Home Sport Cristiano Ronaldo akuzohet për evazion fiskal

Cristiano Ronaldo akuzohet për evazion fiskal

637
0

Prokurorët spanjollë kanë akuzuar futbollistin e Real Madridit Cristiano Ronaldo për mashtrimin e autoriteteve me miliona euro evazion.

Zyra e prokurorit në Madrid thotë se ka ngritur një padi kundër lojtarit portugez.

Ai akuzohet për shmangien e taksave prej 14.7 milion euro (13 milion £, 16 milion $) nga viti 2011 deri 2014.

Ylli sportiv më i paguar i botës më parë kishte thënë se nuk ishte i shqetësuar për hetimet tatimore pasi nuk kishte asgjë për të fshehur.
Me këtë rast ai është akuzuar për përdorimin me dashje të një “strukture biznesi” për të fshehur të ardhurat e bëra nga të drejtat e tij të imazhit.
Në dhjetor, dokumentet e zbuluara sugjeronin se Ronaldo kishte shmangur tatimin mbi të ardhurat që pretendohet se mbahen në llogaritë në offshore.

Ai mohoi akuzat.
Kur u pyet për këtë hetim, ai i tha një gazetari nga Radio Televizioni Portuguesa (RTP) “Quien no debe no teme”, që përafërsisht përkthehet si “Ai që nuk ka asgjë për të fshehur nuk ka frikë”.
Ronaldo është sportisti më i paguar në botë për vitin e dytë të njëpasnjëshëm, sipas listës vjetore të Forbes për njerëzit më të pasur në botë.

Ai fitoi 93m $ (£ 72.05 m £) nga paga, shpërblime dhe miratime vitin e kaluar.

Previous articleZbulohet mesazhi i Ramës që ju dërgoi kandidatëve të PS pas konferencës së Metës
Next articleLonder, digjet kulla 27 kateshe, njerezit kercejne nga dritaret

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here