme të artit dhe ushtarët e shkatërruan dhomën në mënyrë që ta çonin atë në Konigsberg. Kalaja e Konigsbergut u bombardua rëndë nga Mbretëria e forcave ajrore gjatë një lufte. Sipas disa raporteve dhoma e qelibatrë arriti ti mbijetojë luftës por nuk është parë më kurrë që nga ajo kohë.

5. Gjëagjëza e njeriut të pakuptueshëm
Kur mendon për “Sfinks-in”, të gjithë menjëherë mendojnë për Sfinks-in e Madh në Giza, por Sfinks ishte një simbol i fuqishëm në Greqi dhe Siri. Në fakt origjina e gjëagjëzës së Sfinks-it vjen nga legjendat e vjetra greke. Sipas grekëve të lashtë, në qoftë se një njeri kalon në rrugën e Sfinks-it do të pyesin: “Cila është krijesa që ecën me katër këmbë në mëngjes, dy këmbë në pasdite dhe tre në mbrëmje?” Në qoftë se ata nuk mund të përgjigjen, Sfinks do ti hajë ata, megjithatë, në qoftë se ato japin përgjigje të saktë, Sfinks do të shkatërrojë veten. I vetmi person që i ka mbijetuar kësaj procedure thuhet se është heroi grek Oudipus, i cili i është përgjigjur “njeriu”. Por thuhet se Sfinks vazhdoi me pyetje të tjera.

4. Rrjepësi Jack
Një nga rastet e vrasjeve të pazgjidhura në botë, është Jack Ripper, i cili ka futur frikë në zemër të Viktorias në Londër dhe endet në imagjinatën tonë edhe sot. Midis muajve gusht dhe nëntor të vitit 1888, pesë prostituta u vranë në Ëhitechapel, një zonë në lindje të Londrës. Ndonëse viktoria në Londër ishte një vend i pasur, pjesa e Lindjes ishte një zonë shumë e varfër e qytetit. Shumica e shtëpive ishin refugjatë hebrej nga Rusia, Polonia dhe Rumania. Ëhitechapel gjithashtu kishte shkallën më të lartë të krimit në qytet. Çdo gjë në lidhje me vrasjet duket të jetë një mister, nga identiteti i vrasësit e deri në letrat që u dërguan në polici. Edhe numri i viktimave është ende një mister. Përgjithësisht është pranuar se numri i viktimave të Jack Ripper ishte pesë. Disa të tjerë thonë se ishin katër, por në fakt e gjitha kjo mbetet një mister. Por në fakt historia e Jack Ripper-it kishte një efekt të vërtetë, jo vetëm në pjesën tjetër të Londrës, por edhe në të gjithë Perandorinë Britanike.

3. Arka e marrëveshjes
Arka e marrëveshjes ka mahnitur njerëzit që kur u përmend më parë në Bibël në Eksodin 25. Perëndia udhëzoi që të ndërtohej një faltore ku të gjithë Izraelitët mund të adhuronin Perëndinë, dhe brenda saj do të jetë një dhomë e veçantë e quajtur “i shenjti i të shentëve” dhe pikërisht aty do të vendosej arka. Dhoma ishte e bërë nga druri i akacies e mbuluar në ar. Ajo përmban tri objekte të çmueshme, dy pllaka prej guri të cilat përmbajnë “Dhjetë Urdhërimet”,një shufër të Aaron-it dhe një tenxhere të artë. Është përfolur gjithashtu se vet perëndia ka banuar midis krahëve të këtij vendi. Arka nuk ishte vetëm në qendër të besimit të Izraelit, por ajo gjithashtu kishte kompetenca mbinatyrore dhe ishte në gjendje të mundte armiqtë e tyre.

2. Mbreti Artur
A ekziston me të vërtetë një nga mbretërit më të famshëm apo është vetëm një legjendë në mënyrë që të frymëzohen trupat anglez? Për herë të parë është përmendur nga një klerik i Wellsit i quajtur Nennius në shekullin e nëntë. Megjithatë, kontributi më i plotë i është njohur historisë së mbretërve të Britanisë, e cila daton në shekullin e dymbëdhjetë. Aty pohohej se mbreti Artur ishte i patejkalueshëm në pushtet dhe në diplomaci, një mbret i madh luftëtar i cili drejtoi Uellsin, Skocin, Irlandën, Norvegjin, Danimarkën, Gjermanin, Anglinë dhe Galin. Përflitet që historia e tij të jetë e rreme por kjo nuk shmang dashurinë që njerëzit kanë për legjendën e mbretit Artur.

1. Ishulli i humbur i Atlantit
Një nga misteret më të vjetër në botë, legjenda e Atlantit ka hutuar njerëzimin që nga kohët e lashta. Sipas filozofit grek Platonit, Atlanti ishte një ishull i madh diku në perëndim të Gjibraltarit dhe në shtëpinë e një qytetërimi tepër të avancuar të njohur si Atlanteans. Platoni e përshkroi Atlantin si një vend me bukuri të mëdha, me një kompleks pallati në qendër të tri kanaleve me unazë. Ai tha se çdo mbret që trashëgonte pallatin do të shtonte në të një kat, duke u përpjekur të kapërcejë paraardhësin e tij dhe duke bërë kështu atë një pallat që ka të ndërthurura bukurinë dhe pasurinë. Vendasit ishin bekuar me pasuri, por në të njëjtën kohë ata ishin tepër ambicioz, vazhdimisht duke kërkuar pushtet. Atlantis është thënë se ka takuar fundin e saj kur u godit nga një tërmet gjigant dhe ka përfunduar në thellësi të detit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here